דיווחים

אלימות מתנחלים: אי אכיפת החוק

בחודשיים האחרונים השחיתו אלמונים עצי זית בבעלות פלסטינים בארבעה אתרים באזור ההתנחלויות סוסיא ומצפה יאיר בדרום הר חברון. ההשחתות אירוע כולן במרחק של מאות מטרים בלבד זו מזו, מתחת לאפם של המשטרה והצבא, שנראה כאילו אינם נוקפים אצבע כדי להפסיק את ההשתוללות.

26.02.15

ביום חמישי, 4.12.14, נסעו שני מתנחלים במכוניתם ליד מחסום ואדי א-נסארה, שנועד לחסום כניסת מכוניות פלסטיניות ל"ציר המתפללים" בחברון. צעיר פלסטיני יידה אבנים לעבר המכונית, ובתגובה יצאו שני המתנחלים ממכוניתם וניסו לרדוף אחריו. כשלא תפסו אותו כילו את חמתם ברכוש הפלסטיני שהיה במקום, כפי שניתן לראות בסרטון שצילמה מתנדבת בצלם. שוטרים וחיילים שהגיעו למקום לא עיכבו את השניים ואפשרו להם לעזוב את המקום ללא הפרעה. התקרית המצולמת היא חלק ממציאות החיים בחברון, שבה חיילים ושוטרים עומדים מנגד כאשר מתנחלים עושים דין לעצמם ופוגעים ברכוש פלסטיני. 

08.12.14

"אנו חושבים אלף פעמים לפני שאנו בונים, יוצאים לנופש, לומדים, עובדים, עוסקים במסחר או מגדלים גידולים חקלאיים. זה לא בגלל עצלות או חוסר יכולת אלא בגלל חשש מהמכשולים, מההטרדות ומהתקיפות מצד הצבא הישראלי או המתנחלים. אנחנו חיים כמו בכלא גדול, עם חומות בלתי נראות, כתוצאה מההגבלות שכופים עלינו". מתוך עדותה של לנא כנאען, שנגבתה על-ידי איאד חדאד.

02.11.14

הדו"ח שמפרסם היום בצלם הוא ניסיון ראשוני לבחון את השפעותיו הכוללות של הכיבוש על יישוב פלסטיני בודד. הדו"ח מתמקד בכפר בורקה שבמחוז רמאללה. בורקה אינו כפר יוצא דופן. הוא לא היה מעולם בחזית המאבק נגד הכיבוש ולא סבל מצעדי ענישה חריגים. למעשה, הכפר נבחר דווקא משום חוסר הייחוד שבו, כדי לשמש משל לחייהם של תושבי כפרים פלסטינים תחת הכיבוש. בורקה הוא כפר קטן וציורי, מוקף שדות, הסובל כמו כפרים רבים מהגבלות תנועה קשות המבודדות אותו מסביבתו, מגזל נרחב של אדמותיו ומחנק תכנוני. כל אלה הפכו אותו לכפר מוזנח, צפוף ונחשל, שכמחצית מתושביו חיים על סף קו העוני או מתחת לו.

28.10.14

ב-16.8.14 התפתח יידוי אבנים בין מתנחלים לבין פלסטינים מאחורי בית הדסה בחברון. המתנחלים שיידו אבנים עמדו בסמוך לעמדת שמירה בה נכחו חיילים, שלא נקטו נגדם בשום אמצעים. לעומת זאת, החיילים הפעילו אמצעים לפיזור הפגנות נגד מיידי האבנים הפלסטינים ואף עיכבו שניים מהם, אחד מהם ילד. מהתיעוד עולה כי בכל האירועים המתועדים לעיל החיילים התעלמו מחובתם להגן על הפלסטינים. מחובתו של הצבא לפעול לאכיפת החוק על שני הצדדים והימנעותו מנקיטת אמצעים נגד מתנחלים אלימים מעבירה מסר לפיו הם רשאים לתקוף את הפלסטינים ואת רכושם ולזכות להגנת הצבא בעת שהם עושים כך.

20.08.14

בשבת האחרונה תיעד שאדי סידר, מתנדב פרויקט המצלמות של בצלם, מתנחל שניסה לפלוש לגג ביתו ולהוריד ממנו דגל פלסטין. זאת, בטענה שהבית שייך בעצם לו משום שהוא חלק מארץ ישראל. חיילים שהגיעו למקום בעקבות גחמת המתנחל דרשו גם הוא מסידר להסיר את הדגל, כשהם מאיימים לעצור אותו. בצלם מדגיש כי אסור לחיילים להפקיר את ביטחונו של פלסטיני ולהותיר אותו להתגונן לבדו מפני מתנחל המנסה לחדור לביתו הפרטי. החיילים, כמי שמופקדים על הביטחון, מחויבים להגן בראש ובראשונה על הפלסטינים, שהם האוכלוסייה המוגנת בגדה, ובוודאי שאסור להם לסייע למתנחלים הפולשים לבתיהם של פלסטינים ולרצות את גחמותיהם.

