דיווחים

ירי

אביה של לובנא אל-חנש שנהרגה מירי חיילים ב-23.1.13 בקרבת מחנה הפליטים אל-ערוב עתר היום לבג"ץ ביחד עם בצלם בדרישה שהפצ"ר יחליט אם להעמיד לדין את האחראים להריגת בתו. אל-חנש, תושבת בית לחם, נפגעה מירי בראשה כשטיילה עם קרובת משפחה בגן הסמוך לכביש 60. תחקיר בצלם העלה שלא נשקפה מהן כל סכנה ולא הייתה הצדקה לירי. בחלוף למעלה משנה וחודשיים מהאירוע, הפרקליטות הצבאית טרם החליטה אם להעמיד לדין את החיילים היורים. העותרים טוענים, באמצעות עו"ד גבי לסקי, כי בכל יום שבו מתעכבת ההחלטה הולך ופוחת הסיכוי לקיום הליך פלילי אפקטיבי נגד האחראים למותה ומחריפה הפגיעה בזכויותיהם.

10.04.14

ב-4.4.14 נפצע מוחמד יאסין, צלם מתנדב של בצלם, מירי חי של כוחות הביטחון כשתיעד עימותים בביתוניה, ליד כלא עופר. יאסין נפגע במותנו ונגרם נזק רב לאיבריו הפנימיים. בתיעוד הירי שצולם על-ידי דוד ריב ניתן לראות בבירור שהוא לבש ווסט צהוב זוהר והחזיק מצלמה. הוא עמד במרחק של כמה עשרות מטרים ממוקד העימותים. יאסין נפגע מירי חי אולם לבצלם לא ידוע עדיין באיזה קליע מדובר. הצבא משתמש באופן תדיר בעימותים בתחמושת "טוטו", שהיא תחמושת חיה לכל דבר, גם כאשר לא נשקפת לחיילים סכנת חיים. זאת על אף התחייבותו שלא להשתמש בתחמושת זו לפיזור הפגנות. בצלם פנה אתמול לפרקליטות לעניינים מבצעיים ולמשטרת ש"י בדרישה לחקור את פציעתו של יאסין.

09.04.14

אחמד עווד, אביו של הנער סמיר עווד, שנהרג מאש חיילים בסמוך לגדר ההפרדה בכפר בודרוס, עתר לבג"ץ יחד עם בצלם בדרישה שהפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, יחליט אם להעמיד לדין את החיילים שהרגו את בנו או יסגור את התיק. בעתירה מציינים העותרים, באמצעות באת כוחם, עו"ד גבי לסקי, כי עם כל יום שבו מתעכבת החלטתו של הפצ"ר, הולך ופוחת הסיכוי כי יינקט נגד האחראים לעבירה הליך פלילי אפקטיבי. לפיכך, מחריפה עם כל יום נוסף הפגיעה בזכויותיהם של העותרים ומתעצמת הפגיעה בשלטון החוק ובאינטרס הציבורי במיצוי הדין עם מפרי החוק.

30.03.14

בבוקר ה-19.3.14 ירו חיילים למוות ביוסף א-שוואמרה בן ה-14 בעת שחצה את גדר ההפרדה ביחד עם שני חברים בדרכם לקטוף עשבי בר בחלקה של משפחתו שנותרה מעבר לגדר. מתחקיר בצלם עולה כי בניגוד לטענת דובר צה"ל הנערים לא חיבלו בגדר אלא עברו בפרצה הקיימת כבר כשנתיים וכי לא בוצע נוהל מעצר חשוד. בנוסף, עולה מהתחקיר כי כוחות הביטחון מודעים לכך שבעונה זו נערים חוצים את הגדר במקום לצורך קטיף צמחי בר. בנסיבות אלה ההחלטה להציב במקום מארב חמוש חמורה במיוחד ומלמדת לכל הפחות על שיקול דעת לקוי ביותר. בצלם קורא לצבא למצות את הדין עם המפקדים שהורו על הצבת המארב.

26.03.14

על רקע ההתלקחות המחודשת של העימות בגבול ישראל עזה אנו חוזרים ואומרים כי ירי מכוון של טילים ורקטות לעבר אזרחים הוא אסור, ומהווה פשע מלחמה. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כללי המוסר והמשפט. על ממשלת חמאס בעזה לנקוט את כל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה כדי להפסיק את ירי הרקטות. מי שמעורב בביצוע התקפות כאלה, אחראי להן או שאמור היה למנוע אותן מתוקף תפקידו, נושא באחריות פלילית לירי זה. בצלם תובע מכל הצדדים המעורבים בלחימה לנקוט את כל הצעדים האפשריים כדי להגן על אזרחים מפני השלכותיה .דיני הלחימה מחייבים את כל הצדדים לעשות כל שביכולתם כדי למנוע פגיעה באזרחים. התקפות מכוונות על אזרחים אסורות מכל וכל.

