חמאס הוציא להורג שלושה בני אדם ברצועת עזה

פורסם: 
17.4.12

ב-7.4.12 הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג שלושה פלסטינים שנידונו למוות בבתי המשפט בעזה: וליד ח'אלד ג'רבוע, בן 27, תושב מחנה הפליטים אל-בוריג', שהורשע בשיתוף פעולה עם ישראל ונידון למוות בשנת 2012, מוחמד אחמד ברכה, בן 49, תושב דיר אל-בלח, שהורשע ברצח ונידון למוות בשנת 2010 ומוחמד ג'מיל עאבדין, בן 20, תושב רפיח, שהורשע באונס של ילד בן 12 וברציחתו ונידון למוות בשנת 2010.

מאז השתלט חמאס על רצועת עזה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 32 בני אדם, והוצאו להורג עשרה בני אדם, שחלקם נידונו למוות לפני השתלטות חמאס על רצועת עזה.

בגדה המערבית נידונו למוות 71 בני אדם מאז הקמת הרשות הפלסטינית בשנת 1995. עד היום 13 מהם הוצאו להורג.

לפי החוק הפלסטיני, יישום של גזר דין מוות מחייב אישור של נשיא הרשות הפלסטינית. מאז כניסתו לתפקיד בינואר 2005, סירב מחמוד עבאס לאשר הוצאות להורג ולפיכך מאז לא הוצא איש להורג בגדה המערבית. עם זאת, בתי המשפט בגדה ממשיכים לגזור עונש מוות על נאשמים.

ברצועת עזה חידש שלטון חמאס בשנת 2010 את ההוצאות להורג בטענה שתוקף כהונתו של עבאס פג, ולכן ממשלת חמאס אינה מכירה בו כנשיא ואישרו אינו נדרש.

כיום מוחזקים בבתי הכלא של הרשות ושל חמאס עשרות בני אדם שנידונו למוות ואשר חיים בחוסר ודאות לגבי גורלם. תשעה מהם נמצאים בבתי כלא בגדה המערבית והשאר ברצועת עזה.

בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי ומהווה הפרה של הזכות לחיים. לעונש כזה אין מקום בספר החוקים, יהיו הנסיבות אשר יהיו. על הרשות הפלסטינית ועל ממשלת חמאס למחוק את עונש המוות מספר החוקים שלהן. עד אז, על שלטון חמאס להימנע מביצוע ההוצאות להורג.