דיווחים

רצועת עזה

בתגובה להודעת הפרקליטות הצבאית כי הורתה על פתיחת חקירות במקרים "חריגים" במהלך מבצע צוק איתן, אומר בצלם כי על סמך ניסיון העבר אינו תולה תקוות רבות בכך שהבדיקות יובילו לחקירות רציניות או לתוצאות כלשהן מלבד טיוח. בצלם הודיע בתחילת השבוע כי לא יסייע למנגנון החקירה הצבאי הקיים, שבמתכונתו הנוכחית אינו אלא תיאטרון של חקירות לכאורה, ודרש להחליפו במנגנון חקירה עצמאי, שקוף ובלתי תלוי. מנכ"ל בצלם חגי אלעד אמר: "ההכרזה מצביעה פעם נוספת על אחד הכשלים העיקריים במערכת הקיימת: סירוב עיקש לחקור את הדרג הבכיר ולבחון בכנות סוגיות רחבות הנוגעות למדיניות הפעלת הכוח הצבאי."

11.09.14

"מבצע צוק איתן", שהחל ב-8.7.14, הסתיים לפני ימים ספורים, בהפסקת אש שהחלה ב-26.8.14 בערב. בחלק מהמקרים הפרה ישראל את הוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי, ומעל מקרים רבים אחרים מרחפת עננת חשד כבדה שהוראות אלה הופרו. למרות זאת, בצלם אינו מתכוון לדרוש ממנגנוני החקירה הישראליים הקיימים לחקור חשדות אלה. הסיבה לכך נובעת מניסיונו של הארגון בעקבות אירועי לחימה דומים שהתנהלו בעבר ברצועת עזה – ניסיון המוכיח שלא קיים היום בישראל גוף רשמי המסוגל לבצע חקירות בלתי תלויות של חשדות להפרת המשפט ההומניטארי הבינלאומי.

04.09.14

יש דין ובצלם, שני ארגוני זכויות האדם הישראליים המובילים במעקב אחר חקירות של עבירות שביצעו אנשי כוחות הביטחון כלפי פלסטינים, קובעים כי מערכת אכיפת החוק הצבאית כושלת לחלוטין. הארגונים טוענים, לאחר בחינת תוצאות של מאות חקירות, כי מערך החקירות הקיים לא מאפשר חקירה רצינית ואפקטיבית וכי המנגנון סובל מכשלים מבניים חמורים ההופכים אותו לחסר יכולת לקיים חקירות מקצועיות.

04.09.14

על פי פרסומים בתקשורת, בימים האחרונים הרגו פלסטינים חמושים מארגון חמאס למעלה מעשרים פלסטינים ברצועת עזה, בחשד ששיתפו פעולה עם ישראל. תמונות של ההוצאות להורג פורסמו באמצעי התקשורת. על פי הדיווחים, מאז יום חמישי ה-21.8.14, הוצאו להורג כ-25 פלסטינים, בהם שבעה פסטינים שהוצאו להורג בכיכר מרכזית בעזה.

24.08.14

הנהלת בצלם והצוות מביעים את צערם ומשתתפים באבלו של עמיתנו עיסאם יונס, מנכ"ל ארגון זכויות האדם אל-מיזאן ברצועת עזה, על מות אביו ואשת אביו בהפצצת חיל האוויר ברפיח בבוקר ה-21.8.14.

22.08.14

במהלך הלחימה ברצועת עזה הופצצו עשרות בתים על יושביהם. בתרשים שלפניכם מוצגים פרטיהם של בני משפחה שנהרגו ב-72 הפצצות והפגזות על בתיהן. במקרים אלה נהרגו 547 אנשים, מתוכם 125 נשים מתחת לגיל 60, 250 קטינים וקטינות ו-29 נשים וגברים בגיל 60 ומעלה. עברו עם הסמן על הבתים לפרטים נוספים. הנתונים מבוססים על תחקיר ראשוני. בצלם ממשיך לתחקר את האירועים ולעדכן את הנתונים.