12.03.14

הכפר עסירה אל-קיבלייה, שבסמוך אליו הוקמה ההתנחלות יצהר, הוא אחד משישה כפרים באזור זה הסובלים ממעשי אלימות תכופים של מתנחלים. לאורך השנים האחרונות תועדו בכפר התקפות רבות של מתנחלים על פלסטינים תושבי הכפר ועל רכושם. בחלק ממקרים אלה, נראו בתיעוד חיילים עומדים מנגד במקום להגן על התושבים. בעקבות התקיפות הרבות הפקיד בצלם מצלמות וידיאו בידי כמה מתושבות הכפר, הגרות בבתים מבודדים שבשולי הכפר. בתים אלה סמוכים להתנחלות יצהר ולכן תושביהם חשופים יותר להתקפות אלימות של המתנחלים. במהלך השנים האחרונות פרסם בצלם חומרים שונים שתועדו על-ידי צלמות אלה. לפני כחודשיים נסענו לבקר את מתנדבות פרויקט "חמושים במצלמות"של בצלם בעסירה אל-קיבלייה.

22.01.14

בבוקר ה-6.1.14 הגיעה קבוצת מתנחלים רעולי פנים מכיוון ההתנחלות יצהר לאתר שבו מוקם מאגר מים במימון USAID בפאתי הכפר עוריף. המתנחלים שברו את מונה החשמל ויידו אבנים על בית משפחת ספדי, הצמוד לאתר הבנייה, ולעבר בית הספר המרוחק משם כמאה מטרים. את המתנחלים ליוו חיילים, וכן לפחות מתנחל אחד חמוש ומצויד במכשיר קשר, המשתייך ככל הנראה למאבטחי ההתנחלות. מתיעוד האירוע בווידיאו, שצולם על-ידי אוסמה ספדי, תושב הכפר עולה כי החיילים התעלמו מחובתם להגן על הפלסטינים והגיבו רק כאשר פלסטינים יידו אבנים חזרה על המתנחלים. נראה כי הצבא, שאמור להגן על הפלסטינים בגדה, שימש למעשה בפועל כמעטפת אבטחה למתנחלים אלימים ונתן להם גיבוי בעת שתקפו הפלסטינים ואת רכושם.

08.01.14

תחקיר בצלם מלמד כי למרות שהצבא נערך באזורים מסוימים למניעת פגיעות במוסקים וברכושם ההיערכות לא היתה מספקת, והדבר איפשר למתנחלים לחבל במטעים ולגנוב זיתים. בנוסף להגנה על המוסקים עצמם, מחובתו של הצבא למנוע את הפגיעה ברכושם לפני המסיק, במהלכו ולאחריו. לנזק מאלימות המתנחלים מצטרפת הפגיעה בפרנסת החקלאים עקב ההגבלות שמטיל הצבא על גישתם למטעים שבתוך התנחלויות, בקרבתן או בשב"מים המקיפים אותן. על הצבא לאפשר לחקלאים הפלסטינים גישה בטוחה לאדמותיהם לאורך כל השנה, באופן שיאפשר להם לעבדן ולהתפרנס מהן בכבוד, ולמצוא פתרונות חלופיים שיענו על צרכי הביטחון העומדים בפניו.

26.12.13

ביום שבת, 26.10.13, הגיעו בני משפחת נעסאן מהכפר אל-מור'ייר שבמחוז רמאללה למסוק זיתים במטע המשפחה, שבסמוך אליו הוקם המאחז עדיי עד. מתנחלים רעולי פנים תקפו את המוסקים באבנים, ואלה השיבו ביידוי אבנים. לאחר מכן תקפו מתנחלים את ר'תיב נעסאן, בן ה-75 ואת אחיינו יאסר נעסאן מתנדב בפרויקט "חמושים בצלמות" של בצלם, שניסה להגן עליו. יאסר נעסאן הותקף במוט ברזל ובזכוכית שבורה, ונפגע בידו ובראשו. דודו, שניסה להימלט במכוניתו, הותקף באבנים והשמשה הקדמית של המכונית נופצה. בני המשפחה הזעיקו את כוחות הביטחון, שהגיעו למקום רק לאחר שהמתנחלים התחילו לחזור לכיוון המאחז. ככל הידוע לבצלם, החיילים לא עשו שום ניסיון לעצור את המתנחלים או לעכבם עד להגעת המשטרה.

