דיווחים

ירי

בצלם מפרסם היום דו״ח חדש: "נוהל טיוח: חקירתם לכאורה של אירועי 'צוק איתן'״. בקיץ ההוא הרגו כוחות הביטחון הישראליים 1,391 בני אדם שלא השתתפו בלחימה, 526 מהם קטינים. הדו"ח מתאר כיצד ישראל יוצרת מצג שווא של חקירת חשדות להפרת החוק במהלך הלחימה. בפועל, האחראים האמתיים להפרות – אלו שהתוו את המדיניות וניסחו את הפקודות – לא נחקרו מעולם. החקירות שמנהלת הפרקליטות הצבאית מתמקדות רק באחריותם של דרגי שטח נמוכים למקרים המכונים "חריגים" – כאילו לא אירעו עשרות מקרים כמעט זהים, עם תוצאות מחרידות. פרשנות הפצ"ר – המנקה אותו מאחריות ומאפשרת למקבלי ההחלטות להתעלם מתוצאות אלה שוב ושוב – היא בלתי חוקית ובלתי מוסרית.

20.09.16

ב-16.8.16 פצע צלף צבאי קשה את מוחמד אל-עמסי, בירי של ארבעה כדורי טוטו, כשעמד על גג ביתו במהלך פשיטה של הצבא על מחנה הפליטים אל-פוואר. באותו יום הרגו צלפים של הצבא צעיר אחר בכפר ופצעו יותר משלושים בני אדם נוספים, כולם בירי כדורי טוטו. בשנתיים האחרונות מיישם הצבא מדיניות אשר מתירה ירי של תחמושת חיה מסוג טוטו על מיידי אבנים, גם כשאינם מסכנים חיים. באירוע הנוכחי הירי חרג אפילו ממדיניות בלתי חוקית זו: חיילים ירו ארבעה כדורים על צעיר שלא יידה אבנים ולא סיכן אותם בשום דרך, וסיכנו את חייו.

מתוך תיעוד הווידיאו.
16.09.16

ב-26.8.16 ירו חיילים למוות באיאד חאמד, בן 36, ליד מגדל תצפית צבאי בסמוך לכפר סילוואד. הצבא טען תחילה כי חאמד ירה על המגדל, לאחר-מכן השתנתה הטענה ליידוי בקבוק תבערה, ולבסוף לכך שירו באוויר כשרץ לעברם, בעת שהיו מחוץ למגדל. תחקיר בצלם, שהפריך גם טענה אחרונה זו, העלה שחאמד, שתפקודו היה מוגבל, ניסה לפתוח פתח בגדר שמתח הצבא, החוסמת את הדרך הישנה לכפר יברוד. לאחר מכן שב על עקבותיו ואז ירו החיילים בגבו. חאמד לא סיכן איש, אך ניסיון העבר, כמו גם גיבוי מרומז שהעניק שר הביטחון לחייל היורה, מעמידים בספק רב את האפשרות שהאחראים להריגתו יידרשו לתת על כך את הדין.

איאד חאמד ובתו. התמונה באדיבות המשפחה.
14.09.16

במהלך הפשיטה על מחנה הפליטים אל-פוואר, ב-16.8.16, יידו צעירים, ובהם גם אבו השהש, אבנים לעבר חיילים. בשלב מסוים חזר אבו השהש לביתו, וכשיצא ממנו, ירה בו צלף מבית סמוך שעליו השתלטו חיילים. מתחקיר בצלם עולה כי אבו השהש לא סיכן איש כשנורה ולא הייתה כל הצדקה לירי הקטלני. אבו השהש נהרג מכדור "טוטו", שבו מותר רשמית להשתמש רק במצב של סכנת חיים. אולם, בשנתיים האחרונות הצבא משתמש בתחמושת זו כאמצעי לפיזור הפגנות באורח כמעט שגרתי, גם כאשר לא נשקפת לאיש סכנת חיים. בעקבות מדיניות זו, נהרגו ממארס 2015 חמישה פלסטינים ומאות נפצעו.