21.08.14

שופטי בג"ץ דחו היום את עתירת בצלם לחייב את רשות השידור לפרסם תשדיר שבו הוקראו שמות ילדים שנהרגו בעזה בכותרת גם לילדים בעזה יש שמות. השופטים ביקרו את ההחלטה של הרשות לשדר את תשדיריהם של המטה לחוסן לאומי ושל חב"ד, החלטה שבוטלה לאחר עתירת בצלם, אולם קיבלו את טענת רשות השידור כי מדובר ב"טעות".  בתגובה לפסק הדין אמר מנכ"ל בצלם חגי אלעד, כי חמור הדבר שהקראת שמות ילדים כדי לתת להם מקום כבני אדם ולא כנתון סטטיסטי מתקבלת על ידי שופטי בג"ץ כנושא "שנוי במחלוקת". צר לנו, הוסיפו בבצלם, שדווקא בימים אלה של הסתה אלימה בוחר בג"ץ להצטרף לחומת ההשתקה ואפילו מדובר פשוט בשמות של ילדים.

13.08.14

הפצצת בתי מגורים מהאוויר הייתה רכיב מרכזי במדיניות שיישם הצבא מראשית הלחימה ברצועה. העמדה לפיה חמאס אחראי לפגיעה הקשה שהסבה מדיניות זו לאוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה אינה נכונה, לא משפטית ולא מוסרית. חמאס אכן יורה על אזרחים, פועל בקרב אזרחיו שלו ומסתיר נשק באתרים אזרחיים. במעשיו אלה הוא מפר את החוק ועליו לשאת באחריות להפרה זו. אולם, אין באחריות זו כדי לפטור את ישראל מאחריותה למעשיה שלה. האחריות לתוצאות הקשות של המדיניות שאימצה ישראל בחודש האחרון מוטלת על ממשלת ישראל ועל הדרג הפיקודי הבכיר בצבא.

12.08.14

על-פי המידע הראשוני שבידי בצלם, מאז יום שלישי, ה-8.7.14 לפנות בוקר, אז החלו ההפצצות על עזה במסגרת מבצע "צוק איתן", ועד ל-10.8.14, נהרגו ברצועת עזה ובישראל לפחות 1,767 פלסטינים. בין ההרוגים: 431 קטינים וקטינות (לגבי אחד מהקטינים ידוע כי השתתף בלחימה), 200 נשים מתחת לגיל 60, 85 נשים וגברים מעל גיל 60. בתקופה זו נהרגו בישראל מפגיעות רקטות ופצצות מרגמה שני אזרחים ישראלים ואזרח זר אחד. 64 חיילים נהרגו בישראל וברצועת עזה. הנתונים שאסף בצלם על מספר הפלסטינים שנהרגו במהלך הלחימה ברצועה הם ראשוניים ביותר וחלקיים, ועדיין בבדיקה. בחודשים הקרובים ימשיך בצלם לתחקר את האירועים. 

12.08.14

תמונות שצילם תחקירן בצלם בעזה, מוחמד סבאח ב-5.8.14 בעיירה בית חאנון שבצפון רצועת עזה במהלך הפסקת האש. בבית חאנון, שבה נהרסו אזורים שלמים, היא אחד היישובים שנפגעו קשה במיוחד במהלך המבצע, לצד הערים עזה, בית לאהייא, ח'וזאעה ורפיח. במהלך הלחימה גבה בצלם עדויות מכמה מתושבי העיירה. כל העדויות למעט אחת נגבו באמצעות הטלפון על-ידי תחקירני בצלם בגדה המערבית. הקליקו לקריאת צפייה בתמונות ולקריאת העדויות.

10.08.14

מוקד החירום בבית חאנון עשה תיאום נוסף עם הצלב האדום הבינלאומי וקיבל אישור לצאת לסייע לצוות שנפגע ולחלץ אותו. אני נהגתי באמבולנס [...] כשהגענו לכניסה לרחוב אל-מסריין הופתענו לראות שלוש טנקים ודחפור צבאי ברחוב. הם עמדו במרחק של 100 מטר בערך מהאמבולנס. פתאום, בלי אזהרה, הם פתחו עלינו באש מקלעים מסיבית. הקליעים חדרו לתוך האמבולנס. ניסיתי לסובב את האמבולנס כדי לברוח, אבל כנראה שההגה נפגע מהירי. פתאום הרגשתי כאב חד ברגל והבנתי שנפגעתי מקליע או רסיס. אחר כך השמשה הקדמית נופצה. בגלל שלא יכולתי לסובב את האמבולנס, החלטתי לנסות לנסוע לאחור. הירי נמשך תוך כדי נסיעה אחורה, עד שהתרחקנו. כשהירי פסק הצלחתי להסתובב כדי לחזור לכיוון המוקד.

