דיווחים

מכות והתעללויות

ב-13.12.15 ירו חיילים רימון גז לתוך בית בכפר אל-ג'אניה במהלך עימותים בכפר. יזן מזלום ויוסף שבאייח, בני 17, נכנסו למבנה כדי לסייע בפינוי תושביו. מעדויות שמסרו לבצלם עולה כי חיילים שנכנסו בעקבותיהם תקפו אותם, גררו אותם מהמקום והכו אותם קשות בטענה שהשתתפו ביידוי אבנים. המקרה מצטרף לשורה של מקרים בהם הפעילו כוחות הביטחון אלימות כלפי צעירים במקומות שונים בגדה בטענה שהיו מעורבים בידוי אבנים. הישנות המקרים, בידיעת כל הגורמים האחראים, מעוררת חשש שמבחינת הצבא מדובר בהתנהלות ראויה, הנתפסת כאמצעי לגיטימי להתמודדות עם מיידי האבנים. אולם, הפעלת אלימות כמו זו המתוארת לעיל היא אסורה, יהיו נסיבותיה אשר יהיו.

יזן מזלום בבית החולים. צילום: איאד חדאד, בצלם, 13.12.15
06.01.16

ביום רביעי, ה-9.12.15, ירו חיילים שאיישו מחסום פתע בכביש שבין הכפרים עין יברוד לסילוואד על מכונית שהסיעה תלמידים, לאחר שזו נבדקה במחסום והמשיכה בדרכה. הירי ניפץ את השמשה האחורית, חדר למכונית ונתקע בשמשה הקדמית. ארבעת הקטינים שנסעו במכונית, בני 16-8 לקו בחרדה. לטענת הצבא אחד התלמידים השליך על החיילים מברג, אך עדויות הנהג והתלמידים סותרות טענה זו ואין לה כל ראייה. גם לו היה ממש בטענה זו, לא הייתה כל הצדקה לירי על המכונית והוא בוצע בניגוד להוראות הפתיחה באש. למרבה המזל, איש לא נפגע מהירייה שחדרה לתוך המכונית.

האחים חמאד. מימין לשמאל: זיין, בן 14, זכריא, בן 8 ואמיר, בן 16. צילום: איאד חדאד, בצלם, 10.12.15
28.12.15

ב-24.11.15 עצרו כוחות הביטחון שני קטינים בני 8 ו-12 מבית אומר לחקירה. ח'טאב אבו מאריה בן ה-12 נעצר ברחוב ולפי עדותו אנשי כוחות הביטחון בעטו בו והכו אותו בקתות רוביהם. יוסף עלאמה בן השמונה נלקח בכוח מבית הוריו על אף שהוא מתחת לגיל האחריות הפלילית. כוחות הביטחון לא איפשרו להורי הילדים ללוותם, החזיקו אותם במשך שעות ארוכות וחקרו אותם ללא נוכחות מבוגר מטעמם. התעלמותם זו מהגנות בסיסיות החלות על קטינים והאלימות שהופעלה כלפיהם במהלך המעצר, מתווספות למקרים שתיעד בצלם בעבר, בהם הצבא הפר באופן בוטה את זכויותיהם של קטינים, בגיבוי משפטי.

ח'טאב אבו מאריה, 12 ויוסף עלאמה, 8, במשרדי המת"ק הפלסטיני לאחר חקירתם
21.12.15

ב-6.10 תקפו חיילים את אנסאר עאסי, בן 25, כשהשקיף מפתח מחסן במקום עבודתו באל-בירה על עימותים בין חיילים לצעירים פלסטינים. החיילים הכו את עאסי קשות ועצרו אותו. האירוע תועד במצלמות האבטחה של מקום העבודה. לעאסי נגרמו חבלות והוא טופל בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, והוחזק במעצר למשך יומיים לפני שהובא לחקירה. השוטרים, שאמרו שחיילים זיהו אותו מיידה אבנים, סירבו להקשיב להכחשותיו ולא טרחו לאמת את גרסתו למרות זמינות התיעוד ממצלמות האבטחה. רק לאחר דיון הארכת מעצר בבית משפט צבאי נאותה המשטרה לצפות בחומר, אך גם אז הוחזק עאסי למשך יומיים נוספים בשל פגרת סוף השבוע.

