דיווחים

הרס בתואנה של צורך צבאי

דו"ח האו"ם על הלחימה ברצועת עזה בקיץ האחרון דוחה את התפיסה הרווחת בקרב גורמים רשמיים בממשלה ובצבא בנוגע למותר ולאסור במהלך לחימה בשטח מאוכלס בצפיפות. נקודת המוצא של הוועדה שונה מזו של גורמים אלה: לפי הוועדה, רצועת עזה היא שטח שחיים בו יותר ממיליון וחצי אזרחים שמתנהלת בו לחימה, היא אינה שדה קרב שחיים בו, בין היתר, גם אזרחים. הדו"ח קובע כי לא ניתן להצדיק את הפגיעה העצומה באוכלוסייה האזרחית במהלך הלחימה או לפרש את המשפט ההומניטארי הבינלאומי באופן שיהפוך אותה לחוקית, גם בהתחשב בשיטות הפעולה של חמאס והארגונים האחרים. בנוסף, קובעת הוועדה שהאחריות להפרת החוק מוטלת על הדרגים המדיניים והצבאיים הבכירים, שהתוו את המדיניות ונמנעו מלשנותה גם כשהתבררו תוצאותיה הקטלניות.

תושבים מתפנים מבתיהם במהלך הפוגה הומניטארית בבית חאנון. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 26.7.14
30.06.15

לאחר מבצע עופרת יצוקה פנה בצלם לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור 20 מקרים שבהם העלה תחקיר בצלם חשד חמור כי הצבא פעל בניגוד להוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי וכי הנפגעים לא היו חמושים ולא היו מעורבים בצורה כלשהי בלחימה. לפניכם תיאור המקרים ומצב החקירה.

פינוי גופות ההרוגים מחורבות בית משפחת א-סמוני עם תום מבצע "עופרת יצוקה". צילום: מוחמד סבאח, 18.1.09.
01.02.12

שלוש שנים לאחר המבצע ניתן לקבוע כי הצבא, שטען כי אין צורך במנגנון חקירה חיצוני, נכשל כשלון חרוץ בניסיונו לחקור בעצמו את התנהלותו במהלך "מבצע עופרת יצוקה". זאת, הן בבחינת המדיניות שהתווה הדרג הבכיר והן בבדיקת המקרים הפרטניים והתנהלות הכוחות בשטח.

עופרת יצוקה: הפצצת זרחן על בית ספר של אונר"א בבית לאהיה שבצפון רצועת עזה, 17.1.09. בהפצצה נהרגו שני ילדים ואמם נפצעה קשה.
18.01.12

בצלם מגיב למאמר שפירסם השופט גולדסטון אודות הדו"ח שחיברה הוועדה שבראשה עמד על מבצע עופרת יצוקה.

05.04.11

במאמר שהתפרסם היום (6.4) אומרת ג'סיקה מונטל כי הליקויים בדו"ח גולדסטון, שבצלם מברך על תיקונם, תרמו ליצירת קיטוב שהקשה להתייחס למורכבות הסוגיות העולות ממבצע עופרת יצוקה. עם זאת, גם מאמרו הנוכחי של גולדסטון אינו חף מביקורת ואיננו פוטר את ישראל מכל אחריות לפגיעה העצומה באזרחים בעזה במהלך במבצע עופרת יצוקה. 

05.04.11

שנתיים מתום מבצע "עופרת יצוקה" בעזה שב בצלם וקורא למדינת ישראל לפתוח בחקירה עצמאית ואפקטיבית של החשדות הכבדים להפרת זכויות האדם והמשפט הבינלאומי במהלכו. ישראל הסתפקה בחקירת תלונות על מקרים ספציפיים, וסירבה לבדוק את המדיניות שהנחתה את הכוחות במהלך המבצע ואת חוקיות ההוראות שניתנו לחיילים. לנכונות לבדוק חשדות להפרות של זכויות אדם מצד ישראל השלכות משמעותיות על פניה המוסריים של החברה שבה אנחנו חיים.

עופרת יצוקה: פינוי גופות מחורבות ביתו של ואיל א-סמוני בשכונת זייתון בעזה. צילום: בצלם, 18.1.09.
18.01.11

לצד הקלות נקודתיות והפרות נרחבות של זכויות האדם מתריע בצלם כי המשך המצור ומפעל ההתנחלויות מונעים שפור אמיתי במצב זכויות האדם. נמשכת מגמת הירידה במספר ההרוגים הפלסטינים ובמספר הרקטות שנורו מעזה לישראל; הוכנסו הקלות מסוימות בהגבלות על התנועה במחסומים המוצבים בגדה המערבית, ובעקבות אירועי המשט לעזה הכריזה ישראל על הקלות מוגבלות במצור. במקביל חלה עליה דרמטית בהריסות הבתים והורחבו ההגבלות על הזכות להפגין.

