דיווחים

רצועת עזה

הצבא ביטל אתמול (17.3.14) את ביקור בני המשפחות של כלואים מרצועת עזה במתקני כליאה בישראל. בני המשפחות מורשים לבקר רק אחת לחודשיים או שלושה. ב-12.03.14 הודיע הצבא על סגירת מעבר כרם שלום וצמצום מתכונת הפעילות במעבר ארז למקרים שהצבא מגדיר כהומניטאריים בלבד בעקבות ירי הרקטות לעבר יישובים בדרום ישראל. סגירת המעברים פגעה קשות באספקת החשמל בעזה בסוף השבוע. ישראל עיכבה ביומיים העברה של סולר להפעלת תחנת הכוח של הרצועה ובשל העיכוב הוארכו הפסקות החשמל ברצועה מ-8 שעות ביממה ל-12 שעות ביממה. בצלם קורא לישראל להימנע מענישה קולקטיבית של תושבי הרצועה.

17.03.14

על רקע ההתלקחות המחודשת של העימות בגבול ישראל עזה אנו חוזרים ואומרים כי ירי מכוון של טילים ורקטות לעבר אזרחים הוא אסור, ומהווה פשע מלחמה. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כללי המוסר והמשפט. על ממשלת חמאס בעזה לנקוט את כל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה כדי להפסיק את ירי הרקטות. מי שמעורב בביצוע התקפות כאלה, אחראי להן או שאמור היה למנוע אותן מתוקף תפקידו, נושא באחריות פלילית לירי זה. בצלם תובע מכל הצדדים המעורבים בלחימה לנקוט את כל הצעדים האפשריים כדי להגן על אזרחים מפני השלכותיה .דיני הלחימה מחייבים את כל הצדדים לעשות כל שביכולתם כדי למנוע פגיעה באזרחים. התקפות מכוונות על אזרחים אסורות מכל וכל.

13.03.14

בעקבות ירי הרקטות הודיע דובר צה"ל על סגירת מעבר כרם שלום וצמצום מתכונת הפעילות במעבר ארז למקרים שהצבא מגדיר כהומניטאריים, וציין כי ההחלטה על פתיחתם "תתקבל על פי הערכת המצב ועל פי שיקולים ביטחוניים". עקב סגירת המעברים עלולה להתבטל העברה צפויה של סולר לרצועה, דבר שיצמצם עוד יותר את אספקת החשמל המוגבלת מאוד שמקבלים תושבי הרצועה. מחובתה של ישראל להגן על גבולותיה ועל תושביה, אולם אין בכך כדי להצדיק את הפגיעה הקשה בכלל תושבי הרצועה, שאינם מעורבים בלחימה. בצלם קורא לישראל להימנע מענישה קולקטיבית של תושבי הרצועה.

13.03.14

קומיקס שאיירה נעם רבינוביץ בהשראת עדותה של מהא חיג'אווי, מעצבת פנים שחיה עם ילדיה בשכם, הרחק ממשפחתה בעזה, שאותה זכתה לראות רק פעם אחת ב-13 השנים האחרונות. העדות פורסמה בדו"ח "מעבר להרי החושך" שבו מתוארת המדיניות הישראלית של בידול רצועת עזה. מדיניות זו כופה על נשים מהגדה הנשואות לתושבי עזה, או נשים מעזה הנשואות לתושבי גדה, להיקרע בין החיים עם בן זוגן וילדיהן לבין הגעגועים למשפחתן הקרובה, שאינן מורשות כמעט לפגוש. הפקדנו חמש מהעדויות של הנשים המופיעות בדו"ח בידי חמש מאיירות וזהו הקומיקס החמישי והאחרון המתפרסם במסגרת סדרה זו.

05.03.14

בשלושת החודשים האחרונים תיעד בצלם חמישה מקרי הרג ו-55 מקרי פציעה של פלסטינים שלא השתתפו בלחימה מצידה הפלסטיני של גדר המערכת. הצבא מסרב לפרסם את הוראות הפתיחה באש החלות באזור, אולם מתגובות רשמיות שהתפרסמו בתקשורת עולה החשד שהן מתירות ירי קטלני על אזרחים שלא מהווים סכנה. האזורים הסמוכים לגדר המערכת משמשים את תושבי הרצועה, בין היתר, לצרכים אזרחיים מובהקים: לצרכי פרנסה, לטיולים או לקיום פעולות מחאה. בהתחשב במציאות זו, אסור למערכת הביטחון להתייחס לאזור זה כאזור מלחמה בלבד, ולראות בכל אזרח השוהה בו אויב, ועליה לקבוע את הוראות הפתיחה באש בהתאם לכך.

