דיווחים

אלימות מתנחלים: אי אכיפת החוק

בצלם פנה למשטרת ישראל בתלונה על כך ששוטרי משטרת חברון מנעו ממתנדב הארגון, עימאד אבו שמסיה, שתיעד את הריגתו של עבד אל-פתאח א-שריף בידי החייל אלאור אזריה בחברון, להגיש תלונה על איומים שקיבל לאחרונה בפייסבוק. אבו שמסיה הגיע למשטרת חברון שלוש פעמים. השוטרים דחו אותו בלך ושוב ובפעם האחרונה חוקר אף הורה לו להסתלק ואיים לעצור אותו. במכתב למשטרה, שנשלח מטעם בצלם ואבו שמסיה כתבה עו"ד גבי לסקי "אין ספק כי התנהלות המשטרה אף עולה לכדי ביצוע של עבירות משמעת חמורות כלפי מרשי, ואף של עבירה פלילית של שימוש לרעה בכוח המשרה".

עימאד אבו שמסיה. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 19.4.16
01.09.16

אתמול, 4.5.16, בשעות אחר הצהריים הותקפו שלושה פלסטינים בעת שאחד מהם, ראאיד אבו ארמיילה, מתנדב לשעבר בפרויקט המצלמות של בצלם, ניסה לתעד מתנחלים שהטרידו נערות באמצעות כלב. המתנחלים הכו את אבו ארמיילה בראשו באמצעות פחית שתייה סגורה והוא נפל ארצה. לאחר מכן תקפו המתנחלים את שני חבריו והם נמלטו מהמקום. חיילים שנכחו במקום לא עשו דבר על-מנת להפסיק את התקיפה, לעצור את המתנחלים או להגיש סיוע לאבו ארמיילה. אבו ארמיילה פונה בתום האירוע לבית חולים בחברון כשהוא סובל מפציעה קלה בראשו ומכאבי ראש, ושוחרר היום. הוא זומן למשטרת קריית ארבע שם מסר את תיעוד תקיפתו, הגיש תלונה, וזיהה את התוקפים בתמונות שהוצגו בפניו.

מתוך תיעוד הווידיאו.
05.05.16

מנכ"ל בצלם חגי אלעד פנה אתמול לאלוף פיקוד המרכז ולמפכ"ל המשטרה כדי להביא לידיעתם את האיומים על חייו של עימאד אבו שמסייה, מתנדב בצלם שתיעד את האירוע בו ירה חייל למוות בעבד אל-פתאח א-שריף בחברון. במכתבו ביקש אלעד לוודא שמפקדי הצבא והמשטרה מודעים לסכנה אליה חשופים אבו שמסייה ומשפחתו ועושים כל שביכולתם וכפי שמתחייב מתפקידם כדי להגן עליהם מפני אלימות זו. מאז פורסם הסרטון, סובל אבו שמסייה מאיומים עליו ועל בני משפחתו, בעיקר מצד מתנחלים הגרים בחברון. אלה כללו, בין השאר, איומים ברצח, השלכת אבנים על ביתו, ופרסום של הודעות שטנה בפייסבוק.

עימאד אבו שמסייה
31.03.16

לאחרונה פורסם כי השב"כ עלול לנקוט "אמצעים מיוחדים" נגד החשודים בהצתת בית משפחת דוואבשה. זה הוא שם קוד של התעללות פיזית ונפשית שהן חלק ממשטר החקירות שגיבש השב"כ בעקבות פסיקת בג"ץ שאסרה על עינויים לפני 16 שנה. שריפת בית המשפחה על יושביו היא אחד ממעשי האלימות המחרידים שביצעו אזרחים ישראלים נגד פלסטינים. רשויות אכיפת החוק חייבות לפענח אותו ולהעמיד לדין את העבריינים. אולם, אל להן לעשות זאת תוך הפרה של זכויות החשודים. לכן, עליהן לאפשר לחשודים להפגש עם עורכי דינם בהקדם האפשרי ולחקור אותם בלי התעללות או שיטות חקירה אסורות. על הרשויות לבטל גם את איסור מפגש עם עורך הדין שהוטל על כל הנחקרים הפלסטינים, ולהפסיק את משטר ההתעללות והעינויים המופעל כשגרה נגד נחקרים פלסטיניים.

