דיווחים

עובדים מהשטחים

כמאה אלף פלסטינים עובדים מדי יום בישראל. כ-63 אלף מהם מחזיקים בהיתרי כניסה לישראל ועוברים דרך 11 מחסומים. במהלך חודש יוני שבו תחקירני בצלם ותיעדו את התנאים הקשים שיוצרות הרשויות הישראליות בשניים מהמחסומים, "מחסום 300" ומחסום קלנדיה, אפילו במהלך חודש הרמדאן, כשהעובדים צמים במשך היום. תנאים אלה כופים על העובדים לצאת לעבודתם באישון לילה, להמתין בתור ענק, בצפיפות קשה ופעמים רבות אף ללון במקומות עבודתם ולראות את בני משפחתם רק בסופי השבוע. מציאות זו אינה כורח בל יגונה אלא בחירה מודעת של הרשויות הישראליות. תהא הסיבה לכך אשר תהא, זוהי בחירה מחפירה ובלתי ראויה.

מחסום קלנדיה, 20.6.16, 5:00 לפנות בוקר. מתוך תיעוד הווידיאו.
31.07.16

בעקבות הנחיית ראש הממשלה לשר הביטחון להקפיא את תכנית הפיילוט להורדת הפועלים הפלסטינים מאוטובוסים המשמשים מתנחלים, נראה כי הביטוי המוחצן והגלוי ביותר של משטר ההפרדה והאפליה יידחה לעת עתה, ככל הנראה בשל הנזק ההסברתי הכבד שהוא מסב. אולם יש לזכור שמדיניות ההפרדה והאפליה נגד פלסטינים קיימת בשטח כבר מזמן, והיא המשכו הישיר של משטר הכיבוש וההתנחלות. לאחר 48 שנים בהן יצרה מדינת ישראל שתי מערכות חוק נפרדות למתנחלים ולפלסטינים בשטחים, כולל מדיניות רשמית של הפרדה במרכז העיר חברון וכבישי הפרדה במקומות אחרים, אין זה מפתיע שעכשיו אדוני הארץ דורשים הפרדה גזענית באוטובוסים.

אישה יורדת במחסום אייל מאוטובוס המשרת נוסעים פלסטינים בלבד. צילום: בז רטנר, רויטרס, 4.3.13.
20.05.15

באחד במאי זכרו את העובדים הכי שקופים: הפלסטינים. את עשרות האלפים שנאלצים לעמוד שעות ארוכות ומשפילות בצפיפות של המחסום למרות שקיבלו היתר ואת עשרות האלפים העובדים בישראל למרות שלא קיבלו היתר, שכל דקה בשגרת חייהם היא חלק ממאבק הישרדות, ושבשבילם חזרה בשלום מהעבודה אינה מובנת מאליה. במציאות כזו, מאבקים למען שכר הוגן, שעות עבודה סבירות ופנסיה נראים כמו חלום רחוק. מציאות זו היא תוצאה ישירה של מדיניות הרשויות הישראליות שמונעות פיתוח של כלכלה פלסטינית עצמאית. האפשרות היחידה העומדת בפני רבים מהם היא עבודה בישראל, בהיתר או בלעדיו.

תמונת אילוסטרציה באדיבות רון עמיר, למצולמים אין קשר לעדויות. התמונה מתוך סדרת תצלומים המתעדים את חייהם של פועלים פלסטינים העובדים בישראל. הקליקו על הכרזה להגדלה
29.04.15

חסן א-טבר, תושב ביתיללו, בן 47, נהרג ב-29.7.12 כששוטרים ומאבטח במחסום א-זעיים (ירושלים) הסמוך לירושלים פתחו בירי לעברו בעת שהיה במכונית בדרכו לעבודה בישראל ללא היתר. הירי בוצע בניגוד מוחלט להוראות הפתיחה באש. האירוע נחקר על-ידי מח"ש, שהחליטה לסגור את התיק בעילה של היעדר עבירה. בצלם הגיש לפרקליטות המדינה ערר על סגירת התיק בטענה שהחקירה נוהלה באופן רשלני אך ב-20.2.14 נדחה הערר. סגירת התיק ודחיית הערר מרוקנות מתוכן הן את הוראות הפתיחה באש והן את ההליכים האמורים להבטיח מתן דין וחשבון על הפרות חמורות של זכויות האדם.