04.03.14

בחודשים האחרונים מגיעים מדי יום שישי צעירים רבים לאזור שממזרח למחנה הפליטים ג'באליא, מהשטחים הפתוחים המעטים שנותרו ברצועה. חלקם מטיילים או נחים במקום, אחדים מוכרים שתייה וממתקים, ואחרים מגיעים למקום כדי לקיים פעולות מחאה, מיידים אבנים לעבר הגדר או מנסים לתלות עליה דגלי פלסטין ושורפים צמיגים. במקרים ספורים צעירים אף השליכו בקבוקי תבערה לעבר הגדר והחיילים המפטרלים לאורכה. החיילים המוצבים מעברה השני של הגדר משתמשים באמצעים שונים להרחקתם, החל בגז מדמיע וכלה בתחמושת חיה. מוחמד סבאח, תחקירן בצלם, תיעד במצלמתו את התקהלות הצעירים בסמוך לגדר המערכת במקום.

04.03.14

הקומיקס שאיירה יוליה לינד מתאר את עדותה של עביר שרף, ילידת עזה שנישאה לתושב שכם מתוך הדו"ח "מעבר להרי החושך". בדו"ח מתוארת המדיניות הישראלית של בידול רצועת עזה, הכופה על נשים מהגדה הנשואות לתושבי עזה, או נשים מעזה הנשואות לתושבי גדה, להיקרע בין החיים עם בן זוגן וילדיהן לבין הגעגועים למשפחתן הקרובה, שאינן מורשות כמעט לפגוש. הפקדנו חמש מהעדויות של הנשים המופיעות בדו"ח בידי חמש מאיירות ונציג את האיורים במהלך החודש הקרוב.

25.02.14

"שום ילד לא צריך לחשוש מלשתות כוס מים, שמא מחר לא יהיה. אלה הקשיים שלי. אלה הפחדים של ילדי." כך סיים תחקירן בצלם נסר נאווג'עה את מכתבו לנפתלי בנט שפורסם באתר הארץ. בשבוע שעבר התעורר דיון בכנסת לגבי האפלייה בחלוקת המים בין ישראלים לפלסטינים. בעקבות הדיון פרסמנו את הנתונים המדויקים על צריכת המים בישראל, בגדה המערבית וברצועת עזה. עכשיו אנחנו מזמינים אתכם לצפות בתמונות.

19.02.14

הקומיקס שאיירה אילנה זפרן מתאר עדות מתוך הדו"ח "מעבר להרי החושך". בדו"ח מתוארת המדיניות הישראלית של בידול רצועת עזה, הכופה על נשים מהגדה הנשואות לתושבי עזה, או נשים מעזה הנשואות לתושבי גדה, להיקרע בין החיים עם בן זוגן וילדיהן לבין הגעגועים למשפחתן הקרובה, שאינן מורשות כמעט לפגוש. הפקדנו חמש מהעדויות של הנשים המופיעות בדו"ח בידי חמש מאיירות ונציג את האיורים במהלך החודש הקרוב. הקומיקס הראשון מתאר את הסיפור של אסמאא ז'רלול שכמו נשים רבות אחרות נאלצה להיפרד מהוריה ואחיה כבר במועד חתונתה. 

17.02.14

ברצועת עזה שורר מזה שנים משבר מים חמור, עקב הדרדרות מצבו של אקוופיר החוף בשל שאיבת יתר ממושכת והיעדר תשתיות לטיפול בביוב. האקוויפר הוא מקור המים העיקרי של תושבי הרצועה, אך למעלה מ-90% מהמים הנשאבים ממנו אינם ראויים לשתייה, והתושבים נאלצים לרכוש מי שתייה ממכוני טיהור. רשויות המים ברצועה התריעו כי בהיעדר פתרון מיידי לא יהיה ניתן כלל לשתות את מי האקוויפר החל בשנת 2016. תוכנית האו"ם לאיכות הסביבה קראה לכל הצדדים הנהנים ממנו – ישראל, הרשות הפלסטינית, ממשלת חמאס ומצרים – לפעול יחד לעצירת ההידרדרות ולמציאת מקורות חלופיים של מי שתייה. במקביל, על ישראל לאפשר לאלתר הכנסת חומרים וציוד לשיקום ולפיתוח מערכות המים והטיפול בשפכים.