מניעת שינה, אחד ה"אמצעים המיוחדים". איור: ישי מישורי
15.12.15

היום יום זכויות האדם הבינלאומי לציון ההכרזה בדבר זכויות האדם לכל באי עולם, שהתקבלה באו"ם בשנת 1948 בעקבות זוועות מלחמת העולם השנייה. מהות ההכרזה היא כי כל בני האדם נבראו בצלם וככאלה הם ראויים לחיים ולביטחון, לחירות, לשוויון ולכבוד. מעבר לגבול השקוף לנו של הקו הירוק נשללות בשמנו מדי יום זכויותיהם של מיליוני בני אדם, פלסטינים תושבי הגדה המערבית כולל מזרח ירושלים ורצועת עזה. העיר חברון היא אחד המקומות שבהם שלילת זכויות זו בוטה במיוחד וצורמת את העין. לרגל יום זכויות האדם אנו מפרסמים סרט קצר שמסביר בקצרה את הרקע למתרחש בחברון, ומתאר את הדיכוי היום יומי בעיר שהפכה למוקד של התפרצויות אלימות.

10.12.15

בין ה-6.10.15 ל-10.10.15 תיעד בצלם מסע אלימות של מתנחלים נגד פלסטינים בחברון. במהלך חמישה ימים מתנחלים יידו לסירוגין אבנים ובקבוקים על בתים הסמוכים לגדר ההתנחלות קריית ארבע, כשחיילים ושוטרים נוכחים באזור ואינם עושים דבר להפסקת מעשי האלימות. התקפות המתנחלים החריפו לאחר שני פיגועים שביצעו פלסטינים בעיר, שבהם נפצע מתנחל קשה ושוטר מג"ב נפצע באורח קל. אחד התוקפים נמלט והשני נורה למוות. באירוע נוסף, שבו התפתח יידוי אבנים הדדי, הצטרפו החיילים למתנחלים וירו רימוני גז לעבר הפלסטינים. הדבר משקף את המציאות המתמשכת בעיר, שהיא דוגמה קיצונית לשגרה בכלל הגדה המערבית שבה קיימים יחסי כוח לא סימטריים ולא שוויוניים, בהם המתנחלים נהנים מגיבוי מתמשך של כוחות הביטחון לאלימות שהם מפעילים כלפי הפלסטינים.

מתוך תיעוד הווידיאו: פלסטינים ומתנחלים מיידים אבנים זה על זה, בעוד חיילים שנכחו לצד המתנחלים יורים רימוני גז לעבר הפלסטינים. איאת ג'עברי, 9.10.15.
20.10.15

לאחר הפיגוע שבו הרגו פלסטינים את איתם ונעמה הנקין תקפו מתנחלים פלסטינים ורכושם במוקדים רבים ברחבי הגדה. אחד ממוקדי ההתקפות האלה היתה ההתנחלות יצהר, שעשרות מתנחלים ירדו ממנה לכפרים הפלסטיניים הסמוכים בורין ועוריף, התעמתו עם תושביהם והשחיתו רכוש. מתנדבי בצלם במקום תיעדו בווידיאו את השתלשלות האירועים. בתיעוד נראים לאורך כל שעות האירועים חיילים שבמקום לעצור את ההשתוללות, ליוו את המתנחלים בפעולותיהם, וירו אמצעים לפיזור הפגנות על הצעירים הפלסטיניים שיידו אבנים על המתנחלים כדי להרחיק אותם מן המקום.

חייל ומתנחלים בשדות בורין. מתוך תיעוד הווידיאו
08.10.15

מעצרו המנהלי של פעיל הימין הקיצוני מרדכי מאייר, כמו-גם המעצרים המנהליים המתוכננים של שני פעילי ימין נוספים הם פסולים, שכן מעצר מנהלי הוא אמצעי דרקוני, הפוגע קשות בחירותו של אדם. בניגוד לרושם שגורמים רשמיים מנסים ליצור, כל הסמכויות הנדרשות לאכיפת החוק על עבריינים כבר נתונות בידי הרשויות. לאחר שנים של כשל מערכתי באכיפת החוק על מתנחלים אלימים קשה לצפות לשינוי, היות שכל גורמי אכיפת החוק בשטחים מהווים חלק אינהרנטי ממנגנוני הכיבוש. הכותרות על מעצרים מינהליים ליהודים אינן משנות תמונה זו. בפועל, חייהם ורכושם של פלסטינים בשטחים היו – ונותרו – הפקר.

