דיווחים

מצוקת המים

ב-29.1.15 הגיעו אנשי המנהל האזרחי לקהילת הרועים הקטנה ח'ירבת ירזה שבבקעת הירדן, פירקו את צנרת המים שהונחה במקום לאחרונה כדי לספק מים לקהילה והחרימו אותה. עד להנחת הצנרת נאלצו תושבי הקהילה להסתמך על אגירת מים בבורות ועל רכישת מים ממכליות. מניעת אספקת המים לתושבי ח'ירבת ירזה, כמו התעמרויות אחרות מצד הרשויות הישראליות, נעשתה במסגרת מאמצי הרשויות הישראליות לדחוק ממקומות מגוריהם אלפי פלסטינים הגרים בעשרות קהילות הפזורות בשטח C. ישראל, ככוח הכובש בגדה המערבית, חייבת לאפשר לתושבים להמשיך לנהל את חייהם, ובכלל זה עליה לאפשר להם לבנות את בתיהם באופן חוקי ולספק להם מים וחשמל.

23.02.15

בתחילת מארס 2014 הפסיקה חברת הגיחון את זרימת המים הסדירה לשכונות הירושלמיות שנותרו מעבר לגדר ההפרדה בצפון מזרח ירושלים- מחנה פליטים שועפאט, ראס ח'מיס, ראס שחאדה ודאחיית א- סלאם (שכונת השלום). בין 60 ל-80 אלף פלסטינים, כולם בעלי מעמד של תושבי קבע בישראל, נותרו בלי אספקת מים סדירה. לאחר כשלושה שבועות שבהם פנו התושבים שוב ושוב לחברת הגיחון ולעיריית ירושלים בדרישה לחדש את זרם המים, עתרה האגודה לזכויות האזרח לבג"ץ ב-25.3.14 בדרישה לחדשו לאלתר. ב-2 באפריל הורה בג"ץ למדינה להשיב לעתירה תוך 60 יום, שיבואו אל קיצם בשבוע הראשון של יוני. בינתיים נותרו תושבי השכונות ללא אספקה סדירה של מים זורמים.

27.05.14

"שום ילד לא צריך לחשוש מלשתות כוס מים, שמא מחר לא יהיה. אלה הקשיים שלי. אלה הפחדים של ילדי." כך סיים תחקירן בצלם נסר נאווג'עה את מכתבו לנפתלי בנט שפורסם באתר הארץ. בשבוע שעבר התעורר דיון בכנסת לגבי האפלייה בחלוקת המים בין ישראלים לפלסטינים. בעקבות הדיון פרסמנו את הנתונים המדויקים על צריכת המים בישראל, בגדה המערבית וברצועת עזה. עכשיו אנחנו מזמינים אתכם לצפות בתמונות.

19.02.14

בעקבות הדיון שהתקיים הערב (12.2.14) בכנסת בנושא הקצאת המים לישראלים ולפלסטינים מדגיש בצלם כי אכן קיימת אפליה בהקצאה ואזרחי ישראל מקבלים הרבה יותר מים מפלסטינים תושבי הגדה המערבית ורצועת עזה. חלק משמעותי מהאחריות לאפליה רובץ על כתפי ממשלת ישראל, בשל מדיניותה: ראשית, אספקת כמויות מים מינימליות לפלסטינים ושימוש לא שיוויוני במקורות המים המשותפים, ושנית: הימנעות מטיפול בתשתיות לקויות שבהן פחת גבוה של מים, אי הקמת תשתיות ליישובים שאינם מחוברים לרשת המים וסירוב לאשר פרויקטים לטיפול ברשת המים בשטחים שבתחומי הרשות. הקצאת המים לפלסטינים נקבעה אמנם בהסכמי אוסלו, אולם במסגרת ההסכמים תוכננה הרחבה של הקצאה זו, שלא התרחשה בפועל. בנוסף, הביקוש למים גדל משמעותית בשל הגידול באוכלוסייה בעשרים השנה שחלפו מאז חתימת ההסכם.