30.10.13

משפחת ג'אבר גרה על גבעה הנמצאת במרחק של כ-300 מטרים מדרום לכניסה לקריית ארבע, ומתפרנסת מגידול ירקות סביב הבית. בחודש יולי תיעדה בת המשפחה, מתנדבת בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, שני מקרים שבהם מתנחלים עקרו גידולים ששתלה המשפחה ושתלו במקומם שתילים אחרים. בשני האירועים נראים בתיעוד אנשי כוחות הביטחון כשהם עומדים בסמוך ואינם עושים דבר על מנת למנוע את החבלה. בצלם פנה לצבא בדרישה לבחון את התנהלות החיילים באירועים אלה.

22.10.13

מעדות שמסר לבצלם עומר חושייה, תושב דרום הר חברון, עולה כי ב-14.7.13, בדרכו חזרה מהמרעה באדמת משפחתו, הוא הותקף בידי רעולי פנים, אחד מהם בעל פאות. במהלך התקיפה הגיעו למקום חיילים והתוקפים נמלטו. החיילים לא רדפו אחריהם אלא נשארו ליד חושיה והזמינו חובש, אך זה התעכב. חושיה פונה לבית חולים על-ידי בני משפחתו, והגיש תלונה על האירוע במשטרה. מבירור שערך בצלם עולה כי תיק החקירה נסגר בעילה של עבריין לא נודע שבועיים לאחר התלונה. בצלם פנה למשטרה בדרישה לפתוח את החקירה מחדש. כמו כן פנה בצלם לצבא בדרישה לאתר את החיילים ולהורות להם למסור את עדותם במשטרה.

06.08.13

לאחרונה קיבלו תושבים בעוורתא הודעות צווי תפיסה "לצרכים ביטחוניים" שהוציא הצבא לכ-63 דונם של אדמות חקלאיות בבעלותם, בסמוך להתנחלות איתמר. בתחילת האינתיפאדה השנייה סללו תושבי איתמר בניגוד לחוק שביל המקיף אדמות אלה, ומאז הם מונעים את גישת החקלאים אליהן. במקום לאכוף את החוק על המתנחלים, דרש הצבא מהחקלאים לתאם איתו את הגעתם לשטח והגביל זאת למספר ימים בשנה. כעת, הוציא הצבא צווים החופפים כמעט במדויק לשטח שעליו השתלטו המתנחלים, ובכך הלבין את מעשה הגזל. אם קיים צורך להגברת אמצעי הביטחון סביב איתמר, הרי שעל הצבא למצוא חלופות להשתלטות על הקרקע, שאינן פוגעות בפרנסתם של בעלי הקרקע הפלסטינים.

28.07.13

לידי בצלם הגיע תיעוד וידאו ממצלמת אבטחה שבו נראים מתנחלים רעולי פנים כשהם מציתים מחסן בכפר עסירה אל קיבלייה שבצפון הגדה. למחסן נגרם נזק קל. ההצתה התרחשה ב-18.6.13. מתנחלים קיבלו אחריות על ההצתה בדיווח באתר "הקול היהודי". כמאתיים מטרים מהמחסן שהוצת נמצאת עמדה צבאית שככל שידוע לבצלם מאוישת 24 שעות ביממה. בצלם יעביר את התיעוד שברשותו למשטרה בדרישה לפתיחת חקירה לבירור זהות המציתים ולמעצרם. בנוסף, ידרוש בצלם מהצבא לברר אם בעמדה נכחו אותה שעה חיילים ואם כן, מדוע לא פעלו כדי לעצור את המציתים.

20.06.13

בחודשים האחרונים תיעדו עובדים ומתנדבים של בצלם מספר אירועים שבהם מתנחלים תקפו פלסטינים או חיבלו ברכושם בנוכחות אנשי כוחות הביטחון. רוב האירועים המתוארים להלן התרחשו לאחר הפיגוע שבו נדקר למוות אביתר בורובסקי, תושב יצהר, ב- 30.4.13. שני מקרים נוספים אירעו במועדים אחרים ובאזורים שונים בגדה. בצלם פנה לרשויות אכיפת החוק בדרישה לחקור הן את מעשי האלימות שביצעו מתנחלים והן את התנהלותם של הכוחות עצמם באירועים אלה. בנוסף, פנה בצלם גם לאלוף פיקוד המרכז בדרישה כי ידאג להיערכות כוחות הביטחון לאירועים עתידיים של אלימות מתנחלים.