חסן א-טבר, אשתו ובנו. הצילום באדיבות המשפחה
02.06.14

מחר יצויין האחד במאי, חג הפועלים ההיסטורי. עבור הפועלים הפלסטינים לא יהיה זה יום חג אלא תזכורת כואבת לכך שעוד שנה חלפה ודבר לא השתנה. גם השנה נשללו זכויותיהם הבסיסיות, ובראשן זכותם להתפרנס מבלי לסכן את חייהם. ככוח הכובש ישראל מחוייבת לדאוג לרווחתם, לפרנסתם ולכבודם של תושבי הגדה. אולם, במקום לעודד התפתחות של כלכלה פלסטינית עצמאית היא מנצלת את משאבי הגדה לצרכיה שלה בניגוד לחוק ותוך התעלמות מצרכי הפלסטינים. עבור עשרות אלפי פלסטינים אפשרות הפרנסה היחידה היא עבודה בישראל. כל עוד ישראל אינה מאפשרת פיתוח כלכלי בגדה עליה לאפשר למעוניינים בכך לעבוד בתחומיה, בכפוף לבדיקה ביטחונית עניינית, ולדאוג לכיבוד זכויותיהם הסוציאליות.

פועלים פלסטינים ממתינים בתור במחסום אייל. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 2.6.13.
30.04.14

על אף הקושי והסיכון, בין 15,000 ל-30,000 פלסטינים נכנסים בדרך קבע לעבוד בישראל ללא היתר. בצלם תיחקר ארבעה מקרים שאירעו בחודשים אוקטובר-נובמבר 2013 בהם חיילים ירו ירי חי בפלסטינים בעת שניסו להיכנס לישראל ופצעו אותם. מתחקיר בצלם עולה כי בניגוד להוראות הפתיחה באש, בכל המקרים הירי בוצע ללא אזהרה, ובכמה מהם הוא כוון למרכז גופם של הנפגעים. זאת ועוד, לכוחות הביטחון אסור להתייחס לכל אזרח המבקש להיכנס לישראל בלי היתר כאל מפגע פוטנציאלי ואם רוצים לעצור אנשים אלה, אין לעשות זאת באמצעות ירי.

עובדים פלסטינים עוברים בריצה דרך פרצה במכשול ההפרדה בדרום הגדה המערבית. צילום: עמאר עוואד, רויטרס, 6.7.13.
09.03.14

בחודש יוני ביקרו תחקירני בצלם בשני מחסומי כניסה ישראל - תרקומיא ואייל, ותיעדו המתנה ממושכת של עובדים פלסטינים בתורים וצפיפות רבה. בתגובה לפניית בצלם דחתה רשות המעברים היבשתיים את הטענות. בתחילת ספטמבר שבו התחקירנים למחסום תרקומיא ובדקו בנוסף את מחסום שער אפרים שבצפון הגדה. גם הפעם נתקלו בעובדים שנאלצו להגיע למחסום באישון לילה בשל התורים הארוכים ושמעו תלונות על מחסור במסלולי בידוק ותנאים קשים. נוכח החורף המתקרב על משרד הביטחון להתאים בדחיפות את התנאים במחסומים למספר היתרי הכניסה שמנפיק המנהל האזרחי לעובדים פלסטינים ולדאוג לכך שזכויות העובדים נשמרות.

