דיווחים

מרכז העיר חברון

בליל ה-23.2.15 נכנסו כוחות צבא לדירותיהן של עשר משפחות בשני בניינים בחברון ודרשו מההורים להעיר את ילדיהם. החיילים שאלו את הילדים לשמותיהם וצילמו אותם. האירוע תועד במצלמותיהם של שני מתנדבים של בצלם הגרים בבניינים אלה. חוקיותה של פעולה לילית זו מוטלת בספק. לצבא אסור להתייחס לאזרחים, לא כל שכן ילדים, כאל עבריינים בפוטנציה ולהשתמש בחייליו כדי להרתיעם. מדיניות זו של כניסות ליליות של כוחות הביטחון לבתי פלסטינים אינה רק פסולה ומטילת אימה. היא ממחישה את הקלות ושרירותיות שבה מופרעת שגרת חייהם של הפלסטינים הנמצאים תחת כיבוש ושבה זכויותיהם מופרות.

24.03.15

מחסום השוטר/באבא א-זאוויה חולש על הדרך הראשית משכונת תל רומיידה לשוק של חברון ולמרכז העיר. סגירת המחסום הייתה צעד של ענישה קולקטיבית והיא פגעה במאות אנשים בגלל מעשיהם של יחידים. המחסום, כמו שאר הגבלות התנועה הקיצוניות שמטיל הצבא על הפלסטינים בחברון, אינו משרת צרכים ביטחוניים ומהווה חלק ממדיניות ההפרדה שאוכף הצבא בעיר. על הצבא להסיר מחסום זה, כמו מחסומים מיותרים אחרים במרכז העיר חברון ולהפסיק את ההתעמרות בתושבי האזור. כל עוד המחסום קיים, מחובתו של הצבא לאפשר מעבר סדיר של תושבים ולהימנע מהענשת ציבור שלם על מעשיהם של יחידים.

16.12.14

ביום חמישי, 4.12.14, נסעו שני מתנחלים במכוניתם ליד מחסום ואדי א-נסארה, שנועד לחסום כניסת מכוניות פלסטיניות ל"ציר המתפללים" בחברון. צעיר פלסטיני יידה אבנים לעבר המכונית, ובתגובה יצאו שני המתנחלים ממכוניתם וניסו לרדוף אחריו. כשלא תפסו אותו כילו את חמתם ברכוש הפלסטיני שהיה במקום, כפי שניתן לראות בסרטון שצילמה מתנדבת בצלם. שוטרים וחיילים שהגיעו למקום לא עיכבו את השניים ואפשרו להם לעזוב את המקום ללא הפרעה. התקרית המצולמת היא חלק ממציאות החיים בחברון, שבה חיילים ושוטרים עומדים מנגד כאשר מתנחלים עושים דין לעצמם ופוגעים ברכוש פלסטיני. 

08.12.14

חיילים עיכבו אתמול לזמן קצר ילד מתחת לגיל האחריות הפלילית הלוקה בשכלו בחשד שיידה אבנים. הילד, א' א-רג'בי, שעוד כחודש ימלאו לו 12, עוכב לאחר שילדים בשכונת ג'בל ג'והר, בסמוך להתנחלות קרית ארבע, יידו אבנים לעבר חיילים בכביש הראשי של השכונה. הוא שוחרר לאחר שהוחזק כפות ומכוסה עיניים על רצפת הג'יפ במשך כרבע שעה, כשאביו הגיע למקום ושכנע את החיילים שבנו לוקה בשכלו ואיננו מסוגל לדבר.

20.10.14

ב-16.8.14 התפתח יידוי אבנים בין מתנחלים לבין פלסטינים מאחורי בית הדסה בחברון. המתנחלים שיידו אבנים עמדו בסמוך לעמדת שמירה בה נכחו חיילים, שלא נקטו נגדם בשום אמצעים. לעומת זאת, החיילים הפעילו אמצעים לפיזור הפגנות נגד מיידי האבנים הפלסטינים ואף עיכבו שניים מהם, אחד מהם ילד. מהתיעוד עולה כי בכל האירועים המתועדים לעיל החיילים התעלמו מחובתם להגן על הפלסטינים. מחובתו של הצבא לפעול לאכיפת החוק על שני הצדדים והימנעותו מנקיטת אמצעים נגד מתנחלים אלימים מעבירה מסר לפיו הם רשאים לתקוף את הפלסטינים ואת רכושם ולזכות להגנת הצבא בעת שהם עושים כך.

