דיווחים

גירוש

עדנאן ר'יית' משך היום (רביעי, 29.12), את עתירתו לבג"ץ נגד צו תיחום המגורים שהוציא אלוף פיקוד העורף המרחיקו מתחומי ירושלים לתקופה של ארבעה חודשים. לפני תחילת הדיון בעתירתו אמר ר'יית' כי הוא אינו מאמין שבג"ץ יוכל לקבל החלטה צודקת בעניינו, וכי החלטת בג"ץ המאשרת את הרחקתו עלולה לשמש תקדים להרחקת פעילים פוליטיים נוספים מסילואן וממזרח ירושלים.

עדנאן ר'יית' בהפגנה בשיח' ג'ראח ב-17.12.10. צילום: אייל הראובני, בצלם.
29.12.10

בג"ץ עיכב ביום ראשון, 26.12, את הרחקתו של עדנאן ר'יית', תושב הכפר סילוואן שמדרום לעיר העתיקה, מתחומי העיר ירושלים. מוקדם יותר באותו יום הוציא אלוף פיקוד המרכז צו המורה על הרחקתו של ר'יית' מירושלים למשך ארבעה חודשים. זו הפעם הראשונה שהצבא מוציא צו תיחום מגורים לתושב מזרח ירושלים. מחר יקיים בג"ץ דיון בעתירתו של ר'יית' נגד הרחקתו.

28.12.10

הבוקר מסרה המשטרה לעורך-דינו של עדנאן ריית', תושב סילוואן ופעיל פוליטי נגד ההתנחלות בכפר, צו המורה על הרחקתו מהעיר לתקופה של ארבעה חודשים, החל מהשעה 17:00. זו הפעם הראשונה שישראל מפעילה צו מסוג זה נגד תושב מזרח ירושלים. הצעד מנוגד לאמנת ג'נבה ופוגע קשות בזכויותיו של ריית'.

עדנאן ר'יית' בהפגנה בשיח' ג'ראח ב-17.12.10. צילום: אייל הראובני, בצלם.
26.12.10

ישראל פועלת להעביר בכפייה ממזרח ירושלים ארבעה פלסטינים, בהם שלושה חברי פרלמנט המזוהים עם חמאס ושר לשעבר בממשלת חמאס. מעמדם כתושבי קבע בישראל נשלל ב-2006, במקרה ראשון שבו ישראל הצדיקה צעד כזה בנימוק המפורש של היעדר נאמנות למדינה.

צילום: רויטרס.
18.07.10

ב-21.4.10 גירשה ישראל לרצועת עזה את אחמד סבאח, תושב הגדה, שסיים לרצות עונש מאסר. אשתו ובנו בן התשע, שחיכו לשחרורו בכליון עיניים, לא זכו לראותו. סבאח, שאין לו משפחה ברצועה, ממתין שיותר לו לשוב למשפחתו.

30.05.10

ארגונים ישראליים ופלסטיניים לזכויות האדם יצאו היום בקריאה משותפת לישראל להפסיק את המדיניות הבלתי חוקית של גירוש פלסטינים מהגדה המערבית לרצועת עזה. מדיניות זו הוחרפה לאחרונה, כפי שמעיד הצו שנכנס לתוקף ב-13 באפריל, המגדיר כל אדם שנמצא בגדה כ"מסתנן" אלא אם כן הוא מחזיק בהיתר שניתן על-ידי ישראל.

13.05.10

קיים חשש שהצו יופעל בעיקר נגד עשרות אלפי פלסטינים המתגוררים מזה שנים בגדה המערבית אך ישראל מסרבת לשנות את כתובתם במינהל האוכלוסין ונגד בני זוג בעלי דרכונים זרים של תושבי הגדה שישראל מסרבת לאשר את בקשתם לאיחוד משפחות.

22.04.10

ב-21.4.10 גרשה ישראל לעזה ללא ביקורת שיפוטית את סעיד סבאח, תושב הגדה הגדה המערבית מזה 15 שנה. לסבאח אישה וילדים שנותרו בגדה, ולא ידוע מתי יוכל לשוב ולראותם. זאת על אף הצהרות רשמיות כי לא יגורש אף אדם לרצועת עזה. קישור לאתר המוקד להגנת הפרט.

22.04.10