החור שפער הצבא בקיר ביתו של באג'ס אל-חמוז ודרכו ירה צלף במוחמד אבו השהש והרג אותו. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 16.8.16.
09.09.16

מוחיי א-דין א-טבאח'י, ילד בן 10 מהעיירה א-ראם נפצע אנושות מפגיעת כדור ספוג שחור בחזהו, שירו עליו שוטרי מג"ב, ומת זמן קצר אחר כך. השוטרים רדפו אחרי נערים צעירים שיידו לעברם אבנים. א-טבאח'י הינו ההרוג השני מתחמושת כדור הספוג השחור, ומצטרף לרשימה ארוכה של פלסטינים שנפגעו בצורה חמורה מאמצעי זה. כדורי הספוג השחורים הם מסוכנים והוכח כי שוטרים משתמשים בהם שוב ושוב בצורה המנוגדת להוראות. לפיכך יש לאסור את השימוש באמצעי זה, למעט במצבים מסכני חיים. ודאי שאסור להתייחס אליו כאל אמצעי "אל-הרג".

מוחיי א-דין א-טבאח'י, בן 10. התמונה באדיבות המשפחה.
03.08.16

ב-13.7.16 בשעה 3:00 לפנות בוקר, ירו שוטרי מג"ב על מכונית במרכז העיירה א-ראם. מהירי, שתועד במצלמת אבטחה, נהרג נהג המכונית אנוור א-סלאיימה, בן 22, ואחד הנוסעים נפצע. בתקשורת הישראלית דווח כי שוטרי משמר הגבול חשדו שמדובר בניסיון דריסה, אולם תחקיר בצלם מעלה חשד כבד כי לירי קטלני זה לא הייתה כל הצדקה: המכונית כלל לא סטתה מנתיבה, השוטרים חסו מאחורי מכונית חונה, ולנהג המכונית לא הייתה שום דרך לדעת על נוכחותם או על כך שעליו להאט את קצב הנסיעה ברחוב שהיה פנוי לחלוטין. יש להבין ירי זה בהקשר לאווירה הציבורית המתירה את דמם של פלסטינים.

מתוך תיעוד הווידיאו ממצלמת האבטחה.
29.07.16

במלאת שנתיים ללחימה מפרסם בצלם, בתום תחקיר יסודי, את הנתונים המלאים בנוגע להרוגים ב"מבצע צוק איתן". מהנתונים עולה כי כמעט שני שליש (63%) מהפלסטינים שהרגו כוחות הביטחון הישראליים במהלך הלחימה לא השתתפו בלחימה: 1,394 בני אדם מתוך 2,202. כרבע מהם – 526 במספר – היו ילדים מתחת לגיל 18. ממשלת ישראל התנערה כמעט לחלוטין מאחריותה לפגיעה העצומה באזרחים והטילה את מלוא האחריות לכך על חמאס. ואולם העובדה שצד אחד הפר את החוק בוודאי שאינה מתירה לצד השני להפר אותו. מעבר לכך: התוצאות הקטלניות של מדיניות הפתיחה באש שבה נקטה ישראל במהלך הלחימה היו ברורות כבר בימיה הראשונים. מקבלי ההחלטות התעלמו מתוצאות אלה והמשיכו ליישם את אותה מדיניות. משכך, האחריות – המוסרית והמשפטית – לפגיעה הכה קשה באזרחים מוטלת עליהם.

20.07.16

ב-15.2.16 הודיעה התביעה הצבאית לבצלם על דחיית ערר על ההחלטה לסגור את תיק החקירה בעניין הריגתו של מוסטפא תמימי, שנהרג מפגיעת רימון גז כשיידה אבנים על ג'יפ צבאי בדצמבר 2011. לצורך דחיית הערר נאחזה התובעת בכל בדל תרחיש, בלתי סביר ככל שיהיה. זאת כדי להימנע מהטלת אחריות פלילית כלשהי על החייל היורה ומפקדיו. החלטה זו – כמו רבות שקדמו לה – מעבירה לחיילים מסר ברור לפיו ייהנו מחסינות ביחס לכל עבירה כמעט שיבצעו בשטחים וממחישה שוב את מגבלות המערכת, שאינה בוחנת כלל היבטים מערכתיים ושאלות של מדיניות, ואת אחריות הקצונה הבכירה.