20.08.14

ב-28.3.14 נכנסו חיילים לבניין שבו מתגוררת משפחתו של שאדי סידר, עלו לגג הבית ומשם כיוונו נשק לעבר סידר, אחיו וחברו שישבו ברחוב, וצילמו את השלושה. דין ודברים שהתפתח לאחר שסידר דרש מהחיילים הסבר לנוכחותם במקום והם דרשו כי יסתלק, ואשר תועד במצלמתו, הסתיים במעצרם של השלושה ובעיכובם לשעות ארוכות ללא הצדקה. המציאות שבה חיילים רשאים להיכנס לבית פלסטיני כמעט ללא הגבלה ומבלי שיידרשו להסביר את מעשיהם לתושביו פוגעת קשות בתחושת הביטחון של התושבים, בפרטיותם, ברכושם ובשגרת חייהם. בצלם פנה ליועמ"ש איו"ש כדי להתלונן על העיכוב הלא מוצדק.

08.04.14

Hot Docs הוא פסטיבל סרטי התעודה הגדול ביותר בצפון אמריקה. הסרט התיעודי-שיתופי שיצרו משפחת אל-חדאד מחברון, איהאב טרביה ויואב גרוס, יוצרי קולנוע ואנשי פרויקט ״חמושים במצלמות״ של ארגון בצלם, הוקרן כבר בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בברלין, הברלינאלה. הסרט מתעד לילה חורפי אחד בחיי משפחת אל-חדאד. קבוצת חיילים מגיעה לבית המשפחה בחברון לערוך חיפוש לילי שגרתי, שסיבתו איננה ידועה לבני המשפחה. דיאא ושדא, אח ואחות, לוקחים את המצלמה הביתית ומתעדים את הלילה לכל אורכו. החיילים מעמידים את דיאא מול הקיר - ואומרים שלא ילכו עד שיפסיק לחייך.

20.03.14

בשבת האחרונה תיעד שאדי סידר, מתנדב פרויקט המצלמות של בצלם, מתנחל שניסה לפלוש לגג ביתו ולהוריד ממנו דגל פלסטין. זאת, בטענה שהבית שייך בעצם לו משום שהוא חלק מארץ ישראל. חיילים שהגיעו למקום בעקבות גחמת המתנחל דרשו גם הוא מסידר להסיר את הדגל, כשהם מאיימים לעצור אותו. בצלם מדגיש כי אסור לחיילים להפקיר את ביטחונו של פלסטיני ולהותיר אותו להתגונן לבדו מפני מתנחל המנסה לחדור לביתו הפרטי. החיילים, כמי שמופקדים על הביטחון, מחויבים להגן בראש ובראשונה על הפלסטינים, שהם האוכלוסייה המוגנת בגדה, ובוודאי שאסור להם לסייע למתנחלים הפולשים לבתיהם של פלסטינים ולרצות את גחמותיהם.

12.03.14

בצלם פנה ליועמ"ש אוגדת איו"ש בנוגע לשני מקרים מהעת האחרונה שבהם עיכבו חיילים ללא הצדקה חוקית ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית, שנחשדו ביידוי אבנים. האירועים, שתועדו בווידיאו, משקפים שגרת חיים יומיומית וקשה של קטינים פלסטינים רבים ומשפחותיהם, שגרה שהשלכותיה על הילדים ארוכות טווח.

