דיווחים

מרכז העיר חברון

ב-10.8.16 התפתחה קטטה בין ילדים פלסטינים לילדי מתנחלים בעיר העתיקה של חברון, שפוזרה על-ידי שוטרי מג"ב. לאחר מכן אספו שוטרי המג"ב חמישה ילדים פלסטינים, לפחות שניים מהם מתחת לגיל האחריות הפלילית, ולקחו אותם למסדר זיהוי מאולתר בפני אחד מילדי המתנחלים, שתועד בחלקו בווידיאו על-ידי מתנדב ISM. בנוסף, הוציאו שוטרי מג"ב ילד בן שמונה מביתו באישון לילה ובתחנת המשטרה, החוקר דרש לחקור אותו ללא נוכחות הורה. התגייסות המערכת לאתר ילדים פלסטינים, חשודים בפגיעה במתנחלים, עומדת בסתירה מופגנת לכך שאינה עושה כמעט דבר כדי להגן על פלסטינים מפני מתנחלים אלימים, בגירים או קטינים, ולשמור על זכויות ילדים פלסטינים מתחת לגיל האחריות הפלילית.

שוטרי מג"ב מביאים שני ילדים פלסטינים לזיהוי בפני מתנחל חמוש ובנו. מתוך תיעוד הווידיאו. צילום: מתנדב ISM
05.09.16

בצלם פנה למשטרת ישראל בתלונה על כך ששוטרי משטרת חברון מנעו ממתנדב הארגון, עימאד אבו שמסיה, שתיעד את הריגתו של עבד אל-פתאח א-שריף בידי החייל אלאור אזריה בחברון, להגיש תלונה על איומים שקיבל לאחרונה בפייסבוק. אבו שמסיה הגיע למשטרת חברון שלוש פעמים. השוטרים דחו אותו בלך ושוב ובפעם האחרונה חוקר אף הורה לו להסתלק ואיים לעצור אותו. במכתב למשטרה, שנשלח מטעם בצלם ואבו שמסיה כתבה עו"ד גבי לסקי "אין ספק כי התנהלות המשטרה אף עולה לכדי ביצוע של עבירות משמעת חמורות כלפי מרשי, ואף של עבירה פלילית של שימוש לרעה בכוח המשרה".

עימאד אבו שמסיה. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 19.4.16
01.09.16

לפני כמעט ארבע שנים, ב-23.9.12 הציבו כוחות הביטחון גדר רשת החוצה את רחוב אל-איבראהימי בחברון, הסמוך למערת המכפלה, לשניים, כשמצידה האחד של הגדר כביש, ומצידה השני מעבר משובש להולכי רגל. בשנים האחרונות תיעד בצלם בווידאו פעמיים את האיסור שמטיל הצבא על כניסת פלסטינים לחלק הסלול והמוסדר של הרחוב, על אף שהוא טוען רשמית כי אין איסור כזה. ביום שני, 25.7.16 תיעד מתנדב בצלם ראאיד אבו רמילה שוטר מג"ב המחרים את אופניה של אנוואר בורקאן בת השמונה ומשליך אותן לשיחים, רק משום ששיחקה בחלק השמור למתנחלים בלבד.

מתוך תיעוד הווידיאו.
01.08.16

ב-1.7.16 ירה שוטר מג"ב למוות בסארה חג'וג', בת ה-27 מבני נעים, במחסום במערת המכפלה בחברון, לטענת המשטרה לאחר שניסתה לדקור שוטרת. תחקיר בצלם ותיעוד וידיאו של האירוע מעלים כי הירי הקטלני היה חסר הצדקה. בעת שנורתה, חג'וג' הייתה לבדה בחדר, שבפתחו עמדו שוטרים חמושים, ותרסיס פלפל כבר הותז על פניה. ירי זה הוא חלק ממדיניות הזוכה לגיבוי גורף מהדרגים המדיניים והצבאיים הבכירים, ואשר מתירה ירי קטלני גם כאשר הוא אינו מהווה מוצא אחרון ומעניקה חסינות למבצעים אותו.

