דיווחים

מעצר מנהלי

ביום חמישי ה-26.12.13 שוחרר אחמד קטאמש ממעצר מנהלי, לאחר שהוחזק ללא משפט מאז חודש מאי 2011. קטאמש, סופר בן 61 תושב אל-בירה, כבר הוחזק במעצר מנהלי בשנות התשעים במשך יותר מארבע שנים. המשפט הבינלאומי מתיר מעצר מנהלי רק בנסיבות חריגות ביותר, והשימוש שעושה ישראל באמצעי זה עומד בניגוד בוטה להוראות אלה. בצלם קורא לרשויות לשחרר לאלתר את כל שאר העצירים המנהליים או, אם קיימות ראיות נגדם, להעמידם לדין בהליך הוגן.

29.12.13

בשבועות הקרובים נקיים מעקב יומיומי בעניין העצורים המנהליים שתוקף צו המעצר שלהם עומד לפוג.

המשפט הבינלאומי מתיר לעצור אנשים במעצר מנהלי רק במקרים חריגים ביותר, כאשר נשקפת מהאדם סכנה שלא ניתן לסכל באמצעים אחרים. השימוש שעושות הרשויות במעצר מנהלי עומד בניגוד לכך. על הצבא לשחרר את כל העצירים המנהליים. אם קיימות ראיות נגדם, יש להעמידם לדין, תוך קיום משפט הוגן.

28.06.12

מחמוד א-סרסכ, בן 25, תושב מחנה הפליטים רפיח שברצועת עזה, עצור בישראל מזה כמעט שלוש שנים מתוקף החוק לכליאתם של לוחמים בלתי חוקיים. לפי דיווח של ארגון רופאים לזכויות אדם א-סרסכ שובת רעב מזה כ-80 יום והוא איבד משקל רב ונמצא בסכנת חיים.

05.06.12

ארגון "רופאים לזכויות אדם" דיווח כי הנאא שלבי, עצירה מנהלית בת 30, שובתת רעב מיום מעצרה ב-16.2.2012 ב"מחאה על מעצרה האלים, החיפוש הפוגעני והמשפיל שעברה עם מעצרה, וכן במחאה על החזקתה במעצר מנהלי". לדברי הארגון נשקפת סכנה לחייה. השימוש שעושה ישראל במעצר מנהלי עומד בניגוד בוטה להוראות המשפט הבינלאומי ולפיכך על הצבא לשחרר את שלבי לאלתר או להעמידה לדין תוך קיום משפט הוגן.

26.03.12

פרקליטות המדינה מסרה ב-20.2.12 כי מעצרו המנהלי של ח'דר עדנאן לא יוארך לאחר שתוקפו של צו המעצר המנהלי הנוכחי יפוג, בכפוף לכך שלא יתגלה מידע מודיעיני חדש המעיד על סכנה הנשקפת ממנו. בעקבות ההודעה, הפסיק עדנאן את שביתת הרעב שלו.

23.02.12

בצלם פנה ב-9.2.12 לשר מרידור בדרישה דחופה לשחרר לאלתר את העציר המנהלי ח'דר עדנאן, השובת רעב כבר 54 יום, או להעמידו לדין. במכתבו ביקש בצלם מהשר מדידור לעשות כל שביכולתו "להבטיח את שלומו ובריאותו של ח'דר עדנאן ולמנוע ממנו וממשפחתו טרגדיה מיותרת".

11.02.12

ח'דר עדנאן, עציר מנהלי תושב אזור ג'נין, שובת רעב כבר 37 יום, כך על-פי ארגון "רופאים לזכויות אדם - ישראל". בשנת 2011 חלה עלייה במספר העצירים המנהליים שמחזיקה ישראל, מ-219 פלסטינים בחודש ינואר ל-307 בדצמבר. מעצר מנהלי הוא מעצר ללא משפט, המותר על-פי המשפט הבינלאומי רק במקרים חריגים ביותר. השימוש שעושה ישראל באמצעי זה עומד בניגוד בוטה להגבלות אלה. על הצבא לשחרר את כל העצירים המנהליים או להעמידם לדין, תוך קיום משפט הוגן.

01.02.12

בעקבות דיווחים בתקשורת ב-2.8.11 כי הוצאו צווי הרחקה לתושבי ההתנחלות יצהר ומאחזים סמוכים, מסר בצלם כי הוצאת הצווים היא אמצעי פסול להתמודדות עם מפירי חוק בשטחים. אין ספק שיש לפעול בנחישות נגד מתנחלים הפוגעים בפלסטינים וברכושם אולם הדרך להשיג מטרה זו היא באמצעות ההליך הפלילי ולא באמצעות צווים מנהליים המתבססים על חומר חסוי.

03.08.11

ב-14.8.08 הגיעו חיילים באישון לילה לבית משפחת אבו עכר במחנה הפליטים א-דוהיישה, כדי לעצור את האב. החיילים הורו לאב ולילדיו להתפשט בפניהם, הכו קשות את האב, סטרו לבן הן ה-13 והפכו ושברו את תכולת הבית. בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור את האירוע.

25.09.08