מתנחלים בשדות עסירה אל-קיבלייה. צילום: עומר קוסיני, רויטרס, 3.7.11
05.08.15

הריגתו של תינוק בן שנה וחצי, עלי סעד דוואבשה, ופציעתם הקשה של אמו ריהאם ואחיו הפעוט אחמד אחרי שעל פי החשד אזרחים ישראלים הציתו את הבית על יושביו הייתה רק עניין של זמן. זאת, נוכח מדיניות הרשויות שלא לאכוף את החוק על ישראלים שפוגעים בפלסטינים וברכושם, המעניקה חסינות למבצעי פשעי השנאה ומעודדת אותם להמשיך במעשיהם, עד לתוצאה המזעזעת לפנות בוקר.

כתובות בדומא הבוקר. צילום: יוסף דירייה, מתנדב בצלם
31.07.15

ב-13.5.11 נפצע אנושות הנער בן ה-17 מילאד עייאש מירי חי שנורה לעברו מההתנחלות בית יהונתן שבשכונת סילוואן במזרח ירושלים. למחרת היום מת עייאש מפצעיו. הירי נחקר הן בידי המחלקה לחקירות שוטרים והן בידי המשטרה, ושתיהן סגרו את תיקי החקירה בעילה של "עבריין לא נודע". בצלם הגיש ערר לפרקליטות המדינה על ההחלטה לסגור את החקירות, ובו עמד על מחדלי חקירה חמורים. הרשלנות שבה בוצעו החקירות וסגירת התיקים מעידות על זילות חיי פלסטינים בעיני הרשויות הישראליות.

מילאד עייאש, התמונה באדיבות המשפחה.
03.05.15

בחודשיים האחרונים השחיתו אלמונים עצי זית בבעלות פלסטינים בארבעה אתרים באזור ההתנחלויות סוסיא ומצפה יאיר בדרום הר חברון. ההשחתות אירוע כולן במרחק של מאות מטרים בלבד זו מזו, מתחת לאפם של המשטרה והצבא, שנראה כאילו אינם נוקפים אצבע כדי להפסיק את ההשתוללות.

שתיל זית שנעקר. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם, 26.2.15
26.02.15

ביום חמישי, 4.12.14, נסעו שני מתנחלים במכוניתם ליד מחסום ואדי א-נסארה, שנועד לחסום כניסת מכוניות פלסטיניות ל"ציר המתפללים" בחברון. צעיר פלסטיני יידה אבנים לעבר המכונית, ובתגובה יצאו שני המתנחלים ממכוניתם וניסו לרדוף אחריו. כשלא תפסו אותו כילו את חמתם ברכוש הפלסטיני שהיה במקום, כפי שניתן לראות בסרטון שצילמה מתנדבת בצלם. שוטרים וחיילים שהגיעו למקום לא עיכבו את השניים ואפשרו להם לעזוב את המקום ללא הפרעה. התקרית המצולמת היא חלק ממציאות החיים בחברון, שבה חיילים ושוטרים עומדים מנגד כאשר מתנחלים עושים דין לעצמם ופוגעים ברכוש פלסטיני. 

אחד המתנחלים משליך באוויר קרטוני ביצים השייכים לבעל מכולת סמוכה. מתוך תיעוד הווידיאו.
08.12.14

"אנו חושבים אלף פעמים לפני שאנו בונים, יוצאים לנופש, לומדים, עובדים, עוסקים במסחר או מגדלים גידולים חקלאיים. זה לא בגלל עצלות או חוסר יכולת אלא בגלל חשש מהמכשולים, מההטרדות ומהתקיפות מצד הצבא הישראלי או המתנחלים. אנחנו חיים כמו בכלא גדול, עם חומות בלתי נראות, כתוצאה מההגבלות שכופים עלינו". מתוך עדותה של לנא כנאען, שנגבתה על-ידי איאד חדאד.

