דיווחים

פגיעה באזרחים ישראלים על-ידי פלסטינים

בצלם מגנה בחריפות את פיגוע הירי שביצעו אתמול פלסטינים ליד הכפר אידנא. לפי פרסומים בתקשורת בפיגוע נהרג אזרח ישראלי ואשתו נפצעה באורח בינוני בעת שנסעו במכוניתם. ילד בן 9 שנסע במכונית אחרת נפצע קל. אזרחים חייבים להישאר מחוץ למעגל הלחימה. כלל זה חל על כל מדינה, ארגון או אדם. בניגוד למה שנטען מדי פעם על ידי גורמים פלסטיניים, אין כל הבדל בין התקפות מכוונות על אזרחים בתוך תחומי ישראל, לבין התקפות כאלה על מתנחלים שחיים בגדה המערבית. בשני המקרים מדובר באזרחים, שאסור להתקיף אותם ויש להגן עליהם מפני התקפות. לעובדה שההתנחלויות עצמן אינן חוקיות אין כל השלכה על מעמדם האזרחי של תושביהן ועל האיסור המוחלט לתקוף אותם. גם הטענה כי הרג מתנחלים מוצדק במסגרת של מאבק בכיבוש נטולת בסיס משפטי ומוסרי.

15.04.14

על רקע ההתלקחות המחודשת של העימות בגבול ישראל עזה אנו חוזרים ואומרים כי ירי מכוון של טילים ורקטות לעבר אזרחים הוא אסור, ומהווה פשע מלחמה. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כללי המוסר והמשפט. על ממשלת חמאס בעזה לנקוט את כל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה כדי להפסיק את ירי הרקטות. מי שמעורב בביצוע התקפות כאלה, אחראי להן או שאמור היה למנוע אותן מתוקף תפקידו, נושא באחריות פלילית לירי זה. בצלם תובע מכל הצדדים המעורבים בלחימה לנקוט את כל הצעדים האפשריים כדי להגן על אזרחים מפני השלכותיה .דיני הלחימה מחייבים את כל הצדדים לעשות כל שביכולתם כדי למנוע פגיעה באזרחים. התקפות מכוונות על אזרחים אסורות מכל וכל.

13.03.14

בצלם מגנה בחריפות את הירי הפלסטיני שממנו נהרג הבוקר סלאח אבו לטייף, בן 22, תושב רהט, אזרח ישראלי שהועסק כעובד קבלן של משרד הביטחון. אין ולא יכולה להיות כל הצדקה חוקית או מוסרית לפגיעה מכוונת באזרחים. הכלל הקובע שאזרחים חייבים להישאר מחוץ למעגל הלחימה חל על כל מדינה, ארגון או אדם.

24.12.13

לאחר תחקיר שטח והצלבת נתונים שנמשכו מספר חודשים, מפרסם היום (9.5.2013) בצלם דו"ח הסוקר את הפגיעה באזרחים במבצע "עמוד ענן". הדו"ח כולל נתונים על מספר הפלסטינים והישראלים שנהרגו במהלך המבצע, שהתקיים בין ה-14 ל-21 בנובמבר 2012. המחקר מערער על התפיסה שהשתרשה בציבור ובתקשורת, לפיה מדובר במבצע "כירורגי" שנוהל כמעט מבלי לגרום אבידות בנפש לפלסטינים שלא השתתפו בלחימה וחושף כי קיים פער ניכר בין התחלת המבצע לסופו מבחינת פגיעה זו: 80% מההרוגים שלא השתתפו בלחימה נהרגו בארבעת הימים האחרונים של המבצע.

08.05.13

בצלם מגנה בחריפות את פיגוע הדקירה שביצע הבוקר פלסטיני בצומת תפוח ובו נהרג אזרח ישראלי, אביתר בורובסקי, בן כ-30 ואב לחמישה, תושב ההתנחלות יצהר. אזרחים חייבים להישאר מחוץ למעגל הלחימה. כלל זה חל על כל מדינה, ארגון או אדם. בניגוד למה שנטען מדי פעם על ידי גורמים פלסטיניים, אין כל הבדל בין התקפות מכוונות על אזרחים בתוך תחומי ישראל, לבין התקפות כאלה על מתנחלים שחיים בגדה המערבית.

30.04.13

מתוך עדותה של מרינה בונדרב: "חזרתי ממשמרת לילה במפעל. החלפתי בגדים והתכוננתי ללכת לישון כששמעתי את האזעקה. הרמתי את הילדה שלי, היא הייתה יחפה ולא לבושה, רצנו כולנו לחדר המדרגות וירדנו קומה אחת. שמענו פיצוץ אדיר... פחדתי להיכנס לבית, כל הזמן חשבתי מה יהיה אחר כך, איפה נגור. פחדתי שהבית נהרס כולו. בעיקר חשבתי על הילדים, מה אני אעשה איתם אם לא יהיה לנו איפה לגור".

25.11.12

"כל אחד חושב שלו זה לא יקרה והנה, אלי זה באמת הגיע. בישוב שלי זה קרה להרבה תושבים, זה לא הבית הראשון שנפגע. כשזה קורה למישהו אחר, אני כואבת את הכאב שלו אבל זה אחרת, אי אפשר להבין את זה באמת. פתאום אני אומרת אוי ואבוי, זה הגיע אליי. זה מוציא אותך מהאיזון, מההיגיון. למה? מה קרה? מה זה? מה עשו לי? "

21.11.12

מתחקיר ראשוני של בצלם עולה כי מאז שפתח הצבא במבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה, ב-14.11.12 אחר הצהריים, ועד ל-19.11.12 בלילה, נהרגו ברצועה 102 פלסטינים. מהתחקיר הראשוני עולה כי לפחות 40 מההרוגים היו אזרחים, בהם 19 קטינים ו-10 נשים . מאז תחילת המבצע ועד ה-19.11.12 נהרגו שלושה ישראלים מירי רקטות של ארגונים פלסטיניים מרצועת עזה.

