דיווחים

בסוף ינואר חסם הצבא לכלי רכב את הכניסות לכפר עזון למשך שבועיים וחצי כעונש קולקטיבי על יידוי אבנים, זריקת בקבוקי תבערה וירי בכביש הראשי העובר בסמוך לכפר. טענת הצבא כי מדובר במקרה חריג וכי שיקולי ביטחון חייבו אותו – בניגוד לרצונו – להגביל את תנועת התושבים היא משוללת כל יסוד. ראשית, אין בין חסימת כלי רכב לבין מניעת יידוי אבנים ובקבוקי תבערה ולא כלום וההגבלות נועדו להפעיל לחץ על תושבי הכפר כדי שיפעלו בעצמם להפסקתם של מעשים אלה. ושנית, הגבלות אלה אינן חריגות והצבא מטיל הגבלות דומות בכל רחבי הגדה מזה שנים ארוכות כחלק ממדיניותו המוצהרת.

מונית ממתינה לנוסעים מחוץ לשער הסגור בכניסה הראשית לעזון. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 2.2.17
22.02.17

אתמול, יום א' ה-19.2.17, הגיעו כוחות גדולים של המנהל האזרחי והמשטרה לקהילת ח'אן אל-אחמר, הסמוכה להתנחלות כפר אדומים. הכוחות חילקו 39 צווי הפסקת עבודה (המקדימים צווי הריסה) המתייחסים לכלל המבנים בקהילה, בהם בית הספר של הקהילה שהוקם בשנת 2009 ומשמש גם ילדים מקהילות נוספות באזור. הקהילה נמצאת בשטח שישראל מייעדת להרחבה עתידית של ההתנחלות מעלה אדומים. במהלך שנת 2016 הרסו הרשויות 12 מבני מגורים בקהילה והותירו 60 בני אדם, בהם 35 קטינים ללא קורת גג.

איש המנהל האזרחי מצמיד צו הפסקת עבודה למבנה בקהילת ח'אן אל-אחמר. מתוך תיעוד וידיאו שצולם על-ידי תחקירן בצלם חוסאם עאבד, 19.2.17
20.02.17

תושבי רצועת עזה סובלים ממחסור חמור בחשמל מזה עשור, מאז הפציצה ישראל את תחנת הכוח של עזה בשנת 2006. ישראל מונעת את שיקום התחנה, מעכבת תיקונים ושדרוגים במערכת החשמל ומחייבת את הרשויות לקנות דלק ממנה בלבד במחיר שהתושבים מתקשים לעמוד בו. עקב כל אלה, מקבלים תושבי הרצועה אספקת חשמל בתורות, למשך בין ארבע לשמונה שעות בכל פעם. בשנת 2017, ובמיוחד בקור השורר בעונה זו, קשה לדמיין כיצד חיות משפחות, במרחק של עשרות קילומטרים בלבד מתל-אביב, ללא אספקה סדירה של חשמל. נשים תושבות הרצועה סיפרו בעדויותיהן שמסרו לתחקירני בצלם ברצועה על הקושי להתמודד עם מצב זה.

יארה עאשור, סטודנטית לרפואה , לומדת בעזה לאור מנורה על סוללה. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 23.1.17
20.02.17

הבוקר, יום ב' ה-20.2.17, הגיעו כוחות המנהל האזרחי לקהילת אל-מהתיוויש שבאזור ח'אן אל-אחמר. הקהילה שוכנת מצפון-מזרח להתנחלות מעלה אדומים ונכללת באדמות שישראל מייעדת להרחבת ההתנחלות. הכוחות הרסו את ביתה של קשישה תושבת הקהילה - קרוואן שנתרם על-ידי ארגון סיוע הומניטארי. בנוסף הרסו כוחות המנהל הבוקר בבקעת הירדן קו מים שהוביל מים לקהילות ח'ירבת אל-חדידייה וח'ירבת חומסה. קהילות אלה, סובלות ממחסור חמור במים מאחר שישראל מסרבת לאפשר להן חיבור לרשת המים. כוחות המנהל כבר הרסו ב-10.1.17 את קו המים, שהונח על-ידי תושבי האזור בסיוע ארגונים הומניטארים, ומאז שיקמו אותו התושבים.