רגע הירי במוסטפא א-תמימי, 9.12.11. צילום: חיים שוורצנברג..
07.07.16

ב-1.7.16 ירה שוטר מג"ב למוות בסארה חג'וג', בת ה-27 מבני נעים, במחסום במערת המכפלה בחברון, לטענת המשטרה לאחר שניסתה לדקור שוטרת. תחקיר בצלם ותיעוד וידיאו של האירוע מעלים כי הירי הקטלני היה חסר הצדקה. בעת שנורתה, חג'וג' הייתה לבדה בחדר, שבפתחו עמדו שוטרים חמושים, ותרסיס פלפל כבר הותז על פניה. ירי זה הוא חלק ממדיניות הזוכה לגיבוי גורף מהדרגים המדיניים והצבאיים הבכירים, ואשר מתירה ירי קטלני גם כאשר הוא אינו מהווה מוצא אחרון ומעניקה חסינות למבצעים אותו.

החדרון במתחם מערת המכפלה. מתוך תיעוד הווידיאו של האירוע, 1.7.16
05.07.16

ביום שלישי, 21.6.16, לפנות בוקר, ירו חיילים למוות במחמוד בדראן, בן 15, מבית עור א-תחתא ופצעו ארבעה מחבריו. מתחקיר שביצע תחקירן בצלם עולה כי, בניגוד לטענות הצבא, החיילים ירו ירי מאסיבי על המכונית ללא כל הצדקה. ירי זה תואם את מדיניות הצבא המאפשרת, על אף האיסור הרשמי שבהוראות הפתיחה באש, ירי קטלני גם במקרים שבהם לא נשקפת כלל סכנת חיים וגם כאשר ברשות החיילים נמצאים אמצעים אחרים, שאינם קטלניים. מדיניות זו מקבלת גיבוי מהדרגים הבכירים בצבא ומהדרג המדיני, שאינם עושים דבר לשנותה על אף תוצאותיה הקטלניות.

הנערים בבריכה לפי האירוע. מחמוד בדראן ראשון מימין.
22.06.16

מעדויות שהגיעו לבצלם עולה חשד כי במהלך האירוע בחברון ב-24.3.16 שבו הוציא חייל להורג את עבד אל-פתאח א-שריף, מעשה שעליו עומד כעת חייל לדין, הוצא להורג קודם לכן גם רמזי אל-קסראווי. זאת לאחר שא-שריף ואל-קסראווי דקרו חייל, שעל-פי פרסומים בתקשורת נפצע באורח קל. מאז תחילת גל האלימות באוקטובר 2015 תועדו בווידיאו כמה וכמה מקרים שבהם הוצאו להורג פלסטינים שדקרו או שנחשדו בדקירה של אנשי כוחות הביטחון ואזרחים ישראלים. המשפט המתנהל כעת הוא החריג שאינו מעיד על הכלל, שכן בדרך כלל מערכות אכיפת החוק מקפידות לעצום עיניהן אל מול מציאות זו.

מתוך תיעוד הווידיאו במצלמת הטלפון של אמאני אבו עיישה.
06.06.16

בצלם הודיע היום כי יפסיק להפנות תלונות למערכת אכיפת החוק הצבאית. את ההחלטה הבלתי שגרתית עבור ארגון לזכויות האדם, אנו מנמקים בדו"ח חדש המתפרסם היום, עלה התאנה של הכיבוש: מערכת אכיפת החוק הצבאית כמנגנון טיוח. בדו"ח מפורטות מסקנות המתבססות על מידע שהצטבר ממאות תלונות שהגשנו למערכת, עשרות תיקי מצ"ח ופגישות רבות עם גורמים רשמיים. אנו נמשיך לתעד ולדווח על הפרות אך לא נסייע עוד למערכת המשמשת כמנגנון טיוח ואשר פוטרת מראש את הדרגים הצבאיים הבכירים ואת הדרג הפוליטי מאחריות למדיניות שהתוו.

