15.7.2010: קצין וחייל הורשעו בפרשת הירי בניעלין שנחשפה על ידי בצלם

פורסם: 
15.7.10

תופעת ההתעללות בעצירים פלסטינים פוגעת באופן הרסני בעיקר בקורבנותיה, אך גם בחברה הישראלית כולה. בצעד חשוב, הרשיע היום (15.7.10) בית הדין הצבאי המיוחד בקריה את סא"ל עמרי בורברג, לשעבר מפקד גדוד 71 של השיריון, בניסיון לאיומים, ואת החייל, סמ"ר (מיל') לאונרדו קוראה, בשימוש בלתי חוקי בנשק. שניהם הורשעו בהתנהגות בלתי הולמת. העבירות שבגינן הורשעו השניים נושאות עונש מירבי של שלוש שנות מאסר, ורישום פלילי.
תיעוד הירי באבו רחמה בסרטון וידאו

החלטת בית הדין שולחת מסר חשוב לחיילים ולקצינים, כי גופם וכבודם של עצירים פלסטינים אינו הפקר. כמו כן, ההחלטה מאששת את המסר ששלח בג"ץ, לפיו סעיף האישום הקודם, התנהגות שאינה הולמת, היה בלתי הולם בעליל. על הצבא לאמץ את הכרעת הדין ולפעול בנחישות כדי למגר את התופעה.

בפסק הדין כתבו שלושת שופטי ההרכב כי סא"ל בורברג ביקש להביא את אשרף אבו-רחמה, העציר הכפות, לחשוב שחייל צה"ל ירה בו. "הנאשם אף החטיא את פקודו בכך שגרם לו לירות אל עבר עציר כפות שעיניו מכוסות". השופטים הדגישו כי לחימה איננה תירוץ להכשרת פעולה פלילית. "מעשיו של המג"ד לא נעשו במהלך הפגנה אלא באזור בו היתה שליטה ישראלית מלאה והאיום בירי לא נעשה במהלך לחימה או פעולת שיטור. ... יש בכך פגיעה קשה בערכי יסוד וכרסום משמעותי בתדמיתם של צה"ל, מפקדיו וחייליו".