תושבת הקהילה ליד שיירי הקרוואן שהרס המנהל האזרחי. צילום: חוסאם עאבד, בצלם, 20.2.17
20.02.17

בצלם משיק היום פרויקט דוקומנטרי אינטראקטיבי חדש, "החומות השקופות של הכיבוש", באמצעותו מוזמן הציבור לסייר בבורקה, פרבר כפרי של רמאללה שנותק ממנה בשל הגבלות שונות שהטילה עליו ישראל. באמצעות סיור וירטואלי המובל על-ידי תושבות ותושבי הכפר המשמשים כמעין מדריכי תיירים, הפרויקט מציג את סיפורו של הכפר וממחיש היבטים שונים בשגרת חייהם של פלסטינים תחת הכיבוש. הפרויקט הופק על-ידי בצלם בשיתוף עם סטודיו פולקלור הקנדי, והוא מבוסס על דו"ח בצלם הנושא את אותו שם.

16.02.17

בינואר תיעד בצלם שני אירועים שבהם חיילים נכנסו במהלך הלילה לבתי תושבים בכפר קדום שממערב לשכם ואיימו עליהם לבל ישתתפו בהפגנות השבועיות המתקיימות בכפר מאז 2011, אז הועבר הכביש המחבר בין הכפר לשכם לשימושם הבלעדי של מתנחלים. מתחקיר בצלם עולה כי החיילים, שהיו רעולי פנים, התנהגו באלימות ובבריונות, איימו על תושבי הבתים – לרבות ילדים, ודחפו קשישה שנפלה ואיבדה את הכרתה. איומים אלה, הפוגעים בזכות הביטוי, המחאה וההפגנה בכפר, הם חלק ממדיניות שאינה חוקית, וככזו עליה להיפסק לאלתר.

שפיקה ג'ומעה, בת 80, שנדחפה על-ידי חייל, נפלה ואיבדה את הכרתה. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 10.1.17
15.02.17

בשנת 2016 הגיע מספר בתי המגורים שהרסו הרשויות הישראליות ברחבי הגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים, בתואנה של בנייה ללא רישיון, לשיא מאז החל בצלם לתעד את הנושא. 88 בתים במזרח ירושלים ו-274 בתים בשאר הגדה המערבית. זאת, בשעה שישראל היא המונעת מפלסטינים במכוון בנייה חוקית באזורים אלה. מדיניות זו, שכל רשויות המדינה שותפות ליישומה, פוגעת אנושות בזכויות האדם הבסיסיות ביותר של עשרות אלפי פלסטינים באופן ישיר ובמאות אלפים נוספים באופן עקיף – ובה בעת מעידה כאלף עדים על כוונותיה ארוכות הטווח של ישראל, להוסיף ולשלוט בשטח תוך דיכוי ונישול של תושביו.

14.02.17

הבוקר הגיעו כוחות של המנהל האזרחי לקהילת א-ראס אל-אחמר בבקעת הירדן. הכוחות הרסו שמונה מבנים השייכים לאחת ממשפחות הקהילה ובהם שני אוהלי מגורים והותירו את שבעת בני המשפחה, בהם חמישה קטינים, ללא קורת גג. בנוסף הרסו הכוחות שש מכלאות צאן בבעלות המשפחה. קהילת א-ראס אל-אחמר סובלת מהתעמרות קבועה מצד הרשויות הישראליות. בספטמבר 2016 הרס המנהל האזרחי 27 מבנים בקהילה, מתוכם עשרה מבני מגורים. בשנת 2016 פונו תושבים מהקהילה מבתיהם בעשרה מועדים בשל אימונים שהצבא מקיים בסמוך לבתיהם. בנוסף הרסו הכוחות בכפר כרדלה מכלאת צאן ושני מבנים לאחסון תוצרת חקלאית.