13.03.14

ב-14 החודשים האחרונים נהרגו 5 פלסטינים בגדה המערבית מירי של חיילים במארב. האחרון בהם היה סאג'י דרוויש, שנהרג אתמול מפגיעת ירי חי בראשו בכפר ביתין במה שהצבא הגדיר כ"מארב לתפיסת זורקי אבנים". הצבא לא מסר מהן ההנחיות שניתנו לחיילים, והאם הם צוידו באמצעים לפיזור הפגנות או בתחמושת חיה בלבד. על הצבא לחדול מהצבת מארבים של חיילים החמושים רק בנשק קטלני, במטרה לתפוס מיידי אבנים לא חמושים. בנוסף, על הצבא לפתוח לאלתר בחקירה פלילית של האירוע במסגרתה חובה לבדוק גם את ההנחיות שניתנו לחיילים.

11.03.14

על אף הקושי והסיכון, בין 15,000 ל-30,000 פלסטינים נכנסים בדרך קבע לעבוד בישראל ללא היתר. בצלם תיחקר ארבעה מקרים שאירעו בחודשים אוקטובר-נובמבר 2013 בהם חיילים ירו ירי חי בפלסטינים בעת שניסו להיכנס לישראל ופצעו אותם. מתחקיר בצלם עולה כי בניגוד להוראות הפתיחה באש, בכל המקרים הירי בוצע ללא אזהרה, ובכמה מהם הוא כוון למרכז גופם של הנפגעים. זאת ועוד, לכוחות הביטחון אסור להתייחס לכל אזרח המבקש להיכנס לישראל בלי היתר כאל מפגע פוטנציאלי ואם רוצים לעצור אנשים אלה, אין לעשות זאת באמצעות ירי.

09.03.14

בשלושת החודשים האחרונים תיעד בצלם חמישה מקרי הרג ו-55 מקרי פציעה של פלסטינים שלא השתתפו בלחימה מצידה הפלסטיני של גדר המערכת. הצבא מסרב לפרסם את הוראות הפתיחה באש החלות באזור, אולם מתגובות רשמיות שהתפרסמו בתקשורת עולה החשד שהן מתירות ירי קטלני על אזרחים שלא מהווים סכנה. האזורים הסמוכים לגדר המערכת משמשים את תושבי הרצועה, בין היתר, לצרכים אזרחיים מובהקים: לצרכי פרנסה, לטיולים או לקיום פעולות מחאה. בהתחשב במציאות זו, אסור למערכת הביטחון להתייחס לאזור זה כאזור מלחמה בלבד, ולראות בכל אזרח השוהה בו אויב, ועליה לקבוע את הוראות הפתיחה באש בהתאם לכך.

04.03.14

בחודשים האחרונים מגיעים מדי יום שישי צעירים רבים לאזור שממזרח למחנה הפליטים ג'באליא, מהשטחים הפתוחים המעטים שנותרו ברצועה. חלקם מטיילים או נחים במקום, אחדים מוכרים שתייה וממתקים, ואחרים מגיעים למקום כדי לקיים פעולות מחאה, מיידים אבנים לעבר הגדר או מנסים לתלות עליה דגלי פלסטין ושורפים צמיגים. במקרים ספורים צעירים אף השליכו בקבוקי תבערה לעבר הגדר והחיילים המפטרלים לאורכה. החיילים המוצבים מעברה השני של הגדר משתמשים באמצעים שונים להרחקתם, החל בגז מדמיע וכלה בתחמושת חיה. מוחמד סבאח, תחקירן בצלם, תיעד במצלמתו את התקהלות הצעירים בסמוך לגדר המערכת במקום.

04.03.14

ב-7.12.13, בסביבות 16:30, ירה חייל שהוצב מחוץ לגדר ההתנחלות בית אל בווג'יה א-רמחי, נער בן 15, ופגע בו בגבו. א-רמחי פונה ממחנה הפליטים ג'לזון לבית החולים ברמאללה, שם מת מפצעיו לאחר זמן קצר. לטענת הצבא "נפתח נוהל מעצר חשוד ובוצע ירי לאוויר בלבד". אולם, נתיחה פתולוגית של גופתו של א-רמחי העלתה כי נפגע מקליע בגבו. מתחקיר בצלם עולה כי א-רמחי ונערים אחרים במחנה הפליטים יידו אבנים לעבר חיילים שהיו במרחק של כ-200 מטרים מהם, וכי החיילים הגיבו באש חיה ולא השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות למרות שלא נשקפה כל סכנה לחייהם. הפרקליטות הצבאית מסרה כי נפתחה חקירת מצ"ח בנושא.