החדרון במתחם מערת המכפלה. מתוך תיעוד הווידיאו של האירוע, 1.7.16
05.07.16

מעדויות שהגיעו לבצלם עולה חשד כי במהלך האירוע בחברון ב-24.3.16 שבו הוציא חייל להורג את עבד אל-פתאח א-שריף, מעשה שעליו עומד כעת חייל לדין, הוצא להורג קודם לכן גם רמזי אל-קסראווי. זאת לאחר שא-שריף ואל-קסראווי דקרו חייל, שעל-פי פרסומים בתקשורת נפצע באורח קל. מאז תחילת גל האלימות באוקטובר 2015 תועדו בווידיאו כמה וכמה מקרים שבהם הוצאו להורג פלסטינים שדקרו או שנחשדו בדקירה של אנשי כוחות הביטחון ואזרחים ישראלים. המשפט המתנהל כעת הוא החריג שאינו מעיד על הכלל, שכן בדרך כלל מערכות אכיפת החוק מקפידות לעצום עיניהן אל מול מציאות זו.

מתוך תיעוד הווידיאו במצלמת הטלפון של אמאני אבו עיישה.
06.06.16

ב-24.516 בשעות הערב הגיעו עשרות חיילים לשכונת ג'אבר בחברון, אספו מסמטאותיה ילדים ונערים וריכזו כ-20 מהם באחד הרחובות. לאחר-מכן העמידו אותם החיילים מול קיר, שאלו אותם אודות אבנים שיודו מוקדם יותר על אוטובוס, צילמו אותם אחד אחד במצלמת טלפון נייד ושחררו אותם. בידי בצלם פרטיהם של 14 מהם, כולם קטינים, 7 מהם מתחת לגיל האחריות הפלילית. התנהלות החיילים מעוררת חשד שהפעולה נועדה להטיל אימה על הילדים כדי להרתיעם מיידוי אבנים וכן להקל על זיהויים בעתיד. התנהלות כזו מהווה זלזול בוטה בחובה להקפיד על זכויות קטינים וחוקיותה מוטלת בספק. אסור לצבא להתייחס לאזרחים, בוודאי לא לקטינים, כאל עבריינים בפוטנציה ולהשתמש בחייליו על מנת להרתיעם.

חייל מצלם ילד בחברון, 24.5.16. מתוך תיעוד הווידיאו של סוזאן זראקו.
02.06.16

אתמול, 4.5.16, בשעות אחר הצהריים הותקפו שלושה פלסטינים בעת שאחד מהם, ראאיד אבו ארמיילה, מתנדב לשעבר בפרויקט המצלמות של בצלם, ניסה לתעד מתנחלים שהטרידו נערות באמצעות כלב. המתנחלים הכו את אבו ארמיילה בראשו באמצעות פחית שתייה סגורה והוא נפל ארצה. לאחר מכן תקפו המתנחלים את שני חבריו והם נמלטו מהמקום. חיילים שנכחו במקום לא עשו דבר על-מנת להפסיק את התקיפה, לעצור את המתנחלים או להגיש סיוע לאבו ארמיילה. אבו ארמיילה פונה בתום האירוע לבית חולים בחברון כשהוא סובל מפציעה קלה בראשו ומכאבי ראש, ושוחרר היום. הוא זומן למשטרת קריית ארבע שם מסר את תיעוד תקיפתו, הגיש תלונה, וזיהה את התוקפים בתמונות שהוצגו בפניו.

מתוך תיעוד הווידיאו.
05.05.16

מנכ"ל בצלם חגי אלעד פנה אתמול לאלוף פיקוד המרכז ולמפכ"ל המשטרה כדי להביא לידיעתם את האיומים על חייו של עימאד אבו שמסייה, מתנדב בצלם שתיעד את האירוע בו ירה חייל למוות בעבד אל-פתאח א-שריף בחברון. במכתבו ביקש אלעד לוודא שמפקדי הצבא והמשטרה מודעים לסכנה אליה חשופים אבו שמסייה ומשפחתו ועושים כל שביכולתם וכפי שמתחייב מתפקידם כדי להגן עליהם מפני אלימות זו. מאז פורסם הסרטון, סובל אבו שמסייה מאיומים עליו ועל בני משפחתו, בעיקר מצד מתנחלים הגרים בחברון. אלה כללו, בין השאר, איומים ברצח, השלכת אבנים על ביתו, ופרסום של הודעות שטנה בפייסבוק.