ילד על הריסות ביתו בחי'רבת א-ראס אל-אחמר. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 7.2.17.
07.02.17

החוק שחוקקה היום הכנסת מוכיח פעם נוספת שלישראל אין כוונה להפסיק את השליטה בפלסטינים ואת גזל אדמותיהם. הניסיון לשוות מראית עין חוקית לביזה הוא אות קלון למדינה ולמחוקקיה. העובדה שהחוק עבר שבועות ספורים לאחר החלטת מועצת הביטחון 2334 היא יריקה בפרצופה של הקהילה הבינלאומית. עיגון הגזל בחוק של הכנסת הוא אמנם חידוש, אך מלבדו החוק הנוכחי פשוט מצטרף למהלך הנישול הגדול שנעשה באמצעות ההכרזות על "אדמות מדינה", באופן גלוי ובמשך עשרות שנים.

ההצבעה בכנסת. רויטרס, 6.2.17
06.02.17

בלילה שבין ה-21-22.12.16 נכנסו כוחות הביטחון לכפר עקב כדי לאטום את ביתו של אדם שביצע פיגוע, וירו למוות באחמד ח'רובי, בן 19, תושב אל-בירה, שהגיע למקום עם חבריו כדי למחות נגד האטימה. מתחקיר בצלם עולה כי בניגוד לטענת הצבא, מהאזור שבו היו ח'רובי וחבריו לא נזרק מטען לעבר אנשי כוחות הביטחון, וכי בשל המרחק הרב בינו לבינם – שמונים עד מאה מטרים – לא נשקפה להם כל סכנה. הירי בח'רובי בצווארו והריגתו, והירי נוסף שבוצע לעבר חבריו כשניסו לפנותו, בוצעו ללא כל הצדקה ובניגוד לחוק, ממש כמו אטימת הבית, שלשמה הגיעו הכוחות למקום.

אחמד ח'רובי. התמונה באדיבות המשפחה
05.02.17

ב-15.1.17 החלו כוחות המנהל האזרחי בעקירת עצי זית ובשיטוח קרקע הסמוכה לכפרים הפלסטיניים עזון וא-נבי אליאס שבמחוז קלקליה. זאת במסגרת החלטת הצבא והמנהל האזרחי על סלילת כביש עוקף שיחליף את מקטע כביש 55 העובר בכפר א-נבי אליאס. במסגרת המהלך הפקיעו הרשויות 104 דונם מאדמות הכפר עזון, ועקרו מהן כ-1,000 עצי זית. ההפקעה נעשתה בתואנה של טובת "הציבור", אך מדיניות ישראל הרואה בשטח C כזה שנועד לשימושה הבלעדי, כמו גם לחצי המתנחלים למען סלילת הכביש והצהרות כוזבות שהושמעו בעבר בדבר הפקעת קרקעות פלסטיניות למען "האינטרס הציבורי" מלמדים על המדיניות הישראלית ומטרותיה.

תיעוד וידיאו: כוחות המנהל האזרחי עוקרים עצי זית באדמות הכפר עזון
01.02.17

ביום ה', 26.1.17, הגיעו כוחות גדולים של המנהל האזרחי ומג"ב לקהילת בדו אל-באבא, הנמצאת בסמוך לאל-עיזרייה שמצפון-מזרח לירושלים. הכוחות הרסו את אוהלי המגורים של שלוש משפחות ושתי מכלאות צאן. כתוצאה מההריסה נותרו 17 נפשות, בהן תשעה קטינים, ללא קורת גג. הכוחות לא אפשרו למשפחות לחלץ את כל רכושן מהאוהלים והמכלאות לפני ההריסה וכתוצאה מכך נגרם נזק רב לרכוש.