08.08.14

הספקנו להתקדם רק כמה צעדים ברחוב ואז ירו עלינו טיל. הוא פגע ממש קרוב למקום שבו הייתי. הטיל פגע ישירות בצלם, ח'אלד חמד והוא נהרג במקום. אחד מהחובשים, פואד ג'אבר, נפגע מרסיס בגב. [...] טיפלתי בילד שנפצע. [...] אחר כך טיפלתי בחובש פארס עפאנה [...]. לקחנו את שניהם לכיוון כלי-הרכב וגילינו שגם הם נפגעו בהפצצה. [...] רק אז הבנו את גודל הזוועה. בקטע קטן שבו עברתי ברחוב, בערך 300 מטר, ראיתי אישה ושישה או שבעה ילדים קטנים שוכבים מתים על הארץ. כמה מטרים משם ראיתי שני גברים מתים. מולם, בצד השני של הכביש, ראיתי גבר ואישה ולידם שני ילדים קטנים. כולם שכבו שם, מתים. אולי בני משפחה אחת."

08.08.14

עורכי הדין חגי קלעי וגלעד ברנע הגישו היום את תגובת בצלם לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, במסגרת תשובת המדינה לעתירת הארגון. בתגובתו, בצלם מדגיש כי ההלכה הקיימת קובעת באופן ברור כי מותר "לשדר פרסומת פוליטית ובלבד שתתמקד במסר עובדתי בלבד", וכי התשדיר שהוא מבקש לשדר עומד בתנאים אלו. עוד נאמר בתגובה כי רשות השידור אינה רשאית לשקול את זהות המשדר כפי שעשתה, ואינה רשאית לבחון אם העובדות המוצגות יכולות להתפרש בדרכים שונות על ידי שומעים שונים. עוד, אסור לרשות השידור לבחון את העובדות המוצגות בתשדיר אל מול מה שהיא תופסת כעמדת הממשלה. התנהלות זו סותרת את חובתה של רשות השידור לפעול באורח עצמאי ומעמידה בספק רב את יכולתה לקיים ביקורת אפקטיבית על השלטון. שינוי הכללים עליו ממליץ היועמ"ש דווקא בעת שהתשדיר של בצלם מובא לאישור מעלה חשש לאפליה פסולה

06.08.14

"שמענו פיצוץ קרוב לבית [...] פתאום נכנסו אח שלי ואשתו, היסטריים. אחמד אמר [...] שהוא חושש שזה היה טיל אזהרה. הוא ביקש שנצא מיד מהבית. [...] אמא אמרה שהיא רוצה ללכת לשירותים [...] פתאום הרגשתי שמשהו מושך אותי פנימה לתוך הבית ושהכול מתמוטט מעליי. עשן שחור התערבב עם אבק לבן. הרגשתי שאני לא יכולה לנשום. הייתי מכוסה בהריסות. סילקתי את העפר מהפה שלי. הצלחתי להזיז חלק מההריסות שכיסו אותי והוצאתי את הראש מבין ההריסות. צעקתי לבן שלי. אחרי כמה קריאות הוא ענה ואמר שהוא לא יכול לזוז. אחר כך שמעתי את אמא קוראת לי והבנתי שהיא בחיים. [...] בבית החולים סיפרו לי שאחותי לילא נהרגה."

04.08.14

ביום שישי, 18.7.14, בסביבות השעה 21:00, בערך שעתיים אחרי שאני והמשפחה שלי עזבנו את הבית שלנו בבית חאנון, בשעת תפילת הערב השנייה, שמעתי פיצוץ חזק. אחד הבתים בשכונה שאליה עברנו, במרחק של בערך 40-30 מטרים מהבית שהתארחנו בו, נפגע [...] יצאתי מהבית והגעתי בריצה לבית שהופצץ. הגיעו עוד הרבה שכנים מהבתים הסמוכים. התחלנו לפנות את הנפגעים לאמבולנסים שהגיעו תוך זמן קצר. אחרי שסיימנו לפנות את כולם התבררו תוצאות ההפגזה – שמונה בני משפחה נהרגו וארבעה נפצעו. התברר לי שאני מכיר חלק מההרוגים – את עבד א-רחמן אבו ג'ראד, אשתו, רג'אא, ושני הילדים שלהם – בן חצי שנה ובן שש.

03.08.14

על-פי המידע הראשוני שבידי בצלם, מאז יום שלישי, ה-8.7.14 לפנות בוקר, אז החלו ההפצצות על עזה במסגרת מבצע "צוק איתן", ועד לבוקר ה-02.08.14*, נהרגו ברצועת עזה ובישראל לפחות 1,510 פלסטינים. בין ההרוגים: 366 קטינים וקטינות (אחד מהקטינים השתתף בלחימה), 174 נשים מתחת לגיל 60, 75 נשים וגברים מעל גיל 60.

