דיווחים

מצוקת המים

ב-14.6.16 בעת שבבקעת הירדן שרר חום כבד של 40 מעלות, הגיעו פקחי המנהל לבקעה, החרימו טרקטור ששימש להובלת מכל מים להשקיית צאן והצמידו צווי הריסה לבריכה האוגרת מי מעיין המשמשים תושבים לצרכים ביתיים וחקלאיים. התנהלות זו ממחישה היטב את הפגיעה היומיומית של ישראל בתושבי הבקעה הפלסטיניים תוך ניצול לרעה של סמכויותיה באופן המחריף את מצוקת המים הקשה ממנה הם סובלים כיוון שישראל מונעת מהם להתחבר לרשת המים.

העד עבד א-רחמן ח'ליל מח'ירבת אל-מאלח עם צאנו בשנה שעברה צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 28.10.15.
22.06.16

בין ה-12.1.16 ל-14.1.16 תיעד בצלם שורת פעולות פוגעניות של המנהל האזרחי בחמש קהילות בבקעת הירדן. בח'ירבת עין כרזליה צילמו נציגי המנהל את מבני הקהילה, ככל הנראה לקראת הריסה חוזרת, בח'ירבת עינון הרסו הכוחות מבנים חקלאיים ובריכת מים המספקת מים לקהילת ירזה השכנה. בנוסף הודיעו נציגי המנהל האזרחי למשפחות מהקהילות ירזה וח'ירבת א-ראס אל-אחמר כי עליהן להתפנות פעם נוספת מבתיהן בשל אימונים צבאיים בסמוך להם. פעולות אלו מהוות חלק מהאמצעים בהן נוקטות הרשויות הישראליות במסגרת מאמציהן המתמשכים לצמצם נוכחות פלסטינית בשטח C.

דחפורי המנהל הורסים מבנה חקלאי בח'ירבת עינון. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 14.1.16.
17.01.16

תושבים מקהילת ח'ירבת חומסה שבבקעת הירדן פונו הבוקר למשך שבע שעות לטובת אימונים צבאיים. עם שובם גילו כי שטחי מרעה ושטחים חקלאיים עלו באש, ונפלי תחמושת נותרו בקרבת הקהילה. הצווים שנמסרו לתושבי הקהילה מורים להם להתפנות גם ב-16.6.15. בנוסף מסרו נציגי המנהל ב- 8.6.15, צווי פינוי לצורך אימונים בתאריכים 11.6.15 ו-17.6.15 לשלוש קהילות נוספות בבקעה. גם בתחילת חודש מאי פונו תושבים בקהילות אלה לטובת אימונים, שאחת המטרות העיקריות שלשמן הם מתקיימים היא סילוק התושבים הפלסטינים משטחים בבקעה. על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים הזמניים של הקהילות, ואת כל הפעולות האחרות שהיא נוקטת בניסיון לכפות על התושבים הפלסטינים להתפנות מהאזור.

שטח חקלאי מעובד שעלה באש כתוצאה מהאימונים. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 10.6.15
10.06.15

ביום ה' ה-4.6.15 הגיעו נציגי המנהל האזרחי לקהילת הרועים אל-מכסר שבצפון בקעת הירדן כשהם מצוידים בדחפור ומלווים בחיילים והרסו מבנים השייכים לארבע משפחות, בהם חמישה אוהלי מגורים ומבנים המשמשים להחזקת צאן. לאחר ההריסה קיבלו המשפחות אוהלים מארגוני סיוע. הריסות המבנים באל-מכסר הן חלק ממדיניות ארוכת שנים שנוקטות הרשויות הישראליות במטרה לגרש מבתיהם בתואנות שונות אלפי פלסטינים הגרים בעשרות קהילות הפזורות בשטח C. ישראל מספחת את שטח C דה פקטו ופועלת על מנת להפוך את הנוכחות הפלסטינית בו למינימלית, בין השאר באמצעות הנהגת מדיניות שמונעת כמעט לחלוטין מפלסטינים לבנות את בתיהם באופן חוקי ולפתח את יישוביהם.