12.02.14

ברצועת עזה שורר מזה שנים משבר מים חמור, עקב הדרדרות מצבו של אקוופיר החוף בשל שאיבת יתר ממושכת והיעדר תשתיות לטיפול בביוב. האקוויפר הוא מקור המים העיקרי של תושבי הרצועה, אך למעלה מ-90% מהמים הנשאבים ממנו אינם ראויים לשתייה, והתושבים נאלצים לרכוש מי שתייה ממכוני טיהור. רשויות המים ברצועה התריעו כי בהיעדר פתרון מיידי לא יהיה ניתן כלל לשתות את מי האקוויפר החל בשנת 2016. תוכנית האו"ם לאיכות הסביבה קראה לכל הצדדים הנהנים ממנו – ישראל, הרשות הפלסטינית, ממשלת חמאס ומצרים – לפעול יחד לעצירת ההידרדרות ולמציאת מקורות חלופיים של מי שתייה. במקביל, על ישראל לאפשר לאלתר הכנסת חומרים וציוד לשיקום ולפיתוח מערכות המים והטיפול בשפכים.

09.02.14

כ-60% מאדמות הגדה המערבית מוגדרות כשטח C וישראל שולטת בהן בלעדית. בשטח זה חיים כ-180,000 פלסטינים, ובו עיקר עתודות הקרקע להתיישבות ולפיתוח של כלל הגדה. ברובן מונעת ישראל בנייה ופיתוח פלסטיניים בעילות שונות, כמו היותן "אדמות מדינה" או "שטחי אש". מדיניות התכנון הישראלית מתעלמת מצורכי האוכלוסייה: מסרבת להכיר בכפרים שבשטח זה ולתכננם, מונעת פיתוח וחיבור לתשתיות והורסת בתים. לאלפי תושבים נשקף איום בגירוש מבתיהם בעילת מגורים בשטחי אש או ביישובים "בלתי חוקיים". בנוסף, ישראל השתלטה על רוב מקורות המים והיא מגבילה את גישת הפלסטינים אליהם.

05.06.13

חוקר בצלם אייל הראובני על הגזל היומיומי המתרחש בממלכתו של סא"ל שלום אייזנר במאמר שהתפרסם לראשונה באתר העוקץ: ישראל מייבשת, מדירה וממלכדת את הפלסטינים בבקעת הירדן, במהלכים מורכבים הכוללים שורה ארוכה של מתכננים, מבצעים ומפקחים.

02.05.12

בעקבות החוק החדש המטיל סנקציות כלכליות על ארגונים ויחידים הקוראים לחרם על ההתנחלויות, שב בצלם ומזכיר כי ההתנחלויות גורמות לפגיעות קשות בזכויות האדם. בין היתר, הקמתן גזלה אדמות ציבוריות ופרטיות של פלסטינים, הקצאת המים לה זוכים מתנחלים הביאה למשבר מים בגדה המערבית, ופריסתן הגאוגרפית מונעת פיתוח כלכלה פלסטינית יציבה. מגוריהם של ישראלים במובלעות אזרחיות בתוך הגדה המערבית, הנתונה תחת כיבוש צבאי, הביאו לקיבוע אפליה על בסיס לאום, שכן שתי מערכות חוק נפרדות מוחלות באותו שטח.

14.07.11

ישראל הנהיגה באזור זה משטר המנצל את משאבי האזור באינטנסיביות ובהיקף רחבים יותר מאשר בשאר חלקי הגדה המערבית, ואשר מונע מהפלסטינים שימוש ברוב השטחים ומשאבי המים המצויים בו. 

12.05.11

כמעט 95% מהמים הנשאבים ברצועת עזה מזוהמים ואינם ראויים לשתייה, כך על-פי ארגונים בינלאומיים ורשויות המים בעזה. ישראל ממשיכה לאסור על הכנסת ציוד וחומרים הנחוצים לשיקום מערכות המים והטיפול בשפכים, על אף שמערכת מי התהום של הרצועה סובלת משאיבת יתר חמורה המסכנת אותה.

