דיווחים

מעצר מנהלי

כבר במאי 2014 התריע בצלם על עלייה במספר הפלסטינים שישראל מחזיקה במעצר מנהלי. בחודשים יוני ויולי 2014, במסגרת מבצע "שובו אחים", הוציא הצבא כ-250 צווי מעצר מנהלי נוספים ובסוף חודש אוגוסט הגיע מספר העצירים המנהליים ל-473, המספר הגבוה ביותר מאז אפריל 2009. מאז אוגוסט 2013 הוכפל מספר העצירים המנהליים פי יותר מ-3.5. מעצר מנהלי הוא מעצר ללא משפט והמשפט הבינלאומי מגביל את השימוש בו למקרים חריגים ביותר, אולם מערכת הביטחון עושה בו שימוש נרחב המנוגד להגבלות אלה. על ממשלת ישראל לשחרר את כל העצירים המנהליים או להעמידם לדין תוך שמירה על כללי ההליך ההוגן.

07.10.14

ארגוני זכויות האדם הפועלים בשטחים פנו הבוקר במכתב דחוף לראשי מערכת הביטחון ומפקדי כוחות הצבא בשטחים בדרישה להימנע מענישה קולקטיבית נגד האוכלוסייה האזרחית בגדה המערבית וברצועת עזה, במסגרת מבצע "שובו אחים", ולבטל את ההחמרות בתנאי הכליאה של האסירים הפלסטינים. הארגונים הביעו חשש שרבות מפעולות הצבא בשטחים לא משרתות את הצורך להשיב את החטופים וגורמות לפגיעה חמורה שלא לצורך בזכויות יסוד.

22.06.14

שלשום (9.6.14) אושרה בקריאה ראשונה הצעת החוק להאכלה בכפייה של אסירים, שיזם המשרד לביטחון הפנים בעקבות שביתות רעב של אסירים ועצירים הפלסטינים. האכלה בכוח של אסיר שובת רעב בניגוד לרצונו אסורה, מפני שהיא פוגעת בזכותו של האדם לאוטונומיה על גופו ובכבודו, ובזכותו לבטא מחאה בדרך שבה הוא בוחר. האכלה בכפייה גם מפרה כללי יסוד של אתיקה רפואית.במקום להפעיל צעדי ענישה קיצוניים נגד אנשים הנאבקים נגד מעצרם הבלתי חוקי על הממשלה לשנות את מדיניות המעצר המנהלי, המנוגדת להוראות המשפט הבינלאומי.

11.06.14

ביום חמישי, ה-24.4.14 הודיעו עצירים מנהליים פלסטיניים הכלואים במשמורת השב"ס כי הם פותחים בשביתת רעב במחאה על השימוש שעושה מערכת הביטחון במעצר המנהלי. לפי נתונים של מועדון האסיר הפלסטיני מספר שובתי הרעב נכון להיום הוא כ-130. מערכת הביטחון מחזיקה כיום 191 פלסטינים במעצר מנהלי, שהוא מעצר ללא משפט. השימוש שהיא עושה במעצר זה, המותר על-פי המשפט הבינלאומי רק במקרים חריגים ביותר, כאמצעי אחרון שנועד למניעת סכנה שלא ניתן לסכלה באמצעים פחות פוגעניים, הוא בלתי חוקי. על ממשלת ישראל לשחרר את כל העצירים המנהליים או להעמידם לדין, תוך קיום משפט הוגן.

11.05.14

ביום חמישי ה-26.12.13 שוחרר אחמד קטאמש ממעצר מנהלי, לאחר שהוחזק ללא משפט מאז חודש מאי 2011. קטאמש, סופר בן 61 תושב אל-בירה, כבר הוחזק במעצר מנהלי בשנות התשעים במשך יותר מארבע שנים. המשפט הבינלאומי מתיר מעצר מנהלי רק בנסיבות חריגות ביותר, והשימוש שעושה ישראל באמצעי זה עומד בניגוד בוטה להוראות אלה. בצלם קורא לרשויות לשחרר לאלתר את כל שאר העצירים המנהליים או, אם קיימות ראיות נגדם, להעמידם לדין בהליך הוגן.

29.12.13

בשבועות הקרובים נקיים מעקב יומיומי בעניין העצורים המנהליים שתוקף צו המעצר שלהם עומד לפוג.