09.06.15

ב-29.1.15 הגיעו אנשי המנהל האזרחי לקהילת הרועים הקטנה ח'ירבת ירזה שבבקעת הירדן, פירקו את צנרת המים שהונחה במקום לאחרונה כדי לספק מים לקהילה והחרימו אותה. עד להנחת הצנרת נאלצו תושבי הקהילה להסתמך על אגירת מים בבורות ועל רכישת מים ממכליות. מניעת אספקת המים לתושבי ח'ירבת ירזה, כמו התעמרויות אחרות מצד הרשויות הישראליות, נעשתה במסגרת מאמצי הרשויות הישראליות לדחוק ממקומות מגוריהם אלפי פלסטינים הגרים בעשרות קהילות הפזורות בשטח C. ישראל, ככוח הכובש בגדה המערבית, חייבת לאפשר לתושבים להמשיך לנהל את חייהם, ובכלל זה עליה לאפשר להם לבנות את בתיהם באופן חוקי ולספק להם מים וחשמל.

מתוך תיעוד הווידיאו: החרמת צנרת המים של ח'ירבת ירזה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 29.1.15
23.02.15

בתחילת מארס 2014 הפסיקה חברת הגיחון את זרימת המים הסדירה לשכונות הירושלמיות שנותרו מעבר לגדר ההפרדה בצפון מזרח ירושלים- מחנה פליטים שועפאט, ראס ח'מיס, ראס שחאדה ודאחיית א- סלאם (שכונת השלום). בין 60 ל-80 אלף פלסטינים, כולם בעלי מעמד של תושבי קבע בישראל, נותרו בלי אספקת מים סדירה. לאחר כשלושה שבועות שבהם פנו התושבים שוב ושוב לחברת הגיחון ולעיריית ירושלים בדרישה לחדש את זרם המים, עתרה האגודה לזכויות האזרח לבג"ץ ב-25.3.14 בדרישה לחדשו לאלתר. ב-2 באפריל הורה בג"ץ למדינה להשיב לעתירה תוך 60 יום, שיבואו אל קיצם בשבוע הראשון של יוני. בינתיים נותרו תושבי השכונות ללא אספקה סדירה של מים זורמים.

מתוך סרטון הווידיאו
27.05.14

"שום ילד לא צריך לחשוש מלשתות כוס מים, שמא מחר לא יהיה. אלה הקשיים שלי. אלה הפחדים של ילדי." כך סיים תחקירן בצלם נסר נאווג'עה את מכתבו לנפתלי בנט שפורסם באתר הארץ. בשבוע שעבר התעורר דיון בכנסת לגבי האפלייה בחלוקת המים בין ישראלים לפלסטינים. בעקבות הדיון פרסמנו את הנתונים המדויקים על צריכת המים בישראל, בגדה המערבית וברצועת עזה. עכשיו אנחנו מזמינים אתכם לצפות בתמונות.

ח'ירבת א-דוקייקה שבדרום הר חברון. צילום: נאסר נוואג'עה, בצלם, 19.8.12
19.02.14

בעקבות הדיון שהתקיים הערב (12.2.14) בכנסת בנושא הקצאת המים לישראלים ולפלסטינים מדגיש בצלם כי אכן קיימת אפליה בהקצאה ואזרחי ישראל מקבלים הרבה יותר מים מפלסטינים תושבי הגדה המערבית ורצועת עזה. חלק משמעותי מהאחריות לאפליה רובץ על כתפי ממשלת ישראל, בשל מדיניותה: ראשית, אספקת כמויות מים מינימליות לפלסטינים ושימוש לא שיוויוני במקורות המים המשותפים, ושנית: הימנעות מטיפול בתשתיות לקויות שבהן פחת גבוה של מים, אי הקמת תשתיות ליישובים שאינם מחוברים לרשת המים וסירוב לאשר פרויקטים לטיפול ברשת המים בשטחים שבתחומי הרשות. הקצאת המים לפלסטינים נקבעה אמנם בהסכמי אוסלו, אולם במסגרת ההסכמים תוכננה הרחבה של הקצאה זו, שלא התרחשה בפועל. בנוסף, הביקוש למים גדל משמעותית בשל הגידול באוכלוסייה בעשרים השנה שחלפו מאז חתימת ההסכם.