מתוך תיעוד הווידיאו.
23.10.15

ב-2.6.15 לפנות בוקר הגיעו דחפורים של עיריית ירושלים, בליווי משטרתי, לבית משפחת אבו ח'אלד המורחבת בוואדי חילווה שבשכונת סילוואן, כדי להרוס שתי דירות שבנתה המשפחה. בני המשפחה נאלצו לבנות ללא רישיון כיוון שהעירייה מונעת כמדיניות, מתושבי שכונה זו ושכונות פלסטיניות רבות אחרות לקבל היתרי בנייה. עם הגעת הדחפורים עלה אחד מבני המשפחה, האשם אבו ח'אלד, על גג המבנה, בניסיון למנוע את ההריסה. שוטרים שעלו בעקבותיו ריססו אותו בתרסיס פלפל, הורידו אותו באלימות מהגג ועצרו אותו. קרובי משפחה שדרשו מהשוטרים לשחררו הותקפו גם הם בידי שוטרים: אחד רוסס בתרסיס פלפל והשני נדחף והוכה. עובדי העירייה הרסו את שתי הדירות.

שוטר בועט בכיפאח אבו ח'אלד, מתוך תיעוד הווידיאו
25.06.15

ביום ראשון ה-18.1.15 בסביבות השעה 2:30 לפנות בוקר הגיע כוח צבאי לבית משפחת יעקוב בכפר בית רימא, בצפון מערב העיר רמאללה. במהלך הפשיטה על הבית עצרו החיילים את עלי תלג'י יעקוב בן ה-21, הכו אותו ושלושה בני משפחה נוספים. את אחיו של עלי, יעקוב תלג'י יעקוב, בן 31, גררו החיילים אותו לרחוב ונטשו אותו שם מחוסר הכרה.

יעקוב תלג'י יעקוב. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.1.15
16.04.15

היום התפרסם קטע וידיאו שצילם חייל ובו מתועדת תקיפת נער פלסטיני בידי כלב של הצבא. בתקשורת נמסר שהצבא הודיע כי יבצע תחקיר של האירוע וינקוט צעדים כדי למנוע את הישנותו. אולם, הדבר עומד בסתירה לעובדה שמדובר בפעילות מבצעית רשמית של הצבא, שמן הסתם אושרה בידי דרגים בכירים. פנייה של בצלם לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה לביטול המדיניות של הפעלת כלבים לתקיפת אזרחים פלסטינים לא נענתה עד היום.

מתוך תיעוד התקיפה שצולם על-ידי חייל ופורסם היום באינטרנט
02.03.15

ביום שלישי ה-23.12.14 התפתח עימות בין פלסטינים לחיילים בסמוך ל"שטח הביטחוני המיוחד" המקיף את ההתנחלות כרמי צור, שאדמותיו נגזלו מתושבי בית אומר. פלסטינים יידו אבנים על חיילים ואלה הגיבו בירי אמצעים לפיזור הפגנות. במהלך האירוע הביאו חיילים למקום כלבי תקיפה, ואחד הכלבים תקף נער פלסטיני בן 16 ונשך אותו. הנער נלקח על-ידי החיילים לבית חולים, אושפז ללילה אחד ומשם נלקח למעצר. אין זו הפעם הראשונה שבצלם מתעד שימוש של הצבא בכלבים לתקיפת אזרחים פלסטינים. בצלם שב וקורא לצבא להפסיק את השימוש המחריד באמצעי זה. שיסוי כלבים בבני אדם הנו שיטת פעולה מעוררת חלחלה, פסולה מוסרית וחוקית.