הריסת המבנים בבדו אל-באבא. צילום: חוסאם עאבד, בצלם, 26.1.17.
30.01.17

ענף הדיג ברצועת עזה, שבו עבדו בשנת 2000 כ-10,000 בני אדם, הצטמצם מאוד עקב הגבלות קשות שמטילה ישראל על הגישה לים, על שיווק הדגים בגדה ועל הכנסה של חומרי גלם לרצועה ועקב האיסור על ייצוא הדגים לישראל. כיום, רשומים בלשכת הדייגים ברצועה רק 4,000 דייגים, ומחציתם מושבתים בשל מחסור בחומרי גלם לתיקון סירותיהם. בנוסף, מתעמרת ישראל בדייגים, יורה לעברם, עוצרת אותם ומחרימה את סירותיהם. התנהלות זו ממחישה כיצד ישראל ממשיכה לשלוט– מרחוק – בהיבטים רבים בחייהם של התושבים. לפגיעה האנושה של ישראל בדייגים אין כל הצדקה והיא מהווה חלק ממדיניות המצור האכזרית שמיישמת ישראל ברצועת עזה כבר עשר שנים.

דייגים בנמל הדייגים של עזה. צילום: סוהייב סאלם, רויטרס, 4 באפריל 2016
29.01.17

בסוף נובמבר פרצה שריפה גדולה בסמוך להתנחלות חלמיש, לדברי הרשויות עקב הצתה. מאז, נקט הצבא שורת פעולות הפוגעות בשגרת חייהם של תושבי הכפר הסמוך דיר ניזאם, על אף שתושביו לא הואשמו בדבר. במשך שלושה ימים הוטל על הכפר סגר בלתי רשמי, מאז ועד היום מגביל הצבא את תנועת תושביו באמצעות הצבה יומיומית כמעט של מחסומים. בנוסף מאז השריפה נכנסים כוחות הצבא לכפר ומסיירים בו כמעט מדי יום, דבר המוביל לעימותים עם צעירי הכפר, המיידים אבנים לעבר החיילים. התנהלות זו, המפרה את זכויות תושבי הכפר ומשבשת את שגרת חייהם כבר חודשיים, היא ענישה קולקטיבית פסולה.

החסימה המחודשת שהציב הצבא בכניסה המערבית לכפר. צילום: איאד חדאד, בצלם, 8.1.17
26.01.17

ב-18.12.16, בסביבות השעה 00:30 בלילה, ירו אנשי כוחות הביטחון למוות באחמד חאזם עטא זידאני (אל-רימאווי), בן 17, ופצעו את נ.ר. בן 25, במהלך פשיטה על הכפר בית רימא שמצפון מערב לרמאללה. האירוע תועד במצלמות אבטחה של בית עסק מקומי, ומהתיעוד ומתחקיר בצלם עולה בבירור כי אף שהשניים יידו אבנים לפני שנורו, הם לא סיכנו את אנשי כוחות הביטחון בעת שנורו ולא הייתה כל הצדקה לירי בהם. בחודשים האחרונים נכנסים כוחות הצבא אל בית רימא פעם או פעמיים בשבוע. כניסות כאלה הן דבר שבשגרה בגדה המערבית, ופעמים רבות הן מובילות לעימותים הגובים לעיתים, ללא כל הצדקה, את חייהם של פלסטינים.

אחמד זידאני. התמונה באדיבות המשפחה
24.01.17

הבוקר, יום ב' ה-23.1.17, הגיעו כוחות המנהל האזרחי לקהילת ח'ירבת עין כרזליה, השוכנת כחמישה קילומטרים מדרום-מערב לכפר אל-ג'יפתליק ומונה שלוש משפחות. הכוחות הרסו את אוהלי המגורים של שתי משפחות ושתי מכלאות צאן והותירו 13 נפשות, בהן שישה קטינים, ללא קורת גג. בנוסף גרפו הכוחות חלק מדרך הגישה לקהילה המבודדת. הרשויות הרסו בתים בקהילה זו גם בשנים 2016, 2015 ו-2014.