02.11.14

הדו"ח שמפרסם היום בצלם הוא ניסיון ראשוני לבחון את השפעותיו הכוללות של הכיבוש על יישוב פלסטיני בודד. הדו"ח מתמקד בכפר בורקה שבמחוז רמאללה. בורקה אינו כפר יוצא דופן. הוא לא היה מעולם בחזית המאבק נגד הכיבוש ולא סבל מצעדי ענישה חריגים. למעשה, הכפר נבחר דווקא משום חוסר הייחוד שבו, כדי לשמש משל לחייהם של תושבי כפרים פלסטינים תחת הכיבוש. בורקה הוא כפר קטן וציורי, מוקף שדות, הסובל כמו כפרים רבים מהגבלות תנועה קשות המבודדות אותו מסביבתו, מגזל נרחב של אדמותיו ומחנק תכנוני. כל אלה הפכו אותו לכפר מוזנח, צפוף ונחשל, שכמחצית מתושביו חיים על סף קו העוני או מתחת לו.

מבט על הכפר בורקה
28.10.14

ב-16.8.14 התפתח יידוי אבנים בין מתנחלים לבין פלסטינים מאחורי בית הדסה בחברון. המתנחלים שיידו אבנים עמדו בסמוך לעמדת שמירה בה נכחו חיילים, שלא נקטו נגדם בשום אמצעים. לעומת זאת, החיילים הפעילו אמצעים לפיזור הפגנות נגד מיידי האבנים הפלסטינים ואף עיכבו שניים מהם, אחד מהם ילד. מהתיעוד עולה כי בכל האירועים המתועדים לעיל החיילים התעלמו מחובתם להגן על הפלסטינים. מחובתו של הצבא לפעול לאכיפת החוק על שני הצדדים והימנעותו מנקיטת אמצעים נגד מתנחלים אלימים מעבירה מסר לפיו הם רשאים לתקוף את הפלסטינים ואת רכושם ולזכות להגנת הצבא בעת שהם עושים כך.

מתנחל מיידה אבנים ליד חייל, מתוך תיעוד הווידיאו.
20.08.14

בשבת האחרונה תיעד שאדי סידר, מתנדב פרויקט המצלמות של בצלם, מתנחל שניסה לפלוש לגג ביתו ולהוריד ממנו דגל פלסטין. זאת, בטענה שהבית שייך בעצם לו משום שהוא חלק מארץ ישראל. חיילים שהגיעו למקום בעקבות גחמת המתנחל דרשו גם הוא מסידר להסיר את הדגל, כשהם מאיימים לעצור אותו. בצלם מדגיש כי אסור לחיילים להפקיר את ביטחונו של פלסטיני ולהותיר אותו להתגונן לבדו מפני מתנחל המנסה לחדור לביתו הפרטי. החיילים, כמי שמופקדים על הביטחון, מחויבים להגן בראש ובראשונה על הפלסטינים, שהם האוכלוסייה המוגנת בגדה, ובוודאי שאסור להם לסייע למתנחלים הפולשים לבתיהם של פלסטינים ולרצות את גחמותיהם.

המתנחל הפולש והחייל. צילום: שאדי סידר, מתנדב פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם.
12.03.14

הכפר עסירה אל-קיבלייה, שבסמוך אליו הוקמה ההתנחלות יצהר, הוא אחד משישה כפרים באזור זה הסובלים ממעשי אלימות תכופים של מתנחלים. לאורך השנים האחרונות תועדו בכפר התקפות רבות של מתנחלים על פלסטינים תושבי הכפר ועל רכושם. בחלק ממקרים אלה, נראו בתיעוד חיילים עומדים מנגד במקום להגן על התושבים. בעקבות התקיפות הרבות הפקיד בצלם מצלמות וידיאו בידי כמה מתושבות הכפר, הגרות בבתים מבודדים שבשולי הכפר. בתים אלה סמוכים להתנחלות יצהר ולכן תושביהם חשופים יותר להתקפות אלימות של המתנחלים. במהלך השנים האחרונות פרסם בצלם חומרים שונים שתועדו על-ידי צלמות אלה. לפני כחודשיים נסענו לבקר את מתנדבות פרויקט "חמושים במצלמות"של בצלם בעסירה אל-קיבלייה.