החיילים, הנער שהותקף וכלבי התקיפה בבית אומר. צילום: מוחמד עווד, בצלם, 23.12.14
29.12.14

ב-13.5.11 התקיימה בכפר א-נבי סאלח הפגנה במחאה על השתלטות מתנחלים על קרקעות שפוזרה באלימות קשה על-ידי שוטרי מג"ב. חמישה מפגינים הגישו תלונות למח"ש, שחקרה רק אחת מהן וסגרה את התיק מבלי לנקוט אמצעים נגד השוטרים. טיפולה של מח"ש בתיק היה כושל ולא ניתן להצדיק את ההימנעות מחקירת התלונות. בחירתה של פרקליטות המדינה לגבות טיפול זה חמורה לא פחות ומעבירה לכוחות בשטח מסר מסוכן לפיו אין כוונה למצות את הדין עם שוטרים החורגים מסמכותם ופוגעים באזרחים. בכך, מפקירה מערכת אכיפת החוק את גופם ואת ביטחונם של אזרחים והופכת לשותפה בהפרת זכויותיהם בידי כוחות הביטחון.

02.06.14

ב-13.11.13 פשט כוח של הצבא והשב"כ על הכפר בורין באישון לילה, הוציא ממיטותיהם 11 תושבים, השתלט על ביתו של מנהל בית הספר התיכון בכפר והפך אותו למרכז חקירות מאולתר. מעדויות התושבים שנחקרו עולה כי לא הועלו כל טענות נגדם וכי ה"חקירה" התמקדה בניסיון להניע אותם לפעול להפסקת יידוי האבנים על-ידי צעירי הכפר. מדובר בפגיעה קשה באזרחים ובזכויותיהם שקשה לראות כיצד ניתן להצדיקה. בצלם פנה לרשויות ודרש לדעת האם מדובר במדיניות ומה הבסיס החוקי לה.

איבראהים עומראן, מנהל בית הספר התיכון בכפר בורין. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 13.11.13
19.12.13

מאז נובמבר 2009 נמסרו לבצלם עשרות עדויות מפלסטינים, רובם קטינים, שדיווחו כי נחקרו באלימות קשה, שהגיעה בחלק מהמקרים לעינויים במשטרת גוש עציון, השייכת למרחב חברון שבמחוז ש"י. מהעדויות עולה כי במהלך החקירות נדרשו הנחקרים להודות בביצוע עבירות, ברוב המקרים ביידוי אבנים, וכי במרבית המקרים, הפסיקו החוקרים את האלימות ברגע שהנחקרים הודו באשמה. בעקבות פניות בצלם נפתחו מספר חקירות מח"ש במקרים פרטניים, אולם, עד כה לא הצליח בצלם לקבל מהמשטרה או ממח"ש תשובה האם התופעה מטופלת ברמה המערכתית. עקב חומרת החשדות והיקפם, נדרשת בדיקה מערכתית של התופעה ואם יאומתו הטענות, יש לשים לה קץ לאלתר ולנקוט צעדים משפטיים ומנהליים נגד האחראים.

מ.ח. נעצר ונחקר בנקודת המשטרה בעציון כשהיה בן 14. צילום: בצלם
21.08.13

בתגובה לדו"ח מבקר המדינה בנושא מערכת הביטחון, שבו נאמר לפי עיתון הארץ כי תושבים ב-83 התנחלויות לא משלמים דמי חכירה על אדמות שקיבלנו מהמדינה וכי עבירות בנייה בשטחים לא נאכפות בשל חשש מהתנגדות המתנחלים, אמר בצלם כי הדו"ח מוסיף נדבך להבנה שכל מנגנון אכיפת החוק בגדה המערבית משועבד למפעל ההתנחלות ושהליקויים הם תוצאה של מדיניות הממשלה, שנמנעת מלאכוף את החוק על אזרחים ישראלים בשטחים. לגבי חשיפת הכשלים בהתנהלות הממונה על הרכוש הממשלתי והנטוש אומר בצלם כי הבעיה אינה ההפסד הכספי אלא העובדה שממשלת ישראל העניקה להתנחלויות אדמה גזולה, ושלמעשה הממונה משול לסוחר כושל ברכוש גנוב.