עימאד אבו שמסייה
31.03.16

לפי דיווחים בתקשורת, שני פלסטינים נורו הבוקר למוות לאחר שדקרו חייל, שנפצע באורח בינוני בחברון. בתיעוד וידאו שצילם עימאד אבו שמסיה ושהועבר לבצלם ניתן לראות אחד מהם, עבד אל-פתאח א-שריף, שוכב על הכביש לאחר שנפצע כשכל הנוכחים מתעלמים ממנו, לרבות הצוות הרפואי שאינו מגיש לו שום טיפול. במהלך התיעוד ניגש אל א-שריף חייל ומוציא אותו להורג בירייה בראשו מטווח קצר. הוצאה להורג ברחוב, ללא חוק וללא משפט היא תולדה ישירה של שיח מתלהם של שרים בממשלה ושל נבחרי ציבור ושל אווירה ציבורית של דה-הומניזציה. המסר הציבורי שעובר הינו חד וברור: כל פלסטיני שמנסה לפגוע באזרח או חייל דינו מוות.

עבד אל-פתאח א-שריף הפצוע שוכב על הקרקע שניות לפני שהוצא להורג. מתוך תיעוד הווידיאו. צילום: עימאד אבו שמסיה.
24.03.16

מאז תחילת אוקטובר מטיל הצבא הגבלות תנועה גורפות במרכז חברון, באופן המונע מהתושבים כל אפשרות לנהל שגרת חיים סבירה. הצבא הציב מחסומי בטון בכניסה לחלק מרחובות העיר העתיקה, סגר את שכונת תל רומיידה בפני כל מי שאינו גר בה, החמיר את הבדיקות ב-16 המחסומים הקיימים והציב מחסומים נוספים. עוברים ושבים נדרשים לעבור שוב ושוב בדיקות ממושכות ותושבי האזור מדווחים כי הם יוצאים מבתיהם, שהפכו להם לכלא, רק לצורך עבודה ולימודים.

שוטרי מג"ב מעכבים נער חולה אפליפסיה בדרך לביתו. צילום: נרמין חמדאן, דצמבר 2015
21.01.16

היום יום זכויות האדם הבינלאומי לציון ההכרזה בדבר זכויות האדם לכל באי עולם, שהתקבלה באו"ם בשנת 1948 בעקבות זוועות מלחמת העולם השנייה. מהות ההכרזה היא כי כל בני האדם נבראו בצלם וככאלה הם ראויים לחיים ולביטחון, לחירות, לשוויון ולכבוד. מעבר לגבול השקוף לנו של הקו הירוק נשללות בשמנו מדי יום זכויותיהם של מיליוני בני אדם, פלסטינים תושבי הגדה המערבית כולל מזרח ירושלים ורצועת עזה. העיר חברון היא אחד המקומות שבהם שלילת זכויות זו בוטה במיוחד וצורמת את העין. לרגל יום זכויות האדם אנו מפרסמים סרט קצר שמסביר בקצרה את הרקע למתרחש בחברון, ומתאר את הדיכוי היום יומי בעיר שהפכה למוקד של התפרצויות אלימות.

10.12.15

מזה כשבוע מיישמים כוחות הביטחון בחברון הגבלות תנועה חדשות הפוגעות עוד יותר בחופש התנועה המוגבל גם כך של תושבי העיר. בעיקר סובלים תושבי שכונת תל רומיידה, שנסגרה לחלוטין לתנועה עבור מי שאינם תושבי השכונה, ואילו תושביה יכולים להיכנס ולצאת ממנה רק בכפוף לבדיקות נוקשות. גם החנויות של פלסטינים בעיר העתיקה של חברון סגורות בהוראת הצבא. צעדים אלו, שננקטים לפי הצבא מטעמי ביטחון, אינם מחוייבי המציאות. הם מהווים ענישה קולקטיבית של תושבי חברון, שאינם חשודים בדבר, ואשר נאלצים לסבול משיבוש קיצוני של שגרת חייהם רק בשל העובדה שאיתרע מזלם לגור שם.

