רשויות חמאס הוציאו להורג שלושה בני אדם ברצועת עזה

פורסם: 
18.7.12

ב-17.7.12 הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג שלושה פלסטינים שנידונו למוות בבתי המשפט בעזה: פאיז טלב נסאר אל-וחידי, בן 55, תושב העיר עזה, שהורשע ברצח ונידון למוות בחודש דצמבר 2010, חאתם חילמי טאלב חירז, בן 21, תושב ג'וחר א-דיכ, שהורשע ברצח ונדון למוות בחודש אפריל 2011 ונאאיל ג'מאל קנדיל דור'מוש, בן 36, תושב העיר עזה, שהורשע ברצח ונידון למוות בחודש אפריל 2011.

מאז השתלט חמאס על רצועת עזה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 33 בני אדם, והוצאו להורג 13 בני אדם, שחלקם נידונו למוות לפני השתלטות חמאס על רצועת עזה. בגדה המערבית נידונו למוות 71 בני אדם מאז הקמת הרשות הפלסטינית בשנת 1995. עד היום 13 מהם הוצאו להורג.

לפי החוק הפלסטיני, יישום של גזר דין מוות מחייב אישור של נשיא הרשות הפלסטינית. מאז כניסתו לתפקיד בינואר 2005, סירב מחמוד עבאס לאשר הוצאות להורג ולפיכך מאז לא הוצא איש להורג בגדה המערבית. עם זאת, בתי המשפט בגדה ממשיכים לגזור עונש מוות על נאשמים.

ברצועת עזה חידש שלטון חמאס בשנת 2010 את ההוצאות להורג בטענה שתוקף כהונתו של עבאס פג, ולכן ממשלת חמאס אינה מכירה בו כנשיא ואישרו אינו נדרש. כיום מוחזקים בבתי הכלא של הרשות ושל חמאס עשרות בני אדם שנידונו למוות ואשר חיים בחוסר ודאות לגבי גורלם. תשעה מהם נמצאים בבתי כלא בגדה המערבית והשאר ברצועת עזה.

בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי. למדינה אסור ליטול חייו של אדם ולהפר את זכותו לחיים כאמצעי ענישה, גם אם הדבר נעשה לצורכי אכיפת החוק. בצלם סבור כי אין לעונש זה מקום בספר החוקים, יהיו הנסיבות אשר יהיו. על הרשות הפלסטינית ועל ממשלת חמאס למחוק את עונש המוות מספר החוקים שלהן. עד אז, על שלטון חמאס להימנע מביצוע ההוצאות להורג.