25.05.16

ב-27.4.16 נורו למוות במחסום קלנדיה אח ואחות שהתקרבו למחסום כשהאחות נושאת ככל הנראה סכין. מתחקיר בצלם עולה שהם נורו למוות ללא הצדקה וכי ניתן היה לעצור אותם. בנוסף, לא הוגש לנפגעים טיפול רפואי. מקרה זה נוסף על עשרות מקרי הרג בלתי מוצדק מאז אוקטובר 2015, שחלקם היוו הוצאות להורג ממש ועל מקרים רבים של מניעת טיפול רפואי. מעשים חמורים אלה מתאפשרים בשל האווירה הציבורית בישראל, המעודדת הרג תוקפים פלסטינים. מסר מסוכן זה זוכה לגיבוי מפורש או משתמע מגורמים בכירים – בהם ראש הממשלה, שרים, היועץ המשפטי לממשלה ודרגים גבוהים בצבא.

מסלול המכוניות שאליו נכנסו מראם אבו איסמאעיל ואיבראהים טהא. צילום: איאד חדאד, בצלם, 5.5.16
09.05.16

בתגובה לסגירת תיק החקירה אומר בצלם, שחשף את תיעוד התקרית בה הרג מח"ט בנימין נער שיידה אבן על רכבו ונמלט, כי החלטת הפצ"ר היא חלק בלתי נפרד ממנגנון הטיוח שהוא מערכת החקירות הצבאית. אל"ם שומר הרג את מוחמד עלי-כוסבה בן ה-17 בשלוש יריות בפלג הגוף העליון, אחת מהן בראשו. קביעת הפצ"ר כי הירי היה חוקי שכן הקצין טען שכיוון לרגליים אולם לא דייק בירי, משקפת יותר מכל את נכונות מערכת החקירות להתעלם מהוראות הפתיחה באש ומהחוק, ובלבד שתוכל לפטור את אנשי כוחות הביטחון מאחריות להרג לא חוקי של פלסטינים.

מוחמד עלי-כוסבה. התמונה באדיבות המשפחה.
10.04.16

בליל ה-12.3.16 תקף חיל האוויר בצפון רצועת עזה. על-פי דובר צה"ל הותקף בסיס אימונים של חמאס, בתגובה לירי רקטה. בבסיס לא נפגע איש. דובר צה"ל לא ציין כי ההפצצה פגעה גם בבית משפחה סמוך וכי שני ילדים נהרגו. תקיפה זו היא חלק ממדיניות ארוכת שנים של ישראל של תקיפות מהאוויר ברצועת עזה – שהיא בלתי מוסרית ובלתי חוקית. התקיפה נעשתה בנסיבות שכולן בשליטת ישראל, ובכלל זה קביעת עיתון התקיפה ומיקומה. הגורמים שתכננו את התקיפה ידעו, או צריכים היו לדעת, על נוכחותם של אזרחים במקום והיה עליהם לוודא כי אלה לא ייפגעו כלל. משלא נעשה כך, האחריות להריגתם של הילדים מוטלת על מקבלי ההחלטות, הן בדרג הצבאי והן בדרג המדיני.

סלמאן אבו ח'וסה אביהם של יאסין ואיסראא שנהרגו. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 29.3.16.
30.03.16

לפי דיווחים בתקשורת, שני פלסטינים נורו הבוקר למוות לאחר שדקרו חייל, שנפצע באורח בינוני בחברון. בתיעוד וידאו שצילם עימאד אבו שמסיה ושהועבר לבצלם ניתן לראות אחד מהם, עבד אל-פתאח א-שריף, שוכב על הכביש לאחר שנפצע כשכל הנוכחים מתעלמים ממנו, לרבות הצוות הרפואי שאינו מגיש לו שום טיפול. במהלך התיעוד ניגש אל א-שריף חייל ומוציא אותו להורג בירייה בראשו מטווח קצר. הוצאה להורג ברחוב, ללא חוק וללא משפט היא תולדה ישירה של שיח מתלהם של שרים בממשלה ושל נבחרי ציבור ושל אווירה ציבורית של דה-הומניזציה. המסר הציבורי שעובר הינו חד וברור: כל פלסטיני שמנסה לפגוע באזרח או חייל דינו מוות.