בידוק שמות התושבים העוברים במחסום באב א-זאוויה, תל רומיידה. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 5.11.15
05.11.15

תחקירנית בצלם בחברון, מנאל אל-ג'עברי, נפצעה ב-27.10.15 מירי כדור מתכת מצופה גומי על ידי כוחות הביטחון בעת שתיעדה הפגנה בעיר, ואחת מאצבעותיה נשברה. אל-ג'עברי תיעדה עימותים בין כוחות הביטחון לצעירים פלסטינים באזור מחסום באב א-זאוויה בעיר, שהתרחשו לאחר שכוחות הביטחון פיזרו בכוח רב תהלוכת מחאה של תושבים שדרשו שהרשויות יחזירו גופות של הרוגים תושבי העיר כדי להביאן לקבורה. אל-ג'עברי עמדה בקבוצה של עיתונאים בעברו השני של הרחוב, הרחק ממיידי האבנים הפלסטיניים ותיעדה את העימותים בווידיאו, כשלגופה אפוד עם לוגו בצלם. לאנשי כוחות הביטחון לא הייתה כל סיבה לירות לעברה ולעבר העיתונאים האחרים במקום.

מנאל אל-ג'עברי בעבודתה ולאחר שנפגעה בידה מכדור מתכת מצופה גומי.
29.10.15

בין ה-6.10.15 ל-10.10.15 תיעד בצלם מסע אלימות של מתנחלים נגד פלסטינים בחברון. במהלך חמישה ימים מתנחלים יידו לסירוגין אבנים ובקבוקים על בתים הסמוכים לגדר ההתנחלות קריית ארבע, כשחיילים ושוטרים נוכחים באזור ואינם עושים דבר להפסקת מעשי האלימות. התקפות המתנחלים החריפו לאחר שני פיגועים שביצעו פלסטינים בעיר, שבהם נפצע מתנחל קשה ושוטר מג"ב נפצע באורח קל. אחד התוקפים נמלט והשני נורה למוות. באירוע נוסף, שבו התפתח יידוי אבנים הדדי, הצטרפו החיילים למתנחלים וירו רימוני גז לעבר הפלסטינים. הדבר משקף את המציאות המתמשכת בעיר, שהיא דוגמה קיצונית לשגרה בכלל הגדה המערבית שבה קיימים יחסי כוח לא סימטריים ולא שוויוניים, בהם המתנחלים נהנים מגיבוי מתמשך של כוחות הביטחון לאלימות שהם מפעילים כלפי הפלסטינים.

מתוך תיעוד הווידיאו: פלסטינים ומתנחלים מיידים אבנים זה על זה, בעוד חיילים שנכחו לצד המתנחלים יורים רימוני גז לעבר הפלסטינים. איאת ג'עברי, 9.10.15.
20.10.15

בבוקר יום שלישי, 22.9.15, חיילים ירו ופצעו אנושות את הדיל אל-השלמון, בת 18, במחסום בחברון. מתחקיר בצלם עולה כי אל-השלמון החזיקה בידה סכין שהוסתרה בבגדיה, ולא נשמעה להוראות החיילים. אולם, היא לא ניסתה לדקור את החיילים, ולאחר שאלה שנורתה בשתי רגליה ושכבה על הקרקע לא הייתה כל הצדקה לירי בפלג גופה העליון. ההתגייסות האוטומטית של גורמי הפיקוד הצבאיים למתן גיבוי ליורים משדרת לחיילים בשטח מסר ברור לפיו אין כמעט שום הגבלה לשימוש בכוח – ובכלל זה כוח קטלני – נגד אזרחים פלסטינים.