רחוב בכפר עסירה אל-קיבלייה. צילום: אסנת סקובלינסקי, בצלם
22.01.14

בבוקר ה-6.1.14 הגיעה קבוצת מתנחלים רעולי פנים מכיוון ההתנחלות יצהר לאתר שבו מוקם מאגר מים במימון USAID בפאתי הכפר עוריף. המתנחלים שברו את מונה החשמל ויידו אבנים על בית משפחת ספדי, הצמוד לאתר הבנייה, ולעבר בית הספר המרוחק משם כמאה מטרים. את המתנחלים ליוו חיילים, וכן לפחות מתנחל אחד חמוש ומצויד במכשיר קשר, המשתייך ככל הנראה למאבטחי ההתנחלות. מתיעוד האירוע בווידיאו, שצולם על-ידי אוסמה ספדי, תושב הכפר עולה כי החיילים התעלמו מחובתם להגן על הפלסטינים והגיבו רק כאשר פלסטינים יידו אבנים חזרה על המתנחלים. נראה כי הצבא, שאמור להגן על הפלסטינים בגדה, שימש למעשה בפועל כמעטפת אבטחה למתנחלים אלימים ונתן להם גיבוי בעת שתקפו הפלסטינים ואת רכושם.

חייל עומד לצד מתנחל רעול פנים המיידה אבנים. מתוך תיעוד הווידיאו שצילם אוסמה ספדי, עוריף, 6.1.14
08.01.14

תחקיר בצלם מלמד כי למרות שהצבא נערך באזורים מסוימים למניעת פגיעות במוסקים וברכושם ההיערכות לא היתה מספקת, והדבר איפשר למתנחלים לחבל במטעים ולגנוב זיתים. בנוסף להגנה על המוסקים עצמם, מחובתו של הצבא למנוע את הפגיעה ברכושם לפני המסיק, במהלכו ולאחריו. לנזק מאלימות המתנחלים מצטרפת הפגיעה בפרנסת החקלאים עקב ההגבלות שמטיל הצבא על גישתם למטעים שבתוך התנחלויות, בקרבתן או בשב"מים המקיפים אותן. על הצבא לאפשר לחקלאים הפלסטינים גישה בטוחה לאדמותיהם לאורך כל השנה, באופן שיאפשר להם לעבדן ולהתפרנס מהן בכבוד, ולמצוא פתרונות חלופיים שיענו על צרכי הביטחון העומדים בפניו.

עצי זיתים שהושחתו במטע של זיאד סוואן מאמתין, הסמוך למאחז חוות גלעד. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 13.10.13
26.12.13

ביום שבת, 26.10.13, הגיעו בני משפחת נעסאן מהכפר אל-מור'ייר שבמחוז רמאללה למסוק זיתים במטע המשפחה, שבסמוך אליו הוקם המאחז עדיי עד. מתנחלים רעולי פנים תקפו את המוסקים באבנים, ואלה השיבו ביידוי אבנים. לאחר מכן תקפו מתנחלים את ר'תיב נעסאן, בן ה-75 ואת אחיינו יאסר נעסאן מתנדב בפרויקט "חמושים בצלמות" של בצלם, שניסה להגן עליו. יאסר נעסאן הותקף במוט ברזל ובזכוכית שבורה, ונפגע בידו ובראשו. דודו, שניסה להימלט במכוניתו, הותקף באבנים והשמשה הקדמית של המכונית נופצה. בני המשפחה הזעיקו את כוחות הביטחון, שהגיעו למקום רק לאחר שהמתנחלים התחילו לחזור לכיוון המאחז. ככל הידוע לבצלם, החיילים לא עשו שום ניסיון לעצור את המתנחלים או לעכבם עד להגעת המשטרה.

30.10.13