דיווחים

עינויים והתעללות בחקירה

בצלם מברך על המלצותיה של ועדת טירקל בנוגע לחקירות של הפרות של דיני הלחימה וקורא ליישומן המלא בהקדם. בצלם מדגיש כי המלצות הוועדה ייצרו שינוי מהותי במנגנון החקירה של הצבא. בהמלצותיה אימצה הוועדה מספר עמדות עקרוניות שהציגו בצלם, ארגונים נוספים לזכויות האדם ומשפטנים בכירים בעדותם בפניה. בין היתר, הוועדה קיבלה את עמדתנו שלפיה התחקיר המבצעי אינו בסיס מתאים להחלטה האם לפתוח בחקירת מצ"ח, ושיש לקבוע מסגרת זמן מחייבת כדי למנוע את הסחבת הנפוצה בפעולת רשויות אכיפת החוק הצבאיות. כמו כן, קבעה הועדה שבגדה המערבית יש לחקור מיידית לא רק הרג של אזרחים אלא גם את פציעתם החמורה.

צילום: רויטרס
06.02.13

ב-9.1.12 קבעה השופטת רס"ן שרון ריבלין-אחאי מבית המשפט הצבאי לנוער כי הודאה שמסר במשטרה א.ד., קטין בן 14 שנחקר בחשד ליידוי אבנים, קבילה. זאת, למרות שהקטין נחקר תוך פגיעה בזכויותיו בניגוד מפורש לחוק הנוער הישראלי שרוחו אמורה לשרות, לפי פסיקות קודמות, גם על שפיטת קטינים פלסטינים. השופטת ריבלין-אחאי החמיצה הזדמנות חשובה לקבוע הלכה שתגן על זכויות כלל הקטינים הפלסטינים הנחקרים במשטרה.

חקירתו של הקטין א.ד., מתוך תיעוד החקירה בווידיאו על-ידי המשטרה.
15.01.12

ב-30.11.11 קבע בית המשפט הצבאי בעופר כי הודאה שנתן נאשם פלסטיני, איימן חמידה, במסגרת חקירת שב"כ, אינה קבילה שכן לא ניתנה מרצונו החופשי. בהחלטה חריגה זיכה בית המשפט את חמידה מחלק מסעיפי האישום נגדו, שהתבססו על הודאה זו לבדה. זאת על אף שהאמצעים שהפעילו חוקרי השב"כ נגד חמידה, לפי עדותו, אינם חריגים. במהלך השנים נחקרו מאות פלסטינים תוך שימוש בשיטות דומות, שהמשפט הבינלאומי מגדיר כעינויים או התעללות ואוסר לחלוטין על השימוש בהן.

איור: ישי מישורי.
13.12.11

בשנת 1999 תיעד בצלם בדו"ח "שותפים לאי צדק" את הפרות זכויות האדם שביצעו ישראל והרשות הפלסטינית בעקבות רצח שני צעירים ישראלים בוואדי קלט. בין היתר, תוארה בדו"ח בהרחבה חקירתו בעינויים של מוסטפא אל-הינדי, שבעקבותיה הודה הודאת שווא בביצוע הרצח. זאת, על אף שבעת המעשה הוא היה במקום עבודתו, בהתנחלות אלפי מנשה. אל-הינדי חזר בו לאחר מכן מהודאתו, ותבע את מדינת ישראל בגין נכות נפשית שנגרמה לו בעקבות העינויים. השבוע נפסקו לו פיצויים במסגרת הסדר.

21.12.10

דו"ח משותף למוקד להגנת הפרט ולבצלם חושף את שגרת ההתעללות במתקן המעצר אפוף החשאיות של השב"כ בפתח תקווה. המחקר מבוסס על עדויותיהם של 121 פלסטינים ועולה ממנו כי נגד הכלואים הופעלו אמצעים האסורים באופן מוחלט על-פי המשפט הישראלי והבינלאומי ואשר מהווים יחס אכזרי, בלתי-אנושי ומשפיל ובחלק מהמקרים גם עינויים. הדו"ח קורא לישראל לעקור את השימוש באמצעים אסורים אלה מהשורש.