מכלית מים בכפר ח'ירבת ג'ינבה שבדרום הר חברון שאינו מחובר לרשת המים. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס, 3.1.13
12.02.14

ברצועת עזה שורר מזה שנים משבר מים חמור, עקב הדרדרות מצבו של אקוופיר החוף בשל שאיבת יתר ממושכת והיעדר תשתיות לטיפול בביוב. האקוויפר הוא מקור המים העיקרי של תושבי הרצועה, אך למעלה מ-90% מהמים הנשאבים ממנו אינם ראויים לשתייה, והתושבים נאלצים לרכוש מי שתייה ממכוני טיהור. רשויות המים ברצועה התריעו כי בהיעדר פתרון מיידי לא יהיה ניתן כלל לשתות את מי האקוויפר החל בשנת 2016. תוכנית האו"ם לאיכות הסביבה קראה לכל הצדדים הנהנים ממנו – ישראל, הרשות הפלסטינית, ממשלת חמאס ומצרים – לפעול יחד לעצירת ההידרדרות ולמציאת מקורות חלופיים של מי שתייה. במקביל, על ישראל לאפשר לאלתר הכנסת חומרים וציוד לשיקום ולפיתוח מערכות המים והטיפול בשפכים.

קשיש ממלא מכל מים מהברזייה הציבורית של מתקן הטיהור של רשות המים של ח'אן יונס. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 4.2.14
09.02.14

כ-60% מאדמות הגדה המערבית מוגדרות כשטח C וישראל שולטת בהן בלעדית. בשטח זה חיים כ-180,000 פלסטינים, ובו עיקר עתודות הקרקע להתיישבות ולפיתוח של כלל הגדה. ברובן מונעת ישראל בנייה ופיתוח פלסטיניים בעילות שונות, כמו היותן "אדמות מדינה" או "שטחי אש". מדיניות התכנון הישראלית מתעלמת מצורכי האוכלוסייה: מסרבת להכיר בכפרים שבשטח זה ולתכננם, מונעת פיתוח וחיבור לתשתיות והורסת בתים. לאלפי תושבים נשקף איום בגירוש מבתיהם בעילת מגורים בשטחי אש או ביישובים "בלתי חוקיים". בנוסף, ישראל השתלטה על רוב מקורות המים והיא מגבילה את גישת הפלסטינים אליהם.

ילדים משבט הג'האלין על רקע ההתנחלות מעלה אדומים. ישראל מתכננת לגרש את תושבי הכפרים הבדואים באזור לצורך הרחבת ההתנחלות. צילום: עמאר עוואד, רויטרס, 16 ביוני 2012.
05.06.13

חוקר בצלם אייל הראובני על הגזל היומיומי המתרחש בממלכתו של סא"ל שלום אייזנר במאמר שהתפרסם לראשונה באתר העוקץ: ישראל מייבשת, מדירה וממלכדת את הפלסטינים בבקעת הירדן, במהלכים מורכבים הכוללים שורה ארוכה של מתכננים, מבצעים ומפקחים.