21.11.12

ביום ראשון, ה-18.11.2012, שבה ג'ודי רונן, תושבת שדה ניצן בת 58, מיילדת במקצועה, מעבודתה בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. כאשר עברה בכביש סמוך לעיר אופקים, רקטה שנורתה מרצועת עזה התפוצצה סמוך לרכב בו נסעה. באתר "מגן דוד אדום" נמסר כי מפגיעת הרקטה נפצעו ארבעה אנשים, אחד מהם באורח קשה, השני באורח בינוני ושניים נוספים באורח קל. רונן תיארה בעדות שמסרה לבצלם את שארע.

20.11.12

מתוך עדותה של ג'וליה צ'ייטין: "ואז עוד פעם הייתה אזעקה. היינו מול חדר האוכל ורצנו לתוכו. גם חדר האוכל לא ממוגן. אנשים שהיו שם אמרו לנו לעמוד בחדר המדרגות. עמדנו בחדר המדרגות. שמענו המון פיצוצים מאוד קרובים. הכול רעד וממש הרגשתי את ההדף של הפיצוצים."

20.11.12

"באחת האזעקות באותו היום, היו אתי במיגונית עוד כמה סטודנטים. גם כשכבר נרגעו האזעקות לא רצינו לצאת. זה נראה כמו קבוצת תמיכה נפשית. נשארים יחד במיגונית הקטנה והחשוכה ופשוט עומדים שם 20 דקות אחרי האזעקות, עומדים וממשיכים לדבר. כאילו מנסים להחזיר את עצמנו לשגרה."

19.11.12

"יש פה ילדים עם פוסט טראומה.. שמדי פעם פורצים בבכי בלי שום סיבה. זה מתגבר בזמנים כאלה.. שנים נופלים להם קסאמים על הישוב. יש כאן ילדים שנפצעו מפגיעת קסאם ויש הרבה שנפלו להם קסאמים ליד הבית. כשיש את הרעש של פתיחת מערכת הכריזה בסופר אפשר לראות חלק מהם נדרכים ומתכופפים. אפילו רעש של ברקס של משאית יכול להקפיץ אותם."

19.11.12

מתחקיר הראשוני עולה כי מאז שפתח הצבא במבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה, ב-14.11.12 אחר הצהריים, ועד ל-17.11.12 בלילה, נהרגו ברצועה 43 פלסטינים וכי לפחות 13 מהם היו אזרחים, בהם שבעה ילדים ושתי נשים. בישראל נהרגו שלושה אזרחים מירי רקטות מעזה.

18.11.12

"ש לי כמה חברים מהקיבוץ שנפצעו מפגיעה של קסאם..מכל הנפילות שהיו לנו בקיבוץ והאנשים שנפגעו ובתים ורכוש, אתה כבר נהיה אדיש לעניין הזה. אנחנו לא מכירים משהו אחר. בתקופות שקטות, זה מרגיש מוזר. אני לא חושבת שזה יגמר יום אחד. כרגע אמא שלי עוד בקיבוץ. הרבה מהמבוגרים נשארו בקיבוץ כי אין להם לאן ללכת."

18.11.12

"זה היה בחופש הגדול, הייתי בן 8, בכיתה ג'. היינו בבית הילדים ושיחקנו בחוץ בצלחת מעופפת. פתאום היה "צבע אדום". כולם התחבאו מאחורי העצים ורק אני רצתי לכיוון אחר, מהלחץ אני חושב. הסתכלתי אל השמיים וראיתי את הקסאם בא לכיווני. הספקתי להגיע אל מאחורי אחד העצים ואז הקסאם נפל ונפגעתי ברגל מאחד הרסיסים. גם חבר שלי, ירדן, נפצע מרסיס בגב. כמה מהחברים שלנו היו נפגעי חרדה."

18.11.12

בצלם מגנה את ירי הרקטות של ארגונים פלסטיניים חמושים מרצועת עזה על אזורים אזרחיים בישראל, ממנו נהרגו היום שלושה אזרחים ישראלים בקרית מלאכי ונפצעו אנשים נוספים, בהם שני תינוקות וילד. הארגונים הפלסטיניים המשגרים את הרקטות והמרגמות מצהירים בגלוי על כוונתם לפגוע באזרחים ישראלים. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כללי המוסר והמשפט ומוגדרות כפשע מלחמה.

15.11.12

על רקע ההתלקחות סביב רצועת עזה, שב בצלם ותובע מכל הצדדים המעורבים בלחימה לנקוט את כל הצעדים האפשריים כדי להגן על אזרחים מפני השלכותיה. דיני הלחימה מחייבים את כל הצדדים לעשות כל שביכולתם כדי למנוע פגיעה באזרחים. התקפות מכוונות על אזרחים אסורות מכל וכל.

21.06.12

על רקע התלקחות העימות בסוף השבוע סביב רצועת עזה, שב בצלם ותובע מכל הצדדים המעורבים בלחימה לנקוט את כל הצעדים האפשריים כדי להגן על אזרחים מפני השלכותיה.

12.03.12

בצלם מגנה את ירי הרקטות של ארגונים פלסטיניים חמושים מרצועת עזה על אזורים אזרחיים בישראל, ממנו נהרג אמש משה עמי, בן 56 ואב לארבעה מאשקלון. הארגונים הפלסטיניים המשגרים את הרקטות והמרגמות מצהירים בגלוי על כוונתם לפגוע באזרחים ישראלים. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כללי המוסר והמשפט ומוגדרות כפשע מלחמה.

30.10.11