27.01.14

מרכז העיר חברון הפך בעשור האחרון לעיר רפאים. מדיניות ההפרדה הקיצונית שהנהיגה ישראל בעיר, הנאכפת באמצעות הגבלות חמורות על תנועת פלסטינים,סגירת חנויות, והימנעות מהגנה על פלסטינים מפני אלימות מתנחלים, הביאו תושבים רבים לנטוש את בתיהם. שכונות הסמוכות למוקדי ההתנחלויות התרוקנו מתושביהן ורחובות מרכזיים הפכו לשוממים. התושבים שנותרו, רובם מהשכבות החלשות ביותר שלא עומדת בפניהם כל ברירה אחרת, נאלצים להתמודד יום יום עם נוכחות מוגברת ואלימה של כוחות הביטחון, עם אלימות של מתנחלים ועם בידודם משאר חלקי העיר. שרון עזרן, צלמת חברת צוות בצלם, ליוותה סיור שערכנו לצעירים חברי תנועת הנוער היהודית- אמריקאית "יהודה הצעיר". עבור רובם, היה זה הביקור הראשון במרכז חברון.

16.01.14

"אם תחייך העולם יחייך אליך״ הוא סרט תיעודי שיתופי שיצרו משפחת אל-חדאד מחברון, איהאב טרביה ויואב גרוס, יוצרי קולנוע ואנשי פרויקט ״חמושים במצלמות״ של ארגון בצלם, יוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בברלין, במסגרת תחרות הסרטים הקצרים. הסרט מתעד לילה חורפי אחד בחיי משפחת אל-חדאד. קבוצת חיילים מגיעה לבית המשפחה בחברון לערוך חיפוש לילי שגרתי, שסיבתו איננה ידועה לבני המשפחה. דיאא ושדא, אח ואחות, לוקחים את המצלמה הביתית ומתעדים את הלילה לכל אורכו. החיילים מעמידים את דיאא מול הקיר - ואומרים שלא ילכו עד שיפסיק לחייך.

15.01.14

ביום ראשון, ה-21.7.13, תיעד ראאיד אבו ארמילה, מתנדב בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, שוטר המוציא עצור שנראה כקטין מתחנת המשטרה. השוטר הוביל את העצור לכלי-רכב משטרתי שחנה מחוץ לתחנה, תוך שהוא מכה אותו מספר פעמים בעורפו. לאחר מכן הוכנס העציר לכלי-הרכב, שאליו נכנסו גם שלושה שוטרים, והוא נסע מהמקום. בצלם השקיע מאמצעים רבים בניסיון לברר את זהותו של העציר אולם עד עתה לא עלה הדבר בידו.

01.08.13

ב-22.7.13 השיב היועץ המשפטי של אוגדת איו"ש לפניית בצלם בנוגע לאירוע החמור שבמהלכו עיכבו חיילים בחברון למשך כשעתיים ילד בן חמש שזרק אבן. היועץ התייחס בתשובתו באופן כללי להתמודדות החיילים עם המציאות המורכבת שבה ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית מיידים אבנים. ביחס לעיכובו של ודיע מסוודה הצדיק היועץ את כל התנהלות החיילים למעט איזוקו של האב וכיסוי עיניו. בתגובה השיב בצלם כי כל פעולת החיילים באירוע הייתה פסולה מן היסוד, וכי ההכרה במציאות המורכבת בשטח אינה יכולה להצדיק הפרה מפורשת של החוק בכל הנוגע לזכויותיהם ורווחתם של ילדים.

01.08.13

בצלם פנה במכתב דחוף ליועץ המשפטי של אוגדת איו"ש בדרישה לקבל את התייחסותו לאירוע חמור, שבמהלכו עיכבו חיילים בחברון למשך כשעתיים ילד בן חמש שזרק אבן. החיילים איימו על הילד ועל הוריו, כפתו את אביו וכיסו את עיניו, והעבירו את הילד לידי המשטרה הפלסטינית. עיכוב של ילד מתחת לגיל האחריות הפלילית, לא כל שכן ילד צעיר כל כך, נטול כל בסיס חוקי.