הריסת בית משפחת אל-פקיר בכפר עין אל-מייתה שבבקעת הירדן השנה. צילום: עאטף אבו אבו, בצלם, 17.1.13
17.07.13

"אם בצלם היו הוגנים, הם היו צריכים להפיץ את הקלטת עם דברי רקע... הילד המעוכב הוא חריג" (בן דרור ימיני, 12.7.13). בן-דרור ימיני צודק בהחלט: כזה עוד לא היה לנו. ילד בן חמש, צורח בהיסטריה, מעוכב על ידי חיילים חמושים מכף רגל ועד ראש, לאחר שיידה אבן. החיילים מצעידים אותו ואת אביו, כפות ומכוסה עיניים, ברחובות חברון. אבל היו אינספור מקרים אחרים של אלימות, חיפושים ליליים, עיכובים ומעצרים ללא מעצורים, אי-אכיפת חוק על מתנחלים אלימים, ועוד. זו מציאות החיים במרכז העיר חברון, בכפוף למדיניות הממשלה הרשמית, שמטרתה להנציח את קיומה של ההתנחלות היהודית בעיר, באמצעות יצירת מרחבים ריקים מפלסטינים סביב נקודות ההתנחלות.

חיילים מצעידים את כרם וודיע מסאוודה בן החמש ותשעה חודשים ברחובות חברון, 9.7.13. צילום: ISM
17.07.13

ב-21.6.13 התקיימה בכפר קדום ההפגנה השבועית במחאה על סגירת הכביש המקשר בין הכפר לשכם. במהלך ההפגנה, חיילים תקפו כתב וצלם של הטלוויזיה הפלסטינית ולאחר מכן עצרו אותם למשך יומיים. חלק מהתקיפה תועדה בווידיאו, שבו ניתן לראות את החיילים מכים את הכתב, אחמד עות'מאן, המנסה להגן על עצמו. בתגובה לפרסום התיעוד טען דובר צה"ל כי הצלמים תקפו חיילים, אולם לא סיפק תיעוד שיבסס טענה זו. בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה כי תיפתח חקירה לבירור נסיבות האירוע.

מתוך סרטון הווידיאו. תצלום: עודיי עקל, צלם מתנדב בפרויקט "חמושים במצלמות"
14.07.13

ב-14.5.13 הגיעו שוטרים באישון לילה לביתו של ח'דר שריף, חקלאי תושב העיירה בית אולא. השוטרים כיתרו את ביתו והורו לו לצאת החוצה. שריף, שעבר ניתוח ברגלו עקב תאונת עבודה וטרם החלים לגמרי, נעזר בקביים. מעדותו עולה כי השוטרים דחפו אותו בכוח לתוך כלי-רכב, ורגלו הפגועה נחבטה במדרגה ונשברה. על אף זאת, הוא טולטל מתחנת משטרה אחת לשנייה, כשהשוטרים נוהגים בו בזלזול ובאלימות ומסרבים להעניק לו טיפול רפואי. רק בשעות הצהריים, לאחר שהתברר בחקירה כי לא ייתכן שביצע את העבירה שבה נחשד, שוחרר שריף במחסום תרקומיא, מבלי שניתן לו טיפול רפואי כלשהו כמתחייב בפקודות המשטרה.

ח'דר שריף. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 21.5.13
01.07.13

בצלם פנה ליועץ המשפטי לאוגדת איו"ש, בדרישה לאסור לאלתר על השימוש בכלבים לתקיפת אזרחים פלסטינים לא חמושים. זאת, בעקבות אירוע שבו הותקפו שני פלסטינים שניסו להיכנס לעבוד בישראל, על ידי כלבים אשר נלוו לכוח צבאי שעצר אותם. במכתבה אמרה מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל, כי "שימוש בכלבי תקיפה כלפי אזרחים בנסיבות אלה הוא פסול מיסודו ואינו מוסרי. מדובר באמצעי מסוכן שלא ניתן לשלוט בו, שמטיל אימה על ציבור רחב ואשר גרם עד כה לפגיעה חמורה באזרחים".