מתוך תיעוד הווידיאו, 1.9.13
21.10.13

פלסטינים בעלי היתרי כניסה לישראל רשאים להיכנס לישראל דרך 11 מחסומים. בחודש האחרון ביקר צוות בצלם בשניים מהם ותיעד את התנאים הקשים השוררים בהם. העובדים נאלצים להגיע אל המחסומים באישון לילה, להמתין שעות ארוכות ולהיבדק בתנאים משפילים. מציאות זו אינה כורח בל יגונה אלא תוצאה של מדיניות של משרד הביטחון . על משרד הביטחון להתאים את התנאים במחסומים למספר היתרי הכניסה שמנפיק המנהל האזרחי לעובדים פלסטינים ולדאוג לכך שעובדים המורשים לעבוד בישראל יוכלו לעשות זאת תוך שמירה על כבודם האנושי.

מתוך תיעוד הווידיאו, מחסום תרקומיא, יום ראשון, 9.6.13, לפנות בוקר
01.07.13

חג הפועלים מציין את המאבק ההסטורי להגבלת יום העבודה לשמונה שעות. יותר ממאה שנה לאחר הניצחון במאבק זה, פועלים פלסטינים עדיין נאבקים על זכויותיהם הבסיסיות כעובדים, ובראש ובראשונה על הזכות להתפרנס מבלי לסכן את חייהם. ישראל, השולטת בגדה המערבית כ-46 שנה, אינה פועלת לפיתוח הכלכלה בגדה, ובמקביל מגבילה מאוד את מתן היתרי העבודה לפלסטינים בשטחה. הנפגעים העיקריים ממדיניות זו הם העובדים הנאלצים להיכנס לישראל ללא היתר, שחשופים לניצול ולפגיעה בזכויותיהם. כל עוד ישראל אינה מאפשרת פיתוח כלכלי בשטחים, עליה להעניק לפלסטינים המבקשים לעבוד בישראל היתר עבודה חוקי ולדאוג לכך שזכויותיהם הסוציאליות יישמרו.

פועלים פלסטינים ממתינים במחסום קלקיליה לפנות בוקר בדרכם לעבודה בישראל. תצלום: אורן זיו, אקטיבסטילס, 22.11.11
01.05.13

מפרסומים בתקשורת עולה כי ב-18.3.13 הורשע חייל בגרימת מותו ברשלנות של עודיי דראוויש. החייל ירה בדראוויש ב-12.1.13 לאחר שהאחרון נכנס דרך פרצה בגדר ההפרדה בדרכו לעבודה בישראל ללא היתר כניסה. לפי הפרסומים, התביעה התכוונה להאשים את החייל בסעיף הריגה, אך במסגרת הסדר טיעון הומר סעיף זה בסעיף חמור פחות. גזר הדין טרם ניתן. כתבי אישום נגד חיילים שהיו מעורבים בהריגת פלסטינים הינם נדירים ביותר. לפי הידוע לבצלם, רק 15 כתבי אישום כאלה הוגשו מאז פרוץ האינתיפדה השנייה.

עודיי דראוויש. התמונה באדיבות המשפחה
09.04.13

ב-15.6.12 פורסם בעיתון הארץ כי בעקבות פציעתו של מפגין בכפר קדום, לאחר שחייל שיסה לעברו כלב, החליט הצבא להפסיק את השימוש בכלבים לפיזור הפגנות בגדה. האירוע תועד על ידי מתנדב בבצלם והאגודה לזכויות האזרח פנתה לגביו למפקד אוגדת איו"ש בדרישה כי יובהר לחיילים כי חל איסור להשתמש בכלבים לתקיפת אזרחים בכלל ומפגינים בפרט.בצלם מברך על החלטה זו, אולם קורא לצבא להפסיק לחלוטין את המדיניות הפסולה של שימוש בכלבים לתקיפת אזרחים.

תקיפת המפגין בכפר קדום על-ידי כלב של הצבא, מתוך תיעוד הווידיאו. צילום: עודיי קדומי, פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, 16.3.12
18.06.12

באוקטובר 2009 תיעד בצלם את השחתתן של מספר מכוניות באזור בדרום הר חברון. המכוניות, ששימשו את בעליהן להסעת עובדים פלסטינים שביקשו להיכנס לישראל ללא היתרים, ננטשו במהלך מרדפים שניהלו חיילים אחרי הנוסעים. בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור את האירוע. ב-19.6.11 דווח בתקשורת כי התביעה הצבאית הגישה כתב אישום נגד קצין חי"ר, שכבר השתחרר מהצבא, שהואשם כי הוא וחייליו השחיתו את המכוניות.

