דיווחים

הפרות פנים-פלסטיניות

ב-31.5.16 הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג שלושה בני אדם שהורשעו בביצוע מעשי רצח. אחמד שוראב, בן 43, תושב ח'אן יונס, יוסף אבו שמלה, בן 38, תושב דיר אל-בלח, ומוחמד עות'מאן, בן 28, תושב רפיח. מאז השתלט חמאס על הרצועה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 67 בני אדם, והוצאו להורג 33 בני אדם (לא כולל אנשים שהוצאו להורג במהלך "מבצע צוק איתן"), שחלקם נידונו למוות לפני ההשתלטות. בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי ומהווה פגיעה קשה בזכויות האדם. למדינה אסור ליטול חייו של אדם ולהפר את זכותו לחיים כאמצעי ענישה, גם אם הדבר נעשה לכאורה לצורכי אכיפת החוק.

07.06.16

על פי פרסומים בתקשורת, בימים האחרונים הרגו פלסטינים חמושים מארגון חמאס למעלה מעשרים פלסטינים ברצועת עזה, בחשד ששיתפו פעולה עם ישראל. תמונות של ההוצאות להורג פורסמו באמצעי התקשורת. על פי הדיווחים, מאז יום חמישי ה-21.8.14, הוצאו להורג כ-25 פלסטינים, בהם שבעה פסטינים שהוצאו להורג בכיכר מרכזית בעזה.

תמונת ארכיון: הוצאה להורג ברשות הפלסטינית. צילום: רויטס.
24.08.14

ביום רביעי ה-2.10.13 הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג את האני מוחמד מוחמד אבו עליאן, בן 27, תושב ח'אן יונס. אבו עליאן נידון למוות בחודש ספטמבר 2012, לאחר שהורשע בביצוע שני מעשי רצח, אחד מהם בעת שהיה קטין. בית המשפט לערעורים אישר את גזר דינו בחודש יולי 2013. מאז השתלט חמאס על רצועת עזה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 45 בני אדם, והוצאו להורג 16 בני אדם, שחלקם נידונו למוות לפני ההשתלטות. בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי ומהווה פגיעה קשה בזכויות האדם. למדינה אסור ליטול חייו של אדם ולהפר את זכותו לחיים כאמצעי ענישה, גם אם הדבר נעשה לכאורה לצורכי אכיפת החוק.

תמונת אילוסטרציה: conor_conmike12
03.10.13

אתמול, 22.6.13, הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג שני פלסטינים שנידונו למוות בבתי המשפט בעזה: עימאד מחמוד אבן ר'ליון, בן 49, תושב עזה וחוסיין יוסף אל-ח'טיב, בן 43 תושב ח'אן יונס. מאז השתלט חמאס על רצועת עזה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 42 בני אדם, והוצאו להורג 15 בני אדם, שחלקם נידונו למוות לפני ההשתלטות. בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי ומהווה פגיעה קשה בזכויות האדם. למדינה אסור ליטול חייו של אדם ולהפר את זכותו לחיים כאמצעי ענישה, גם אם הדבר נעשה לכאורה לצורכי אכיפת החוק. לעונש כזה, אין מקום בספר החוקים, יהיו הנסיבות אשר יהיו.

23.06.13

על פי פרסומים בתקשורת, מאז החל מבצע "עמוד ענן" הרגו פלסטינים חברי ארגוני חמושים שבעה פלסטינים בתוך רצועת עזה בחשד ששיתפו פעולה עם ישראל. המשפט הבינלאומי אוסר באופן מוחלט על הריגת אזרחים ללא משפט – יהא החשד נגדם אשר יהא.

21.11.12

ב-17.7.12 הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג שלושה פלסטינים שנידונו למוות בבתי המשפט בעזה. מאז השתלט חמאס על רצועת עזה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 33 בני אדם והוצאו להורג 13 בני אדם, שחלקם נידונו למוות לפני השתלטות חמאס על רצועת עזה. בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי. למדינה אסור ליטול חייו של אדם ולהפר את זכותו לחיים כאמצעי ענישה, גם אם הדבר נעשה לצורכי אכיפת החוק.

תמונת ארכיון: הוצאה להורג ברשות הפלסטינית. צילום: רויטס.
18.07.12

ב-7.4.12 הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג שלושה פלסטינים שנידונו למוות בבתי המשפט בעזה. מאז השתלט חמאס על רצועת עזה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 32 בני אדם, והוצאו להורג עשרה בני אדם, שחלקם נידונו למוות לפני השתלטות חמאס על רצועת עזה. בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי ומהווה הפרה של הזכות לחיים. לעונש כזה אין מקום בספר החוקים, יהיו הנסיבות אשר יהיו.

תמונת ארכיון: הוצאה להורג ברשות הפלסטינית. צילום: רויטס.
17.04.12

בשנת 1999 תיעד בצלם בדו"ח "שותפים לאי צדק" את הפרות זכויות האדם שביצעו ישראל והרשות הפלסטינית בעקבות רצח שני צעירים ישראלים בוואדי קלט. בין היתר, תוארה בדו"ח בהרחבה חקירתו בעינויים של מוסטפא אל-הינדי, שבעקבותיה הודה הודאת שווא בביצוע הרצח. זאת, על אף שבעת המעשה הוא היה במקום עבודתו, בהתנחלות אלפי מנשה. אל-הינדי חזר בו לאחר מכן מהודאתו, ותבע את מדינת ישראל בגין נכות נפשית שנגרמה לו בעקבות העינויים. השבוע נפסקו לו פיצויים במסגרת הסדר.