איור: מניעת שינה מעצורים בחקירת השב"כ.
02.11.10

ב-30.9.08 עצרו את שוטרים את שאדי סבאתין ואת מעסיקו הישראלי. במהלך חקירתו הכה החוקר את סבאתין קשות, בניסיון לסחוט ממנו הודאה בכך שעבד בירושלים ללא היתר. מעסיקו, ששמע את צעקותיו מחדר החקירות, הגיש תלונה במח"ש.

12.11.08

ב-13.11.07 עצרו חיילים את מאג'ד ג'ראדאת, בן 13, שיידה אבנים במהלך הפגנה בגדה. מעדותו וידאו שמסר ג'ראדאת עולה כי במהלך המעצר היכו אותו החיילים וכי האלימות נמשכה גם בחדר החקירות של המשטרה. עם סיום חקירתו נשפט הנער ונכלא למשך חודשיים עם אסירים בגירים.

03.07.08

בצלם והועד הציבורי נגד עינויים בישראל מוציאים סרטון חדש לרגל היום הבינלאומי להזדהות עם קורבנות עינויים והתעללות, החל היום, ה-26 ביוני. זכותו של כל אדם להיות חופשי מהתעללות ומעינויים (פיזיים או מנטליים) היא אחת מזכויות האדם הבודדות הנחשבות למוחלטות, היינו, כאלה שאין "לאזן" מולן זכויות או ערכים אחרים ושלעולם לא ניתן להשהותן או להגבילן, גם לא בנסיבות הקשות של מלחמה או מאבק בטרור.

26.06.08

חמישה ארגונים עתרו לבג"ץ בדרישה כי יורה לשב"כ להפסיק לסחוט הודאות מנחקרים באמצעות הצגת מצג שווא לפיו קרובי משפחתם עצורים או עומדים להיעצר אם לא יודו בעבירות המיוחסות להם.

16.04.08

ב-11.3.08 עצרה המחלקה לחקירת שוטרים שני שוטרים ממשטרת מעלה אדומים. השניים חשודים בהתעללות קשה בעציר פלסטיני, תושב אל-עיזרייה. המעצר בוצע בעקבות תלונה שהגיש הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל.

23.03.08

בליל ה-22.3.07 עצרו שוטרים שמונה פלסטינים שעבדו ללא היתר באתר בנייה בבאר-שבע וישנו במקום. השוטרים לקחו את העצורים לתחנת המשטרה, שם חקרו אותם. מעדויות שלושה מן העצורים עולה כי במהלך חקירתם עינו אותם השוטרים ואיימו עליהם.

21.06.07

לפי עדותו של מוחמד אבו מוחסן הגיעו השוטרים לביתו בשלוש לפנות בוקר ולקחו אותו איתם. מאותו רגע החלה מסכת התעללות שכללה איומים, בעיטות, מכות במקל, והצעה להפוך למשתף פעולה בתמורה לכסף.

14.06.07

השב"כ נוהג להתעלל כשגרה בעצירים פלסטינים הנחקרים על-ידו ומיעוטם אף נחקר בעינויים. כך עולה מדו"ח חדש שמפרסמים היום המוקד להגנת הפרט ובצלם. פרקליטות המדינה, מטייחת חקירות בנושא ובכך נותנת חסות להפרה של בג"ץ ושל המשפט הבינלאומי.

06.05.07

ב-12 במארס 2006 תקפו שוטרים בלבוש אזרחי שני ילדים, בן 11 ובן 15, שהיו בדרכם הביתה בשכונת אבו טור בירושלים. השוטרים היכו את הילדים ולקחו את הגדול בהם לתחנת המשטרה בתלפיות, שם התעללו בו קשות. משפחות הילדים הגישו תלונה למחלקה לחקירות שוטרים.

04.04.06

השב"כ זימן בני משפחה מבית רימא שוב ושוב למשרדיו, החזיק אותם שם במשך שעות ארוכות והתעלל בהם. בסוף נובמבר פנה בצלם במכתב ליועץ המשפטי של המינהל האזרחי בדרישה להפסיק את ההתעללות. פניית בצלם לא זכתה עד היום למענה, אולם בני המשפחה דיווחו כי ההתעללות נפסקה.

05.01.06