11.02.14

ב-20.12.13 ירו חיילים למוות בעודה חמד בעת שהוא ואחיו אספו גרוטאות במזבלת בית חאנון. לדברי האח רדאד, שנפצע בידו, לא קדמו לירי קריאות אזהרה או ירי באוויר. האח נמלט מהמקום והזעיק עזרה. עודה חמד שכב פצוע בסמוך לגדר המערכת, אולם החיילים שנכחו מעברה השני, במרחק קצר ממנו, לא הגישו לו סיוע רפואי ואף לא הנחו את צוות האמבולנס אל מקום הימצאו. חמד אותר רק חצי שעה לאחר הגעת האמבולנס, ומת זמן קצר לאחר הגיעו לבית החולים. לבצלם ידוע על מקרים נוספים של ירי בעובדים במזבלה. מרביתם לא הביאו לנפגעים אך בשנה וחצי האחרונות נפצעו במקום ארבעה פועלים נוספים.

03.02.14

מספר ההרוגים בגדה היה בשנת 2013 גדול פי שלושה ממספרם בשנה הקודמת. בניגוד למגמה שהסתמנה בשנים 2012-2003 שבהן היו מרבית ההרוגים הפלסטינים ברצועה, בשנת 2013 רוב ההרוגים היו בגדה: כוחות הביטחון הישראליים הרגו השנה 27 פלסטינים בגדה ב-21 אירועים, ותשעה פלסטינים ברצועה בשבעה אירועים. לדברי מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל "העלייה חדה בקרבנות בנפש בגדה רק מגבירה את הדאגה עקב היעדר דין וחשבון. אמנם, כיום חקירות מצ"ח נפתחות באופן כמעט אוטומטי, אולם מנגנון החקירה נשאר במהותו כמו שהיה: זהו מנגנון איטי ומסורבל שהחלטות מתקבלות בו רק שנים לאחר יום האירוע. מנגנון כזה, שבמסגרתו אף אדם כמעט אינו נדרש לתת את הדין על הריגת פלסטינים, אינו מרתיע והוא משקף זלזול בחיי אדם".

31.12.13

מבדיקה ראשונית שערך בצלם עולה כי הפעוטה חלא אבו סביח'ה בת השנתיים ושמונה חודשים נהרגה אתמול לאחר שטנק ירה על ביתה שלושה פגזים. דודתה ושניים מבני דודה הקטינים נפצעו. לירי לא קדמה כל התרעה. ירי מכוון על בית אזרחי מאוכלס, מבלי שניתנה לתושבי הבית כל אזהרה ומבלי שהצבא ווידא כי התושבים התפנו, כפי שנראה שאירע במקרה זה, הוא בלתי חוקי. על הצבא לפתוח לאלתר בחקירת האירוע, במסגרתה יש לחקור את האחראים הישירים להפגזה ואת הדרג הפיקודי שהורה עליה. בנוסף, הצבא סגר אתמול, כצעד של ענישה קולקטיבית, את מעבר כרם שלום ואסר על יצוא סחורה חקלאית מהרצועה ועל הכנסת דלקים הנחוצים בדחיפות ברצועה.

25.12.13

הפרקליטות הצבאית הודיעה לבצלם כי החליטה לסגור את תיק החקירה בפרשת הריגתו של מוסטפא תמימי מירי רימון גז בדצמבר 2011. לדברי הפרקליטות הירי שהרג את תמימי "בוצע בהתאם לכללים ולהנחיות הרלבנטיים, ולא היה בביצועו משום עבירה כלשהי". ההחלטה, שהתקבלה לאחר סחבת של שנתיים, ממחישה את הזלזול של מערכת אכיפת החוק בחייהם של פלסטינים בגדה בכלל ומבהירה לחיילים ולקצינים כי גם אם יהרגו אזרחים לא ימוצה איתם הדין. גם בשנתיים שחלפו מאז הריגתו של תמימי נמשך ירי רימוני הגז ישירות על בני אדם. במצב זה ההרוג הבא הוא רק שאלה של זמן. בצלם ידרוש לקבל לידיו את כל חומר החקירה.

05.12.13

ב-27.11.13 תיעד מוחמד עווד (אבו אחמד), צלם מתנדב של בצלם תושב העיירה בית אומר, עימותים בין צעירים לחיילים בכניסה לעיירה. קצין שהיה במקום ירה עליו רימון אלומיניום שפגע בו בחזהו. הירי צולם על ידי הנפגע. אבו אחמד פונה לטיפול רפואי ושוחרר לביתו מאוחר יותר כשהוא סובל מחבלות. אין מדובר במקרה חריג אלא בפרקטיקה שגרתית של ירי רימוני גז ישירות על אנשים, שכבר גבתה את חייהם של שני בני אדם. הצבא מכחיש את קיומה של התופעה ונמנע מהתמודדות מערכתית איתה. בצלם יעביר את החומר לפרקליטות לעניינים מבצעיים בדרישה לפתוח בחקירת מצ"ח נגד הקצין ולמצות עימו את הדין.