24.09.15

בתחילת חודש אפריל האחרון עברו בני משפחת אבו חייה מסכת הטרדות ואיומים ממושכת מצד כוחות הביטחון בחברון. במסגרת מסכת ההטרדות, חיילים עיכבו את מאהר אבו חייה בן ה-14 בטענה שהיה מעורב ביידוי אבנים שהתרחש בקרבת בית המשפחה. לאחר שדחה את טענת החיילים ואף הסביר שאינו מכיר את מיידי האבנים, איימו החיילים על מאהר כי אם יבחינו בו באזור פעם נוספת בעת שמתרחש יידוי אבנים, הם יעצרו אותו גם אם לא יהיה מעורב. בנוסף, הגיעו החיילים במהלך השבוע שוב ושוב לבית המשפחה והטרידו את יושביו. בני המשפחה, שברשותם מצלמות וידיאו של בצלם, תיעדו חלק מאירועים אלה.

חיילים מעכבים את מאהר אבו חייה, בן 14, מתוך תיעוד הווידיאו.
25.05.15

ההגבלות החמורות על תנועת פלסטינים באזור ההתנחלויות בחברון פותחות פתח להטרדות שרירותיות מהן סובלים התושבים לעיתים מזומנות. סרטון וידיאו שצילם מתנדב בצלם ראאיד אבו ארמילה, מתעד את מה שקרה למשלוח גלידות שהיה בדרכו למכולת של אנוור מסודה.

צילום: ראאיד אבו ארמילה, מתנדב בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, חברון, 17.3.15
12.04.15

ב-10.3.15 נכנסו חיילים באישון לילה לבית עימאד ופאיזה אבו שמסיה, מתנדבי בצלם בחברון. החיילים העירו את ילדיהם, צילמו אותם, וצפו בחומרי וידיאו שצילמו בני הזוג המתעדים רגעים בחייהם בחברון והתנהלות של כוחות הביטחון בעיר. כשעזבו, לקחו איתם החיילים דיסק קשיח וכרטיס זכרון שהכילו תיעוד וידיאו. כניסה שרירותית זו של חיילים חמושים לבית פרטי בלילה ממחישה את הקלות שבה מופרת שגרת החיים של פלסטינים וזכויותיהם מפורות. בנוסף, צילום ותיעוד בגדה המערבית, ובכלל זה תיעוד התנהלותם של חיילים, מותרים. בצלם קורא לצבא להחזיר לאלתר את הרכוש שהוחרם, מבלי לפגוע במידע השמור עליו, ולהימנע מהטרדת מתנדבי הארגון ומהפרעה לעבודת צלמים בשטחים.

מתוך סרטון הווידיאו.
07.04.15

בינואר 2015 נודע לבצלם כי הצבא חידש את ההפרדה ברחוב הראשי של שכונת א-סלאימה המוביל למערת המכפלה. הצבא אוסר על פלסטינים לעבור בחלקו המרכזי והסלול של הרחוב ומפנה אותם לדרך צרה ומשובשת. הפרדה זו יושמה בעבר בין ספטמבר 2012 למארס 2013, והופסקה בעקבות פרסום תיעוד וידיאו של בצלם. התנהלות הצבא ברחוב היא חלק ממדיניות ההפרדה שהוא נוקט בכל רחבי העיר חברון מאז הטבח שביצע המתנחל ברוך גולדשטיין במתפללים מוסלמים במערת המכפלה בשנת 1994, שעיקרה הטלת הגבלות חמורות על תנועת פלסטינים במרכז העיר.

מתוך תיעוד הווידיאו, פברואר 2015
02.04.15

בליל ה-23.2.15 נכנסו כוחות צבא לדירותיהן של עשר משפחות בשני בניינים בחברון ודרשו מההורים להעיר את ילדיהם. החיילים שאלו את הילדים לשמותיהם וצילמו אותם. האירוע תועד במצלמותיהם של שני מתנדבים של בצלם הגרים בבניינים אלה. חוקיותה של פעולה לילית זו מוטלת בספק. לצבא אסור להתייחס לאזרחים, לא כל שכן ילדים, כאל עבריינים בפוטנציה ולהשתמש בחייליו כדי להרתיעם. מדיניות זו של כניסות ליליות של כוחות הביטחון לבתי פלסטינים אינה רק פסולה ומטילת אימה. היא ממחישה את הקלות ושרירותיות שבה מופרעת שגרת חייהם של הפלסטינים הנמצאים תחת כיבוש ושבה זכויותיהם מופרות.

מתוך סרטון הווידיאו
24.03.15