28.12.10

בצלם מפרסם היום (14.6.10) את הדו"ח השנתי שלו על מצב זכויות האדם בשטחים. הדו"ח סוקר את האירועים מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. שנה וחצי אחרי המבצע, החשדות בנוגע להפרות דיני הלחימה על ידי ישראל וחמאס במסגרתו עדיין לא נחקרו כראוי.

14.06.10

היום (27.12.09) לפני שנה החל מבצע "עופרת יצוקה" שבמהלכו נהרגו 762 פלסטינים שלא השתתפו בלחימה ונגרם נזק עצום לבתים, למפעלים ולמתקני תשתית ברצועת עזה. ישראל אוסרת על הכנסת חומרי בניין לרצועה ובכך מונעת את שיקומה. עד היום לא הקימה ישראל מנגנון עצמאי לחקירת ההפרות שביצע הצבא במהלך המבצע ואיש לא נדרש לתת עליהן את הדין.

27.12.09

לרגל 20 שנה לקיומו, מפרסם בצלם נתונים על מצב זכויות האדם בשטחים מיום היווסדו. בתקופה זו נהרגו 7,398 פלסטינים, 955 אזרחים ישראלים ו-488 אנשי כוחות הביטחון הישראליים. כמו כן נהרסו בתקופה זו, בתואנות שונות, לפחות 10,000 בתים של פלסטינים.

22.11.09

מאז פרסום דו"ח גולדסטון פועל בצלם כדי שישראל תיישם את המלצתו העיקרית ותחקור בעצמה את החשדות על הפרות של המשפט ההומניטארי במהלך המבצע.

19.10.09

עם פרסום דו"ח ועדת גולדסטון מודיעים ארגוני זכויות האדם בישראל כי הם לומדים את ממצאי הדו"ח ומסקנותיו, וקוראים לממשלת ישראל להתייחס לתוכן הדו"ח בכובד ראש ולא לשלול את ממצאיו והלגיטימיות שלו מלכתחילה.

16.09.09

התקפות הצבא על מהימנותן של עדויות החיילים שפרסם ארגון "שוברים שתיקה" מופרכות, שכן בצלם שלח לצבא עשרות בקשות לפתיחת חקירה על סמך עדויות מפורטות שגבה במבצע "עופרת יצוקה", אולם לא נפתחה ולו חקירה אחת בעניין.

15.07.09

לפי נתוני האו"ם הרסה ישראל כ-3,500 בתי מגורים במהלך "מבצע עופרת יצוקה". חלק מן העקורים מתגוררים כיום במחנות אוהלים, בתנאים קשים. משתתפים בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם תיעדו את החיים באחד המחנות.

21.05.09

ב-4.1.09 נחתו שלושה פגזים על בית משפחת אל-כפארנה בבית חאנון. בני המשפחה, שהסתתרו באחד מחדרי הבית, נפצעו כולם. ויאאם, בת השלוש, נפצעה קשה מרסיס בראשה ומתה למחרת בבית החולים. לאחר שהמשפחה יצאה מהבית הרס אותו הצבא עד היסוד.

15.02.09

25 בני משפחת א-שתיווי, ובהם 12 ילדים, היו נצורים בביתם 12 יום תחת הפגזות. כשהתפנו, הרס הצבא את ביתם.

02.02.09

המנהל האזרחי מסר צווי הריסה לשני בתים בכפר פרעון, שנבנו הרבה לפני הקמתו של מכשול ההפרדה. כבר ב-2007 הרסה ישראל 7 בתים בכפר, שממילא נפגע מהמכשול. בשלוש השנים האחרונות הרסו הרשויות 166 מבנים שבסמוך אליהם הוקם המכשול.

06.04.08

מהדו"ח השנתי שמפרסם בצלם עולה כי בשנת 2007 ירד מספר הישראלים והפלסטינים שנהרגו כתוצאה מהעימות בשטחים. לעומת זאת, חלה הרעה במדדים רבים אחרים של זכויות האדם בשטחים. העיקרי שבהם הוא המצב ההומניטארי ברצועת עזה, שהידרדר לשפל חסר תקדים עקב המצור הישראלי.

31.12.07

יותר מ-200 פלסטינים חיו בח'ירבת קסה מערבית לחברון. הכפר נכלא בין הקו הירוק למכשול ההפרדה, שבנייתו הסתיימה לאחרונה. ב-29.10.07 גירש הצבא את התושבים והרס את הכפר.

21.11.07

על-פי דיווח בעיתון "הארץ" הוחלט בצה"ל להקפיא את התוכנית לכריית התעלה ולהרס הבתים.

10.02.05