23.08.10

החלוקה המפלה של משאבי המים המשותפים פוגעת בזכותם של הפלסטינים למים, לתברואה ולבריאות. מדיניות זו של ישראל פוגעת גם בזכותם של הפלסטינים לפרנסה, שכן המחסור במים מונע את פיתוחה של החקלאות, שהיא אחד מענפי הכלכלה החשובים ביותר בגדה המערבית.

24.03.10

היישוב הבדואי אל-חדידייה שוכן בבקעת הירדן שבשליטה ישראלית מלאה. בשנים האחרונות מנסה ישראל לדחוק את האוכלוסייה הפלסטינית מן הבקעה באמצעות מניעת רישיונות בנייה, הריסה חוזרת ונשנית של מבנים והגבלות חמורות על התנועה. נוסף על כל אלה מעידים תושבי המקום כי הם סובלים גם מהתנכלויות מצד מתנחלים.

22.02.10

העיירה סלפית סובלת זה שנים משפכים המוזרמים אליה מההתנחלות אריאל. סרטון וידאו שהופק על-ידי חדשות "הירקון 70" בשיתוף עם בצלם מתאר את הבעיה, שאינה חריגה בגדה המערבית.

11.11.09

בעקבות דברים קשים שאמר שר התשתיות עוזי לנדאו במליאת הכנסת במסגרת דיון שנערך לאחר פרסום דו"ח בצלם בנושא שפכי ההתנחלויות, פנה בצלם לשר וציין כי שפכים אינם מכירים בגבולות ולכן יש להתעלות מעל לוויכוחים פוליטיים כדי לטפל בבעיה.

26.07.09

מדו"ח חדש שמפרסם בצלם, העוסק בהזנחת הטיפול בשפכי הגדה המערבית, עולה כי שפכיהם של כשני מיליון איש - מההתנחלויות, מירושלים ומיישובים פלסטיניים, אינם מטופלים. ההזנחה המתמשכת גורמת למטרדים קשים ברחבי הגדה ועלולה לזהם את אקוויפר ההר.

28.06.09

השבוע ציין האו"ם את יום המים הבינלאומי, שעמד בסימן מים חוצי גבולות. חלוקת משאבי המים המשותפים לישראל ולפלסטינים מתאפיינת באפליה בוטה, וגורמת למצוקה קשה בגדה המערבית.

23.03.09

בצלם מתריע מפני מחסור חמור במים שישרור בהמשך הקיץ בגדה המערבית ומפני ההשלכות הקשות של מחסור זה על מצבם הכלכלי והבריאותי של עשרות אלפי פלסטינים. מצוקת המים הכרונית בשטחים נובעת ברובה ממדיניות מפלה של ישראל.

01.07.08

תחנת החשמל של עזה הושבתה לאחר שישראל הפסיקה את אספקת הסולר התעשייתי לרצועה וכתוצאה מכך נפגעו שירותים חיוניים באזורים נרחבים ברצועה. ארגונים ישראליים ופלסטיניים קוראים לישראל לחדש מיד את אספקת הסולר.

21.01.08

כתוצאה מהקיצוץ, שיושם החל בחודש אוקטובר, נאלצה לאחרונה תחנת החשמל של עזה לצמצם מאוד את ייצור החשמל ואספקת החשמל לתושבים ולמוסדות חיוניים נפגעה.

14.01.08

עשרות אלפי פלסטינים במחוז חברון סובלים מאז תחילת הקיץ ממחסור במים לצרכים ביתיים המחסור נובע, בעיקר, ממדיניותה של חברת מקורות, המפלה בין יישובים פלסטיניים להתנחלויות ומסירובה של ישראל לאכוף את החוק על גנבי מים בשטחים.

28.10.07