29.05.13

ביום שלישי, 30.4.2013, מיד לאחר שנודע על הפיגוע שבו נדקר למוות תושב יצהר אביתר בורובסקי, החלו התקפות נקם של עשרות צעירים מכיוון ההתנחלות על הכפרים הפלסטיניים המקיפים אותה, כמו גם על כלי רכב פלסטינים שנעו בכביש 60, באזור ההתנחלות. מתנדבי בצלם בכפרים אלה תיעדו בוידאו את האירועים מחלונות בתיהם ומנקודות תצפית באזור. מהצילומים עולה כי הכוחות ששהו בשטח בעת ההתקפה לא פעלו בנחישות וביעילות שהיה בהן כדי למנוע את ההתקפות למרות שאלו היו צפויות, ובכמה מקרים נראים בתיעוד חיילים עומדים מנגד בשעה שמתנחלים מיידים אבנים לעבר בתי הכפרים.

02.05.13

ב-24 באפריל נכנסו מתנחלים ממאחז גבעת גל לאדמתם הפרטית של בני משפחת זרו מחברון, כמנהגם בעת האחרונה. בני המשפחה התקשרו למשטרה, כדי לדווח על הסגת הגבול. חיילים שהגיעו לשטח עצרו שלושת בעלי הקרקע במקום להרחיק את המתנחלים, והמשטרה התעקשה להחזיק את שלושת העצורים למשך הלילה. חלק מהאירוע תועד בווידיאו על-ידי אחד מהשלושה שהאב א-דין זרו, מתנדב בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם. למחרת שוחררו השלושה על-ידי שופטת צבאית לאחר שתיעוד הווידיאו הוצג בבית המשפט על-ידי בא כוחם של העצורים, עו"ד נרי רמתי ממשרד עו"ד גבי לסקי, והוכח כי לא היתה כל עילה למעצר, שלווה באלימות כלפי אחד מהם.

01.05.13

ב-30.12.12 הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום נגד תושב נוקדים בגין גרימת חבלה בכוונה מחמירה לילד בן 13, היית'ם אבו מפרח. כתב האישום מתייחס לאירוע מ-2007 שבו יידו ילדים פלסטינים תושבי תוקוע אבנים על מכוניות ישראליות שעברו בכביש סמוך. נהג שיצא ממכוניתו רדף אחרי הילדים וירה לעברם. אבו מפרח, שנפצע בראשו מהירי, סובל עד היום מנכות ומאפילפסיה. זה מקרה חריג שבו המשטרה מיצתה חקירת אלימות של מתנחל כלפי פלסטיני לכדי כתב אישום. מאז ספטמבר 2000 ועד לדצמבר 2011 פנה בצלם למשטרת ישראל לגבי 352 מקרי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים ורכושם. רק ב-11% מכלל החקירות שנפתחו לגבי מקרים אלה הוגש כתב אישום.

23.01.13

בין התאריכים 7.10.12- 10.10.12, תחילת עונת המסיק, תיעד בצלם חמישה מקרים של פגיעה בחקלאים פלסטינים ובעצי הזית שלהם, באזור רמאללה ושכם. בשני מקרים תקפו מתנחלים חקלאים שמסקו עצי זית וגרמו נזק ליבולם. כמו כן התגלו בשלושה מקרים מטעי זיתים שהושחתו או שהיבולם נגנב, ככל הנראה על ידי מתנחלים. מעשי התקיפה הישירה שתיעד בצלם התרחשו בנוכחות חיילים/אנשי כוחות הביטחון. כל האזורים שבהם התגלתה הפגיעה בעצים ידועים ומוכרים לכוחות הביטחון כאזורים שחשופים להתנכלויות חוזרות ונשנות של מתנחלים. ריבוי מקרי הפגיעה מתחילת עונת המסיק מעורר את החשש שכוחות הביטחון לא נערכו כראוי למילוי חובתם להגן על מוסקים פלסטינים ורכושם מפני אלימות מתנחלים.

11.10.12

חמישה ארגוני זכויות אדם פנו במכתב דחוף לשר הביטחון אהוד ברק, מפקד מחוז ש"י של המשטרה ניצב עמוס יעקב ואלוף פיקוד המרכז אלוף ניצן אלון בדרישה להיערך מראש ובאופן פרו-אקטיבי לפעולות אלימות מצד פעילי ימין קיצוניים כנגד פלסטינים – לקראת פינוי חמשת הבתים מגבעת האולפנה בבית אל.

25.06.12