09.02.14

ב-20.12.13 ירו חיילים למוות בעודה חמד בעת שהוא ואחיו אספו גרוטאות במזבלת בית חאנון. לדברי האח רדאד, שנפצע בידו, לא קדמו לירי קריאות אזהרה או ירי באוויר. האח נמלט מהמקום והזעיק עזרה. עודה חמד שכב פצוע בסמוך לגדר המערכת, אולם החיילים שנכחו מעברה השני, במרחק קצר ממנו, לא הגישו לו סיוע רפואי ואף לא הנחו את צוות האמבולנס אל מקום הימצאו. חמד אותר רק חצי שעה לאחר הגעת האמבולנס, ומת זמן קצר לאחר הגיעו לבית החולים. לבצלם ידוע על מקרים נוספים של ירי בעובדים במזבלה. מרביתם לא הביאו לנפגעים אך בשנה וחצי האחרונות נפצעו במקום ארבעה פועלים נוספים.

03.02.14

התמונות מנמל עזה יוצרות מחזה יפה, אך הן מייצגות מציאות עגומה: הסירות מושבתות והמזח שומם. הצבא מגביל את הדייגים לטווח של שישה מייל ימי בלבד מהחוף. מי שחורג מהגבלות אלה, מסתכן בירי, במעצר ובהחרמת הסירה וציוד הדיג. מדיניות זו פגעה קשות בפרנסתן של אלפי משפחות והביאה למחסור בדגים שהיו מזון בסיסי וזול ברצועה. בנוסף, שורר כיום ברצועה מחסור חמור בדלק מאז הרסה מצרים חלק מהמנהרות שבגבולה. הדלק שמגיע דרך ישראל יקר מדי, ורוב תושבי הרצועה אינם יכולים לשלם את מחירו. כיום הדייגים פשוט אינם יכולים להניע את הסירות, וענף הדיג מושבת.

29.01.14

ניבאל מר'ארי, שחיה בעזה עם בעלה וילדיה, ואמה תושבת ג'נין, מספרות על הבידוד והגעגועים עקב הניתוק שישראל כופה עליהן. דו"ח של המוקד להגנת הפרט ובצלם בוחן את השלכות בידודה של הרצועה בידי ישראל על זכותם של פלסטינים לחיי משפחה. ישראל אוסרת על המעבר בין הרצועה לגדה למעט במקרים חריגים ובכך היא מפרידה בין בני משפחה. עשרות אלפי אנשים נאלצים להתמודד עם מציאות שבה הדברים הפשוטים ביותר והמובנים מאליהם – הקמת משפחה, חיים משותפים עם בן הזוג ועם הילדים ושמירה על קשר רציף עם משפחות המוצא של שני בני הזוג – הופכים לבלתי ניתנים להשגה.

20.01.14

הדו"ח בוחן את השלכות בידודה של רצועת עזה בידי ישראל על זכותם של פלסטינים לחיי משפחה. ישראל אוסרת על המעבר בין הרצועה לגדה למעט במקרים חריגים. בכך היא מפרידה בין בני משפחה ומונעת מבני זוג שאחד מהם מרצועת עזה והשני מהגדה המערבית או מישראל לנהל שגרה סבירה. עשרות אלפי אנשים נאלצים להתמודד עם מציאות בלתי אפשרית, שבה המדינה חודרת להיבטים האינטימיים ביותר של חייהם באמצעות שורת נהלים נוקשים. הדברים הפשוטים ביותר והמובנים מאליהם – הקמת משפחה, חיים משותפים עם בן הזוג ועם הילדים ושמירה על קשר רציף עם משפחות המוצא של שני בני הזוג – הופכים לבלתי ניתנים להשגה.

19.01.14

מאז הטלת המצור על עזה ב-2007 ישראל לא איפשרה כמעט הכנסת חומרי בניין לרצועה, למעט לפרויקטים בינלאומיים. לכן הסתמך ענף הבנייה על הכנסת חומרים דרך המנהרות בגבול מצרים. לאחר הדחת נשיא מצרים מורסי הרסו כוחות הביטחון המצריים חלק ניכר מהמנהרות ומאז הושבתו רובן ורק שלוש פועלות. בעקבות זאת הושבת ענף הבנייה כמעט לחלוטין ונגזלה פרנסתם של אלפי עובדים. כיום, כשמעברי הגבול עם ישראל הם הנתיב היחיד להכנסת חומרי בניין לרצועה, צורכי הבנייה של האוכלוסייה, המונה 1.7 מיליון נפש, נותרו ללא מענה. מציאות זו מעצימה את חובותיה של ישראל ועליה לקבוע מדיניות חדשה, ולהתחשב בכך לא רק בצורכי הביטחון של ישראל אלא גם בצורכי האוכלוסייה.