הריסת בתים בפסאיל שבבקעת הירדן. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 20.12.11
02.05.12

בעקבות החוק החדש המטיל סנקציות כלכליות על ארגונים ויחידים הקוראים לחרם על ההתנחלויות, שב בצלם ומזכיר כי ההתנחלויות גורמות לפגיעות קשות בזכויות האדם. בין היתר, הקמתן גזלה אדמות ציבוריות ופרטיות של פלסטינים, הקצאת המים לה זוכים מתנחלים הביאה למשבר מים בגדה המערבית, ופריסתן הגאוגרפית מונעת פיתוח כלכלה פלסטינית יציבה. מגוריהם של ישראלים במובלעות אזרחיות בתוך הגדה המערבית, הנתונה תחת כיבוש צבאי, הביאו לקיבוע אפליה על בסיס לאום, שכן שתי מערכות חוק נפרדות מוחלות באותו שטח.

14.07.11

ישראל הנהיגה באזור זה משטר המנצל את משאבי האזור באינטנסיביות ובהיקף רחבים יותר מאשר בשאר חלקי הגדה המערבית, ואשר מונע מהפלסטינים שימוש ברוב השטחים ומשאבי המים המצויים בו. 

קהילה בדואית פלסטינית בתוך אזור שהצבא הגדיר כשטח אש. צילום: קרן מנור, Activestills.org, 14.3.11.
12.05.11

כמעט 95% מהמים הנשאבים ברצועת עזה מזוהמים ואינם ראויים לשתייה, כך על-פי ארגונים בינלאומיים ורשויות המים בעזה. ישראל ממשיכה לאסור על הכנסת ציוד וחומרים הנחוצים לשיקום מערכות המים והטיפול בשפכים, על אף שמערכת מי התהום של הרצועה סובלת משאיבת יתר חמורה המסכנת אותה.

ילד ממלא כלי במים ממכל שהציב ארגון אוקספם במחנה הפליטים ג'באליא שברצועת עזה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 28.10.09.
23.08.10

החלוקה המפלה של משאבי המים המשותפים פוגעת בזכותם של הפלסטינים למים, לתברואה ולבריאות. מדיניות זו של ישראל פוגעת גם בזכותם של הפלסטינים לפרנסה, שכן המחסור במים מונע את פיתוחה של החקלאות, שהיא אחד מענפי הכלכלה החשובים ביותר בגדה המערבית.

24.03.10

היישוב הבדואי אל-חדידייה שוכן בבקעת הירדן שבשליטה ישראלית מלאה. בשנים האחרונות מנסה ישראל לדחוק את האוכלוסייה הפלסטינית מן הבקעה באמצעות מניעת רישיונות בנייה, הריסה חוזרת ונשנית של מבנים והגבלות חמורות על התנועה. נוסף על כל אלה מעידים תושבי המקום כי הם סובלים גם מהתנכלויות מצד מתנחלים.

22.02.10

העיירה סלפית סובלת זה שנים משפכים המוזרמים אליה מההתנחלות אריאל. סרטון וידאו שהופק על-ידי חדשות "הירקון 70" בשיתוף עם בצלם מתאר את הבעיה, שאינה חריגה בגדה המערבית.

11.11.09

בעקבות דברים קשים שאמר שר התשתיות עוזי לנדאו במליאת הכנסת במסגרת דיון שנערך לאחר פרסום דו"ח בצלם בנושא שפכי ההתנחלויות, פנה בצלם לשר וציין כי שפכים אינם מכירים בגבולות ולכן יש להתעלות מעל לוויכוחים פוליטיים כדי לטפל בבעיה.

26.07.09

מדו"ח חדש שמפרסם בצלם, העוסק בהזנחת הטיפול בשפכי הגדה המערבית, עולה כי שפכיהם של כשני מיליון איש - מההתנחלויות, מירושלים ומיישובים פלסטיניים, אינם מטופלים. ההזנחה המתמשכת גורמת למטרדים קשים ברחבי הגדה ועלולה לזהם את אקוויפר ההר.

28.06.09

השבוע ציין האו"ם את יום המים הבינלאומי, שעמד בסימן מים חוצי גבולות. חלוקת משאבי המים המשותפים לישראל ולפלסטינים מתאפיינת באפליה בוטה, וגורמת למצוקה קשה בגדה המערבית.

23.03.09