המשפט הבינלאומי מתיר לעצור אנשים במעצר מנהלי רק במקרים חריגים ביותר, כאשר נשקפת מהאדם סכנה שלא ניתן לסכל באמצעים אחרים. השימוש שעושות הרשויות במעצר מנהלי עומד בניגוד לכך. על הצבא לשחרר את כל העצירים המנהליים. אם קיימות ראיות נגדם, יש להעמידם לדין, תוך קיום משפט הוגן.

28.06.12

מחמוד א-סרסכ, בן 25, תושב מחנה הפליטים רפיח שברצועת עזה, עצור בישראל מזה כמעט שלוש שנים מתוקף החוק לכליאתם של לוחמים בלתי חוקיים. לפי דיווח של ארגון רופאים לזכויות אדם א-סרסכ שובת רעב מזה כ-80 יום והוא איבד משקל רב ונמצא בסכנת חיים.

05.06.12

ארגון "רופאים לזכויות אדם" דיווח כי הנאא שלבי, עצירה מנהלית בת 30, שובתת רעב מיום מעצרה ב-16.2.2012 ב"מחאה על מעצרה האלים, החיפוש הפוגעני והמשפיל שעברה עם מעצרה, וכן במחאה על החזקתה במעצר מנהלי". לדברי הארגון נשקפת סכנה לחייה. השימוש שעושה ישראל במעצר מנהלי עומד בניגוד בוטה להוראות המשפט הבינלאומי ולפיכך על הצבא לשחרר את שלבי לאלתר או להעמידה לדין תוך קיום משפט הוגן.

26.03.12

פרקליטות המדינה מסרה ב-20.2.12 כי מעצרו המנהלי של ח'דר עדנאן לא יוארך לאחר שתוקפו של צו המעצר המנהלי הנוכחי יפוג, בכפוף לכך שלא יתגלה מידע מודיעיני חדש המעיד על סכנה הנשקפת ממנו. בעקבות ההודעה, הפסיק עדנאן את שביתת הרעב שלו.

23.02.12

בצלם פנה ב-9.2.12 לשר מרידור בדרישה דחופה לשחרר לאלתר את העציר המנהלי ח'דר עדנאן, השובת רעב כבר 54 יום, או להעמידו לדין. במכתבו ביקש בצלם מהשר מדידור לעשות כל שביכולתו "להבטיח את שלומו ובריאותו של ח'דר עדנאן ולמנוע ממנו וממשפחתו טרגדיה מיותרת".

11.02.12

ח'דר עדנאן, עציר מנהלי תושב אזור ג'נין, שובת רעב כבר 37 יום, כך על-פי ארגון "רופאים לזכויות אדם - ישראל". בשנת 2011 חלה עלייה במספר העצירים המנהליים שמחזיקה ישראל, מ-219 פלסטינים בחודש ינואר ל-307 בדצמבר. מעצר מנהלי הוא מעצר ללא משפט, המותר על-פי המשפט הבינלאומי רק במקרים חריגים ביותר. השימוש שעושה ישראל באמצעי זה עומד בניגוד בוטה להגבלות אלה. על הצבא לשחרר את כל העצירים המנהליים או להעמידם לדין, תוך קיום משפט הוגן.

01.02.12

בעקבות דיווחים בתקשורת ב-2.8.11 כי הוצאו צווי הרחקה לתושבי ההתנחלות יצהר ומאחזים סמוכים, מסר בצלם כי הוצאת הצווים היא אמצעי פסול להתמודדות עם מפירי חוק בשטחים. אין ספק שיש לפעול בנחישות נגד מתנחלים הפוגעים בפלסטינים וברכושם אולם הדרך להשיג מטרה זו היא באמצעות ההליך הפלילי ולא באמצעות צווים מנהליים המתבססים על חומר חסוי.

03.08.11

ב-14.8.08 הגיעו חיילים באישון לילה לבית משפחת אבו עכר במחנה הפליטים א-דוהיישה, כדי לעצור את האב. החיילים הורו לאב ולילדיו להתפשט בפניהם, הכו קשות את האב, סטרו לבן הן ה-13 והפכו ושברו את תכולת הבית. בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור את האירוע.

25.09.08