11.07.13

בשעות הבוקר של ה-20.3.13 עיכב הצבא עשרות קטינים פלסטינים בדרכם לבית הספר בחברון. הצבא תיחקר את הקטינים, שחלק גדול מהם היה מתחת לגיל האחריות הפלילית, בחשד ליידוי אבנים, מבלי ליידע את הוריהם. במהלך היום פנה בצלם בכתב ליועץ המשפטי של אוגדת איו"ש ושל המשטרה וכן לדובר אוגדת איו"ש, אשר אישרו כי הצבא עצר 27 קטינים, לפחות 14 מהם מתחת לגיל האחריות הפלילית (12), בעקבות יידוי אבנים באותו בוקר, ושחרר 20 מהם לחזקת הרשות הפלסטינית. שבעת הנותרים נחקרו במשטרה. במכתבים שנשלחו ליועמ"ש אוגדת איו"ש הבהיר בצלם כי אסור היה לחקור את שבעת הקטינים ללא ידיעת הוריהם ובלא נוכחות מבוגר מטעמם וכי היה זה מחובתה של המשטרה ליידע את משפחותיהם מיד עם עיכובם. כמו כן הבהיר בצלם לגבי הילדים שמתחת לגיל האחריות הפלילית, כי אסור היה לצבא מתכתחילה לעכבם או לקחת אותם למקום כלשהו, וכי הדבר נעשה בניגוד לחוק.

21.03.13

מאז הטבח שביצע המתנחל ברוך גולדשטיין במתפללים מוסלמים במערת המכפלה בשנת 1994 נוקט הצבא בחברון מדיניות מוצהרת ורשמית המבוססת על "עקרון ההפרדה", המיושמת בעיקר באמצעות הטלת הגבלות חמורות על תנועת פלסטינים במרכז העיר, שבו הוקמו התנחלויות רבות. לאחרונה העמיק הצבא את ההפרדה כשהקים גדר לאורך רחוב במרכז העיר, וקבע כי הכביש הסלול מיועד ליהודים והמעבר הצר והמשובש שמעבר לגדר מיועד להולכי רגל פלסטינים.

04.03.13

שופט בית המשפט הצבאי בעופר רס"ן דניאל כפיר שיחרר אתמול ללא תנאים את עבד-אל-עזיז פאח'ורי, צעיר פלסטיני שנעצר לפני כמעט חודש בחברון על ידי חיילים בלבוש אזרחי. השופט קיבל את ההחלטה לאחר שצפה בשני סרטוני וידאו, אחד ששודר כבר באמצעי התקשורת, וסרטון נוסף שנחשף על ידי בצלם. השופט קבע כי הסרטונים מוכיחים שלא היתה עילה למעצרו של פאח'ורי. זאת, בניגוד להודעה רשמית של דובר צה"ל.

12.09.12

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה לבצלם כי החליטה להעמיד שוטר מג"ב שתועד כשהוא בועט בילד פלסטיני בן תשע לדין משמעתי, על שימוש בכוח שלא כדין. מח"ש החליטה שלא להעמיד את השוטר לדין פלילי. בצלם פנה למח"ש לקבל את תיק החקירה המלא כדי לשקול את המשך צעדיו.

27.08.12

בצהרי ה-16 בינואר 2012 התקיימה פעולת מחאה עממית במטעים בשכונת תל רומידה בחברון, שבמהלכה עוכב למספר דקות מתנדב בצלם דיאא אל-חדאד, בן 19, ושוחרר. באותו לילה, הגיעה קבוצת חיילים בפיקוד סגן לבית משפחתו וערכה בו חיפוש. במהלך החיפוש, הצמידו החיילים את דיאא אל הקיר למשך דקות ארוכות. דיאא ואביו, עבד אל-כרים חדאד, תיעדו את האירוע במצלמותיהם. עילת החיפוש אינה ידועה לבצלם, אך ידוע כי בסיומו החיילים לא לקחו דבר מהבית ואיש מהמשפחה לא נעצר.

08.08.12

ביום רביעי, ה-25.7.12, תעד מתנדב בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם אירוע שבו קצין נגח בראשו של נער בן 17, ת'אאיר ר'נאם, לאחר שזה התווכח עם חייל במחסום. בצלם דיווח על האירוע לדובר צה"ל, העביר לידיו את תיעוד הווידיאו ופרסם את הסרטון בתקשורת. למחרת הודיעה הפרקליטות הצבאית כי הורתה למצ"ח לפתוח בחקירת האירוע. לפניכם תיעוד הווידיאו וקטעים מעדויות שגבה בצלם מר'נאם ומהצלם, זידאן שרבתי.

31.07.12