עבד אל-פתאח א-שריף הפצוע שוכב על הקרקע שניות לפני שהוצא להורג. מתוך תיעוד הווידיאו. צילום: עימאד אבו שמסיה.
24.03.16

בארבעה מקרים לפחות לא הייתה כל הצדקה לירי הקטלני: בחודשים דצמבר 2015 וינואר 2016 נהרגו חמישה פלסטינים מירי הצבא ליד גדר המערכת, בעת שהתקיימו באזור הפגנות. זאת לאחר שבחודשים אוקטובר-נובמבר 2015 תיעד בצלם 14 מקרים שבהם נהרגו פלסטינים בנסיבות דומות. בצלם תיחקר ארבעה ממקרי הרג אלה ומצא כי לא הייתה כל הצדקה לשימוש בירי חי. הירי הקטלני בארבעה מעיד על שימוש מופרז באש חיה באופן בלתי מידתי ולא חוקי. מתחקירי בצלם לגבי התנהלות הצבא בהפגנות ליד גדר המערכת ברצועת עזה עולה שוב ושוב כי על אף שהצבא נערך אליהן מראש, ולחיילים לא נשקפת סכנה אמיתית, הם יורים ירי קטלני ללא כל הצדקה, ואיש אינו נדרש לתת על כך את הדין.

מפגין מניף דגל ליד גדר המערכת ממזרח לעיר עזה. ברקע: חיילים חוסים מאחורי תלולית עפר מצדה השני של הגדר. צילום: מוחמד סאלם, רויטרס, 20.11.15
22.02.16

אתמול (30.12) הגישה פרקליטות מחוז המרכז כתב אישום נגד שני החיילים שירו והרגו את סמיר עווד, בן 16, ליד גדר ההפרדה בבודרוס ב-15.1.13. עובדות המקרה המתוארות בכתב האישום דומות מאוד לתוצאות תחקיר בצלם ועולה מהן בבירור כי לירי בסמיר עווד לא הייתה כל הצדקה והוא נעשה בניגוד מוחלט להוראות הפתיחה באש. הפער בין חומרת ההתנהלות ובין הסעיף הקל שבו הואשמו החיילים בלתי נתפס ומקומם והוא משדר מסר ברור לאנשי כוחות הביטחון בשטחים: גם אם תהרגו פלסטינים שלא מסכנים איש, ותחרגו מההוראות, נפעל כדי לטייח ולוודא שהדבר יסתיים בלי דין וחשבון אמתי.

פינויו של סמיר עווד לבית החולים. צילום: עבד א-נאסר מוראר, 15.1.13.
31.12.15

ביום רביעי, ה-9.12.15, ירו חיילים שאיישו מחסום פתע בכביש שבין הכפרים עין יברוד לסילוואד על מכונית שהסיעה תלמידים, לאחר שזו נבדקה במחסום והמשיכה בדרכה. הירי ניפץ את השמשה האחורית, חדר למכונית ונתקע בשמשה הקדמית. ארבעת הקטינים שנסעו במכונית, בני 16-8 לקו בחרדה. לטענת הצבא אחד התלמידים השליך על החיילים מברג, אך עדויות הנהג והתלמידים סותרות טענה זו ואין לה כל ראייה. גם לו היה ממש בטענה זו, לא הייתה כל הצדקה לירי על המכונית והוא בוצע בניגוד להוראות הפתיחה באש. למרבה המזל, איש לא נפגע מהירייה שחדרה לתוך המכונית.

האחים חמאד. מימין לשמאל: זיין, בן 14, זכריא, בן 8 ואמיר, בן 16. צילום: איאד חדאד, בצלם, 10.12.15
28.12.15