ילדים בקהילת ח'ירבת עין כרזליה ליד תכולת בתיהם שהרס המנהל האזרחי. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 23.1.17
23.01.17

בשבועיים האחרונים החמיר עוד יותר משבר החשמל ברצועת עזה ויותר ממיליון וחצי תושביה קיבלו אספקת חשמל למשך שלוש-ארבע שעות ביממה בלבד. זאת, עקב סכסוך כספי בין הרשות הפלסטינית לבין ממשלת חמאס בנוגע לתשלומי מסי הדלק שמטילה ישראל. ואולם גם אם ייפתר משבר זמני זה, ימשיכו תושבי הרצועה לסבול ממצוקה קשה בתחום זה. לישראל אחריות ישירה לכך, לאחר שהפציצה ב-2006 את תחנת הכוח – שאת שיקומה היא מונעת עד היום, מעכבת תיקונים ושדרוגים במערכת החשמל ומחייבת את הרשויות לקנות דלק ממנה בלבד במחיר שהם והתושבים מתקשים לעמוד בו.

נשים הולכות ברחוב ברצועת עזה ללא תאורה, עקב הפסקת חשמל. צילום: מוחמד סאלם, רויטרס, 11 בינואר 2017.
17.01.17

ב-10.11.16 ירו חיילים ירי חי בא.ז., נער בן 15, שיידה אבן לעבר מגדל התצפית המבוצר שבו ישבו והשליך שקי חול במחסום ופצעו אותו בכף ידו ובירכו. הצבא פינה את א.ז. לבית חולים בישראל מבלי לידע את הוריו, שם הוחזק במשך כארבעה ימים תחת שמירה צבאית, שלושה מהם כשרגליו אזוקות. חוקר משטרה הגיע לחדרו בבית החולים וחקר אותו ללא נוכחות הוריו או מבוגר מטעמו. קטינים זכאים, מפאת פגיעותם, להגנה מיוחדת, על פי הדין, השכל הישר וערכי מוסר בסיסיים. זכויות אלו נרמסו במקרה זה, כמו גם במקרים רבים נוספים, ברגל גסה.

א.ז. בביתו לאחר ששוחרר מבית החולים. צילום: איאד חדאד, בצלם, 28.11.16.
15.01.17

ביום א' ה-8.1.17 ביצע פאדי אל-קנבר, תושב שכונת ג'בל אל-מוכבר, פיגוע בטיילת ארמון הנציב שבירושלים ודרס למוות ארבעה חיילים. 13 חיילים נוספים נפצעו בפיגוע. מאז נוקטות הרשויות הישראליות שורה של צעדי ענישה כלפי בני משפחתו המורחבת ותושבים נוספים משכונתו. הפעלת ענישה קולקטיבית במשולב עם אמצעים מנהליים נגד שכונות פלסטיניות במזרח ירושלים הינה מדיניות מוצהרת של עיריית ירושלים וראש העיר מתגאה בה. על אף שמדובר במדיניות גלויה, אין בכך בכדי לגרוע כהוא זה מהעובדה שמדובר במדיניות אסורה, שמשמעותה התעמרות שלטונית מרחיקת לכת בחייהם של אלפים מתושבי העיר.

חסימת הכניסה המערבית לג'בל אל-מוכבר ברחוב אל-מדארס. צילום: חוסאם עאבד, בצלם, 9.1.17
11.01.17

הקרנת הבכורה לסרט קצר של הלן יאנובסקי, הילד מ-H2, שצולם בשיתוף עם תחקירני השטח ומתנדבי פרויקט המצלמות של בצלם בחברון, והופק על ידי מחלקת הווידיאו של בצלם, תיערך בפסטיבל הברלינלה ה-67, שיתקיים בין ה-9 ל-19 בפברואר 2017. הסרט ישתתף בתחרות הסרטים הקצרים של הפסטיבל. הסרט הדוקומנטרי עוקב אחר מוחמד בורקאן בן ה-12, החי באזור H2 בעיר חברון, הנמצא תחת שליטה צבאית ישראלית מוחלטת.

מוחמד בורקאן. מתוך "הילד מ-H2". צילום: הלן יאנובסקי
10.01.17