14.01.14

מבדיקה ראשונית שערך בצלם עולה כי הפעוטה חלא אבו סביח'ה בת השנתיים ושמונה חודשים נהרגה אתמול לאחר שטנק ירה על ביתה שלושה פגזים. דודתה ושניים מבני דודה הקטינים נפצעו. לירי לא קדמה כל התרעה. ירי מכוון על בית אזרחי מאוכלס, מבלי שניתנה לתושבי הבית כל אזהרה ומבלי שהצבא ווידא כי התושבים התפנו, כפי שנראה שאירע במקרה זה, הוא בלתי חוקי. על הצבא לפתוח לאלתר בחקירת האירוע, במסגרתה יש לחקור את האחראים הישירים להפגזה ואת הדרג הפיקודי שהורה עליה. בנוסף, הצבא סגר אתמול, כצעד של ענישה קולקטיבית, את מעבר כרם שלום ואסר על יצוא סחורה חקלאית מהרצועה ועל הכנסת דלקים הנחוצים בדחיפות ברצועה.

25.12.13

ההבנות שהושגו בין הצבא לחמאס בתום מבצע "עמוד ענן" (נובמבר 2012) כללו הקלות בגישה של תושבי הרצועה לאזורים החקלאיים הסמוכים לגדר המערכת. עד אז הטיל הצבא הגבלות חמורות על הגישה לאזורים אלה, שבהם נמצאות כשליש מהאדמות החקלאיות ברצועה, ואכף אותן, בין השאר, באמצעות ירי. מעדויות שגבה בצלם עולה כי למרות הקלות מסוימות לאחר המבצע, הצבא עדיין מגביל מאוד את הגישה לאזורים אלה באמצעות ירי חי, והחקלאים מתקשים לעבד את אדמותיהם. על ישראל לבטל את ההגבלות המוטלות על חקלאים ולאפשר להם לעבד את אדמותיהם. כל עוד ההגבלות בתוקף, על הצבא להימנע משימוש בירי חי לאכיפתן.

29.10.13

ח'אלד אל-עאזייזה, תחקירן "בצלם" ברצועת עזה, ממשיך להראות לנו את עזה שלו. פרק שני בסדרה, המתפרסם גם באתר מאקו: בפרק הקודם הפניתי את המצלמה פנימה, אל הבית והמשפחה שלי ואל בית הקפה השכונתי. הפעם נצא קצת החוצה, ונבקר אצל האחיין שלי מואמן. מואמן והחברים שלו הם צעירים משכילים שסיימו לא מזמן לימודים על תיכוניים, אבל במקום לצאת לשוק העבודה ולמצוא פרנסה, הם מצטרפים לשכבת האוכלוסיה הכי מתוסכלת בעזה - המובטלים. האבטלה בקרב אנשים בני פחות משלושים ברצועה מגיעה ל-45%. או כמו שמואמן קורא לזה - "דור מנחוס".

27.10.13

מאז ההתנתקות ממשיכה ישראל לשלוט בכניסה לרצועה וביציאה ממנה, למעט דרך מעבר רפיח. ישראל אינה מאפשרת תנועת מטוסים או אניות מהרצועה ורק במקרים חריגים היא מתירה לתושביה יציאה לחו"ל דרך מעבר אלנבי שבגדה. פלסטינים אינם מורשים כלל לטוס לחו"ל דרך נמלי תעופה בישראל. הפגיעה הקשה בחופש התנועה של תושבי הרצועה הוחמרה מאז יולי בשל הגבלות קשות שמטילה מצרים במעבר רפיח. שליטתה של ישראל על רוב נתיבי הכניסה לרצועה והיציאה ממנה מטילה עליה חובה לאפשר לתושביה לממש את זכותם לחופש התנועה, וזכויות נגזרות לפרנסה, השכלה, קיום קשרי משפחה ועוד. כל זאת, בכפוף לבידוק ביטחוני פרטני.

15.10.13

ביום רביעי ה-2.10.13 הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג את האני מוחמד מוחמד אבו עליאן, בן 27, תושב ח'אן יונס. אבו עליאן נידון למוות בחודש ספטמבר 2012, לאחר שהורשע בביצוע שני מעשי רצח, אחד מהם בעת שהיה קטין. בית המשפט לערעורים אישר את גזר דינו בחודש יולי 2013. מאז השתלט חמאס על רצועת עזה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 45 בני אדם, והוצאו להורג 16 בני אדם, שחלקם נידונו למוות לפני ההשתלטות. בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי ומהווה פגיעה קשה בזכויות האדם. למדינה אסור ליטול חייו של אדם ולהפר את זכותו לחיים כאמצעי ענישה, גם אם הדבר נעשה לכאורה לצורכי אכיפת החוק.

03.10.13