חיילים וכלבים של יחידת עוקץ. צילום: דובר צה"ל, מתוך ויקיפדיה.
18.06.13

מתחקיר בצלם עולה כי ב-15.5.13 הותקפו שני פלסטינים שניסו להיכנס לישראל דרך פרצה בגדר ההפרדה על-ידי כלבים ששיסו בהם על-פי החשד חיילים. השניים פונו על-ידי הצבא לטיפול רפואי בבית החולים ושוחררו בערבות. בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור את נסיבות השימוש בכלבים וכן את החשד לאלימות החיילים באירוע. כמו כן, פנה בצלם ליועץ המשפטי לאוגדת איו"ש בדרישה לאסור על השימוש בכלבים לתקיפת אזרחים לא חמושים. טרם התקבל מענה לפניות.

עומר אל-עמלה שהותקף על-ידי כלב של הצבא. צילום: מוסא אבו השהש, 17.5.13
18.06.13

ביום ראשון, ה-26.5.2013 הגיע כוח צבאי לבית משפחת עווד בבודרוס, שבנה סמיר נהרג בידי חיילים השנה. זאת, כדי לעצור את בן המשפחה, עבד א-רחים. במהלך האירוע הופעלה אלימות קשה נגד העצור ובני משפחתו. לאחר האירוע הודיע הצבא כי בני המשפחה התנגדו למעצר באלימות ולכן השתמש בתגובה מינימלית על-מנת לבצע את המעצר כנדרש. הצבא אף פרסם סרטון ערוך, המראה חלק מצומצם מהאירוע, כדי להצדיק את התנהלות החיילים. מתחקיר בצלם עולה כי, בניגוד לגרסת הצבא, מעצרו של עבד א-רחים החל תוך שימוש באלימות מצד החיילים, גם בטרם הספיקו בני משפחתו להתנגד למעצר. לאחר שבני המשפחה ניסו להגן עליו, הפעילו החיילים אלימות גם נגדם וגרמו נזק רב בבית.

לינא עווד ואחיותיה לאחרי האירוע. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.5.13
12.06.13

מצ"ח תפתח בחקירת אירוע חמור שבמהלכו היכו חיילים ושוטרי מג"ב צעיר פלסטיני בעת שעצרו אותו. האירוע תועד במצלמת האבטחה של ההתנחלות עפרה, אולם מפעילי המצלמה הסיטו את המצלמה ממוקד האלימות, ככל הנראה כדי לשבש את התיעוד, וצילום הווידאו של המעצר לא הועבר לסניגורו של העצור במשך חודש כמעט, שבמהלכו הוחזק במעצר. ההודעה על פתיחת החקירה נמסרה לבצלם היום, לאחר פנייה דחופה של הארגון מאתמול בדרישה לחקור את מעשי האלימות, ואת החשדות לשיבוש הליכים ולאי-דיווח על עבירה של הגורמים שהיו מעורבים בתיעוד או ידעו עליו.

מתוך תיעוד הווידיאו.
28.05.13

ב-9.9.12 פנה בצלם למח"ש בדרישה לחקור חשד לתקיפתו של סעיד קיבלאווי, בן 14 מאבו דיס בידי שוטרי מג"ב. מעדויות שגבה בצלם עולה כי ב-28.8.12 עצרו שוטרי מג"ב את קיבלאווי בסמוך לביתו, בעת שילדים יידו עליהם אבנים. על-פי עדותו שוטר גרר אותו על הקרקע, ולאחר שהכניס אותו לג'יפ, בעודו שרוע על הרצפה, הוא הוכה על-ידי מספר שוטרי מג"ב והכאתו נמשכה גם בבסיס שאליו נלקח. קיבלאווי נחקר ושוחרר בערבות. ב-2.5.13 הודיעה מח"ש לבצלם, כי עם סיום החקירה, הוחלט על סגירת התיק מחוסר ראיות. בצלם פנה למח"ש בשם משפחתו של המתלונן, בבקשה לקבל את חומר החקירה על מנת לבחון הגשת ערר על ההחלטה לסגור את התיק.

סעיד קיבלאווי יומיים לאחר מעצרו. צילום: סוהא זיד, בצלם, 30.8.12.
16.05.13