21.12.10

מתחקיר בצלם ומדיווחים בתקשורת עולה כי ב-25.8.2010 אנשי כוחות הביטחון הפלסטיניים פיזרו תהלוכה של משתתפי כינוס בלתי אלים של מתנגדים לחידוש המשא ומתן עם ישראל ותקפו עובד של ארגון זכויות האדם הפלסטיני אל-חק.

01.09.10

בצלם מגנה בחריפות את הוצאתם להורג ביום שלישי, 18 במאי, של שלושה פלסטינים שהורשעו בעבירות פליליות חמורות, בהן רצח ואונס, בידי ממשלת חמאס בעזה. עונש המוות הוא בלתי מוסרי ומפר את זכותו הבסיסית של כל אדם לחיים. בצלם סבור כי אין לו מקום בספר החוקים, יהיו הנסיבות אשר יהיו.

20.05.10

בצלם מגנה בחריפות את הוצאתם להורג היום של שני פלסטינים שהורשעו בשיתוף פעולה עם ישראל, בידי ממשלת חמאס בעזה. עונש המוות הוא בלתי מוסרי ומפר את זכותו הבסיסית של כל אדם לחיים. בצלם סבור כי אין לו מקום בספר החוקים, יהיו הנסיבות אשר יהיו.

15.04.10

בלילה שבין ה-14 ו-ה15 ביוני מת בבית החולים עאליה בחברון היית'ם עמרו, שנעצר מספר ימים קודם לכן על-ידי כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית בגדה המערבית. עמרו, אח במקצועו, השתייך לחמאס. על גופו נמצאו סימני חבלה רבים וקשים. על הרשות לחקור את נסיבות מותו ולמצות את הדין עם האחראים.

01.07.09

בצלם מברך על מינויו של המשפטן ריצ'רד גולדסטון לראשות משלחת הבדיקה שיזמה מועצת זכויות האדם של האו"ם לאירועי הלחימה בעזה, ובמיוחד על העובדה שהמנדט שהוגדר למשלחת מתייחס להפרות של המשפט ההומניטארי הבינלאומי משני הצדדים, ברצועת עזה ובישראל.

06.04.09

ארגונים לזכויות האדם מוחים על-כך שחולים פלסטינים שטופלו בישראל הפכו לאחרונה לכלי במאבק פוליטי בין הרשות הפלסטינית לישראל. הרשות מסרבת להפנותם לטיפול בישראל וישראל מתעקשת להתנות את הטיפול בהם בקבלת התחייבות מהרשות הפלסטינית.

10.03.09

על פי כמה דיווחים עיתונאיים, מאז החלה ההתקפה ברצועת עזה, חמאס הוציא להורג מספר לא ידוע של תושבי עזה שהואשמו בשיתוף פעולה עם ישראל. מעשים אלו הם הפרה חמורה של המשפט הבינלאומי והם מטילים על כל המעורבים בביצועם אחריות פלילית אישית.

26.01.09

ב-12.11.08 גזר בית הדין הצבאי הפלסטיני בבית לחם עונש מוות על איימן דר'ארמה לאחר שהרשיעו בבגידה בגין העברת מידע לכוחות הביטחון הישראליים. אף שקיימת מגמה בינלאומית ברורה לאסור לחלוטין הטלת עונש מוות, הרשות הפלסטינית לא ביטלה עדיין את השימוש בו.

27.11.08

הרשות הפלסטינית גזרה לאחרונה עונש מוות על שני פלסטינים שהורשעו בבגידה ובקשירת קשר ל"שיתוף פעולה" עם ישראל. אף שקיימת מגמה בינלאומית ברורה לביעור עונש המוות, לא ביטלה הרשות הפלסטינית עדיין את השימוש בו.

21.08.08

13 חודשים לאחר השתלטות חמאס על רצועת עזה התחדשו העימותים האלימים בין הפלגים הפלסטיניים. מדיווחים עולה כי במהלך העימותים הפרו שני הצדדים את זכויות האדם תוך התעלמות מחובותיהם על-פי החוק הבינלאומי.

04.08.08

מהדו"ח השנתי שמפרסם בצלם עולה כי בשנת 2007 ירד מספר הישראלים והפלסטינים שנהרגו כתוצאה מהעימות בשטחים. לעומת זאת, חלה הרעה במדדים רבים אחרים של זכויות האדם בשטחים. העיקרי שבהם הוא המצב ההומניטארי ברצועת עזה, שהידרדר לשפל חסר תקדים עקב המצור הישראלי.

31.12.07

על-פי דווחים אסרה הרשות הפלסטינית על קיומן של הפגנות במהלך ועידת אנאפוליס. הפגנות שהתקיימו בחברון על-אף האיסור זכו לתגובה אלימה במיוחד מצד המשטרה הפלסטינית. בין השאר ירו השוטרים ירי חי על מפגינים, וכתוצאה ממנו נהרג אזרח פלסטיני ונפצעו לפחות שבעה.

06.12.07