מאז תחילת המבצע ועד לערב ה-3.08.14 נהרגו בישראל שני אזרחים ישראלים ואזרח זר אחד. 64 חיילים נהרגו בישראל וברצועת עזה.

03.08.14

מדובר בהפצצה הקטלנית ביותר על מבנה מגורים יחיד בעזה מזה שנים ארוכות, וככל הנראה - מעולם. בבניין גרו בשכירות חמש משפחות המונות כחמישים נפשות. חלק מהמשפחות אירחו אצלן בזמן ההפצצה קרובי משפחה שהגיעו לאחר שברחו מבתיהם באזורים הנחשבים למסוכנים יותר. ככל הידוע לבצלם, להפצצת הבניין לא קדמה כל התרעה. בצלם ימשיך לתחקר את האירוע, אולם כבר כעת ניתן לקבוע כי הפצצת הבית היתה בלתי חוקית וכי אין כל דרך להצדיק את מותם של אזרחים כה רבים, בכללם 18 קטינים ושמונה נשים. ישראל שבה וטוענת כי אין לה כל כוונה לפגוע באזרחים. אולם היום, לאחר למעלה משלושה שבועות שבהם ישראל מבצעת הפצצות קטלניות ברצועה, שגרמו כבר למותם של מאות אזרחים ולהחרבת עשרות משפחות, טענה זו כבר ריקה מתוכן.

01.08.14

"אחרי שעברנו מרחק קצר פגשנו צעיר, תושב השכונה, שרצה להגיע לבית שלו כדי לבדוק את בני משפחתו. הוא לבש ג'ינס וחולצה ירוקה. הוא ביקש שנעזור לו ונלווה אותו... היינו בהלם ממה שראינו. א-שוג'אעיה הפכה לעיר רפאים במובן המלא של המילה, עיר של חורבות, עיר הרוסה. הכל היה הרוס לגמרי, בתים, עסקים והכל... הלכנו מרחק של בין 300-200 מטר עד שהגענו לבית שלו. הבית נהרס לחלוטין. הוא עמד בתוך ההריסות וצעק וקרא למוניר אבל אף אחד לא ענה, ואז הוא אמר לי: אין אף אחד כאן, אני לא יודע לאן הלכו, כנראה שנהרגו [...] שמענו ירי של קליע בודד והצעיר נפל על הקרקע."

31.07.14

על-פי המידע הראשוני שבידי בצלם, מאז יום שלישי, ה-8.7.14 לפנות בוקר, אז החלו ההפצצות על עזה במסגרת מבצע "צוק איתן", ועד לבוקר ה-30.7.14*, נהרגו ברצועת עזה ובישראל לפחות 1262 פלסטינים. בין ההרוגים: 314 קטינים וקטינות (אחד מהקטינים השתתף בלחימה), 148 נשים מתחת לגיל 60, 62 קשישים וקשישות בגיל 60 ומעלה. מהתחקיר הראשוני עולה כי 172 מההרוגים השתתפו בלחימה.

מאז תחילת המבצע ועד לערב ה-31.7.14 נהרגו בישראל שני אזרחים ישראלים ואזרח זר אחד. 56 חיילים נהרגו בישראל וברצועת עזה.

31.07.14

הדיון בעתירה שהגישו עוה"ד חגי קלעי וגלעד ברנע בשם בצלם נגד פסילת התשדירים המציינים את שמות הילדים שנהרגו בעזה התקיים היום, חמישי, 31.7.14 בבג"ץ בהרכב שכלל את אלייקים רובינשטיין, ניל הנדל, אורי שוהם. לקראת הדיון הודיעה רשות השידור כי תפסיק לשדר שני תשדירים, אחד מטעם "המטה לחוסן לאומי", הקורא להמשך המבצע עד ל"ניצחון" בו, והשני מטעם צעירי חב"ד, הקורא להניח תפילין לשם "הצלחת המבצע". במהלך הדיון הסביר נציג רשות השידור כי התשדירים אושרו "בטעות". בצלם טוען כי תשדירים אלו נוקטים עמדה ברורה בעניין שנוי במחלוקת, ואושרו לשידור בניגוד לתקנות. להבדיל, תשדיר בצלם הוא עובדתי בלבד, בהתאם לתקנות. השופטים נתנו למדינה ארכה להגיש את עמדתה עד ל-4.8.14.

31.07.14