02.12.13

ב-31.10.13 נהרג אחמד טזאזעה, בן 20, בשוק הירקות שליד קבאטיה. מתחקיר בצלם עולה חשד כבד שבניגוד לטענות שהעלה הצבא, טזאזעה נהרג מירי חי של חיילים ולא בנסיבות פליליות פנים-פלסטיניות. על-פי התחקיר, כוח צבא עצר ליד השוק שמחוץ לקבאטיה, שם יידו עליו צעירים אבנים. החיילים השיבו בירי אמצעים לפיזור הפגנות שבמהלכו ירו גם מספר כדורים חיים. טזאזעה נפגע מקליע חי בחזהו. מהתחקיר עולה שהחיילים לא היו נתונים בסכנה ממשית ולכן קיים חשד כבד שהירי נעשה בניגוד להוראות הפתיחה באש. בעקבות העברת ממצאי התחקיר לפרקליטות הצבאית הודיעה הפרקליטות לבצלם על פתיחת חקירה מוגבלת, נוכח החשדות למעורבות חיילים באירוע.

11.11.13

ההבנות שהושגו בין הצבא לחמאס בתום מבצע "עמוד ענן" (נובמבר 2012) כללו הקלות בגישה של תושבי הרצועה לאזורים החקלאיים הסמוכים לגדר המערכת. עד אז הטיל הצבא הגבלות חמורות על הגישה לאזורים אלה, שבהם נמצאות כשליש מהאדמות החקלאיות ברצועה, ואכף אותן, בין השאר, באמצעות ירי. מעדויות שגבה בצלם עולה כי למרות הקלות מסוימות לאחר המבצע, הצבא עדיין מגביל מאוד את הגישה לאזורים אלה באמצעות ירי חי, והחקלאים מתקשים לעבד את אדמותיהם. על ישראל לבטל את ההגבלות המוטלות על חקלאים ולאפשר להם לעבד את אדמותיהם. כל עוד ההגבלות בתוקף, על הצבא להימנע משימוש בירי חי לאכיפתן.

29.10.13

ארבע וחצי שנים לאחר הריגתו של באסם אבו רחמה מירי רימון גז בכינון ישיר ומטווח קצר הודיעה המדינה כי תסגור את תיק החקירה מחוסר ראיות. ההודעה נמסרה במסגרת עתירה שהוגשה על ידי אמו של באסם אבו רחמה, סובחייה, יחד עם מועצת הכפר בילעין והארגונים בצלם ויש דין, בדרישה לחקור את נסיבות הריגתו של בנה. אבו רחמה בן ה-30 מבילעין, שסיפורו הונצח בסרט 'חמש מצלמות שבורות', נהרג באפריל 2009 מפגיעת רימון גז בעל טווח מוגדל בחזהו במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה בכפרו. שלושה סרטוני וידאו הוכיחו כי היה מצידה המזרחי של הגדר, לא נהג באלימות ולא סיכן את החיילים.

10.09.13

מתחקיר ראשוני של האירועים הבוקר (26.8) במחנה הפליטים קלנדיה עולה כי יידוי האבנים היה מסיבי משום שהכוח התעכב במקום עד לסביבות השעה רבע לשבע בבוקר, יום לאחר פתיחת שנת הלימודים ברשות, שעה שבה נכחו אנשים רבים ברחוב. התוצאות הקשות מעלות סימני שאלה בנוגע לשיקול הדעת שהופעל באשר להחלטה על ביצוע הפעולה ובאשר להיערכות מראש ומעוררות חשד כבד כי לא ננקטו מראש כל האמצעים האפשריים כדי למנוע תוצאות אלה וכי לא נשקלו דרכי פעולה חלופיות. כן עולה חשד לשימוש מופרז של כוחות הביטחון בירי קטלני. יש לפתוח מיידית בחקירת האירוע שתבחן במיוחד את החלטת הדרג הפיקודי.

26.08.13

איברהים סרחאן, בן 21, נורה ונהרג על ידי חיילים ביולי 2011 במחנה הפליטים אל-פארעה שבמחוז טובאס. הפרקליטות הצבאית החליטה שלא להגיש כתב אישום נגד החיילים שהרגו אותו. בערר שהגיש החודש על החלטה זו טען בצלם כי יש בחומרי החקירה ראיות לכך שהירי הקטלני בסרחאן בוצע בניגוד להוראות הפתיחה באש ובלא כל הצדקה. המקרה ממחיש את הבעייתיות בהתנהלות הצבא בכל הנוגע לחקירה של הרג פלסטינים.

01.08.13