21.06.11

ישראל הנהיגה באזור זה משטר המנצל את משאבי האזור באינטנסיביות ובהיקף רחבים יותר מאשר בשאר חלקי הגדה המערבית, ואשר מונע מהפלסטינים שימוש ברוב השטחים ומשאבי המים המצויים בו. 

קהילה בדואית פלסטינית בתוך אזור שהצבא הגדיר כשטח אש. צילום: קרן מנור, Activestills.org, 14.3.11.
12.05.11

בצלם פנה ב-28.4 לאלוף פיקוד מרכז ולפצ"ר בדרישה להפסיק לאלתר את השימוש בכלבי תקיפה נגד עובדים פלסטינים הנכנסים לישראל ללא היתר דרך מכשול ההפרדה, שממנו נפצעו לפחות שלושה פלסטינים. מדובר במדיניות בלתי חוקית ופסולה מיסודה שלא ניתן לתרץ אותה כניסיון להגן על מכשול ההפרדה. 

28.04.11

רכז מידע בבצלם מספר את סיפורו של מוחמד דבאבסה, תושב חברון שנעצר בעת שעבד ללא היתר בישראל והוכה קשות. בשל הטראומה הוא איבד את יכולתו לדבר ונותר אילם - עד שקלינאית תקשורת ישראלית החליטה לעשות מעשה.

19.01.11

ב-22.9.09 עבר רביע א-טוויל, תושב מזרח ירושלים, במחסום מבוא ביתר. כשעצר בתחנת דלק סמוכה התבקש על-ידי חיילים למסור להם מסמכים מזהים. על אף שהחיילים חזרו למחסום עם המסמכים, א-טוויל המשיך בנסיעה לתוך ישראל. כשהיה כשני ק"מ מהמחסום, ירו בו חיילים למוות. מתחקיר בצלם עולה כי א-טוויל לא סיכן את חיי החיילים ולא הייתה כל הצדקה לירי.

29.10.09

בעקבות עדויות שגבה בצלם חוקר מצ"ח חשד לסדרת התעללויות קשות של חיילים בעובדים פלסטינים באזור א-רמאדין שבדרום הר חברון, שבו נכנסים פועלים לישראל דרך פרצה במכשול ההפרדה.

15.10.09

בעקבות פניית בצלם השעה הצבא מתפקידם שני קצינים החשודים במעורבות במסע השחתת מכוניות בדרום הר חברון ופתח בחקירת מצ"ח. ב-12 וב-13 באוקטובר תיעד בצלם 8 מכוניות שהסיעו עובדים פלסטינים ואשר הושחתו על-פי החשד בידי חיילים.

15.10.09

ב-9.5.09 נדחקו למעלה מ-60 פלסטינים לתוך תא קירור של משאית, בניסיון להיכנס לישראל ללא היתר לצורך עבודה. אחד הנוסעים מסר לבצלם כי שוטרים עצרו את המשאית ולאחר שגילו את הנוסעים בה, הכריחו אותם להישאר בתוך תא הקירור המחניק במשך למעלה משעתיים, למרות תחינותיהם לאוויר ומים.

26.05.09

ב-11.1.09 הגיעה ניידת מג"ב לנגרייה בצור הדסה, בעת שמוחמד חמאמרה ומאהר מחמוד, תושבי חוסאן שבמחוז בית לחם, פרקו עצים ממכוניתו של בעל המקום. מעדותו של חמאמרה עולה כי השוטרים תקפו את השניים, הכו אותם ואז הסיעו אותם למחסום שם עיכבו אותם חיילים במשך שעות בקור, ללא מחסה.

02.02.09