21.11.11: ואף על-פי כן נוע תנוע: תגובת בצלם ליוזמות האנטי-דמוקרטיות

פורסם: 
21.11.11

בשבוע שעבר אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה שתי הצעות חוק להגבלת תרומות לארגונים בישראל, בהם בצלם, מממשלות זרות. ראש הממשלה הקפיא אמנם לעת עתה את ההצעות הללו אולם הן חלק ממערכה רחבה יותר, גם בכנסת וגם מחוצה לה, המכוונת נגד מוסדות דמוקרטיים במדינה ונגד גורמים חוץ ממשלתיים המבקרים את מדיניות הממשלה הנוכחית.

בצלם פועל כחלק מחזית רחבה ומלוכדת של ארגוני החברה האזרחית כדי להבטיח שיוזמות אלה לא יעוגנו בחוק. לצד זאת, אנו מסרבים להניח למהלכים הללו להסיט אותנו מעבודתנו. בכך אנו מסכלים את מטרתם: השתקת ביקורת, אם באמצעות חקיקה שנועדה לפגוע במימון ואם באילוץ הארגונים להקדיש משאבים יקרים להתגוננות מפניה.

תשובתנו לניסיון לפגוע במאבק למען זכויות האדם היא בהמשכו הנחרץ. כך, החודש אנו מרכזים מאמצים בניסיון לעצור את התוכנית להעביר בכפייה כעשרים קהילות פלסטיניות שבסמוך אליהן הוקם גוש ההתנחלויות של מעלה אדומים. כמו כן, אנו פועלים להעמקת עבודתנו בחברה הישראלית באמצעות עבודה ציבורית ותקשורתית: בקרוב יושק עמוד פייסבוק חדש של הארגון בעברית, ובשבוע שעבר התפרסם מאמר על ההגבלות המוטלות על תושביה הפלסטינים של חברון, פרי עטו של תחקירן בצלם בעיר.

ארגונים המבקרים את התנהלותן של הרשויות הם חיוניים לדמוקרטיה. אני גאה בעבודתו של בצלם, התורמת להפיכת החברה הישראלית לצודקת והוגנת יותר. אני מקווה ומאמינה שיוזמות החקיקה הפסולות ישיגו את התוצאה ההפוכה ושבעקבות תשומת הלב הציבורית שהוקדשה לנושא, המאבק לזכויות האדם וההכרה בחשיבותו לדמוקרטיה יקבלו משנה כוח.

גורמים בממשלה מנסים להציג את התמיכה בבצלם באור שלילי, כמעשה מפוקפק. לטענתם, תמיכה של גורמים מחו"ל בארגונים כמו בצלם מהווה התערבות בפוליטיקה המקומית. זכויות האדם הינן אוניברסליות והשמירה עליהן היא מעניינו של כל אדם, בכל מקום בעולם. אולם גם מעבר לכך, כמעט כל מוסד בישראל מסתמך על תרומות מחו"ל, כולל מממשלות זרות. הסיוע לארגונים לזכויות האדם מהווה אחוז אחד בלבד מהסיוע הכולל שמעניק האיחוד האירופי לישראל. אנשים פרטיים, מוסדות וממשלות ברחבי העולם התומכים בעבודתנו ראויים לאות של כבוד על תרומתם לקידום מציאות שבה יוכלו ישראלים ופלסטינים לחיות בכבוד ולממש את זכויותיהם במלואן.

אני קוראת לכל מי שתומכת בהגנה על זכויות האדם ומעוניינת להבטיח את יציבותה של הדמוקרטיה בישראל להשמיע את קולה כעת ולעזור לנו לעצור את המערכה להצרת צעדיה של החברה האזרחית. אני מאמינה כי אם תומכי הדמוקרטיה בישראל ומחוצה לה ישלבו כוחות, נוכל לעמוד מול יוזמות מסוכנות אלה ואף לצאת מחוזקים.