קהילות בסכנת גירוש

1.9.16

הרשויות החרימו קרוואנים בבקעה והותירו 14 בני אדם ללא קורת גג

אתמול (יום ד'), ה-31.8.16 בשעות אחר הצהריים הגיעו כוחות של הצבא והמנהל האזרחי לקהילת בדיוו אל-מוערג'את שמצפון-מערב ליריחו, ופירקו והחרימו שלושה קרוואנים למגורים, צריף לגידול צאן ומתקני שירותים ניידים. כל המבנים נתרמו למשפחות על-ידי ארגון סיוע הומניטארי לאחר שהרשויות הרסו את בתיהם ב-4.8.16. עקב כך איבדו את בתיהם 14 בני אדם, בהם 3 קטינים. פאטמה מליחאת, שביתה נהרס, סיפרה בעדות שמסרה לבצלם: "הם לא רוצים שנישאר כאן. הם נלחמים בפת הלחם שלנו. לאן נלך? הם הרסו לנו כמה פעמים ורודפים אותנו בכל מקום. החיים שלנו הפכו להיות מרים ושחורים ומעולם לא עבר עלינו יום טוב. אנו חוששים לבנות אפילו אוהל אחד משום שהם יהרסו אותו. לאן נלך? אין לנו לאן ללכת. הם מגרשים אותנו מכל מקום שאנו מגיעים אליו"

תושבת בדיוו אל-מוערג'את שביתה נהרס. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 1.9.16
31.8.16

הרשויות הרסו את בתיהן של שלוש משפחות בקהילת מעאזי ג'בע, מצפון מזרח לירושלים

שלשום (יום ב'), ה-29.8.16, בשעות בוקר, הגיעו כוחות של הצבא והמנהל האזרחי לקהילת מעאזי ג'בע, אחת מכמה מקבצים של רועי צאן השוכנים מצפון-מזרח לירושלים, בין הכפר ג'בע להתנחלות אדם (גבע בנימין). הכוחות הרסו ארבעה מבני מגורים של שלוש משפחות, ושלושה מבנים נוספים ששימשו לגידול ולהחזקת צאן. כתוצאה מההריסה איבדו את בתיהם 28 בני אדם, בהם 19 קטינים. בשבעת החודשים הראשונים של השנה הרסו הרשויות הישראליות ברחבי הגדה המערבית 203 מבני מגורים והותירו 823 בני אדם, בהם 432 קטינים, ללא קורת גג. היקף מעשי ההרס בפרק זמן זה הוא הגדול ביותר מאז החל בצלם לתעד הריסת בתים בעילה של "בנייה ללא רישיון", והדבר משקף את ההחרפה במאמצי הרשויות לדחוק פלסטינים אל מחוץ לשטח C מאז תחילת 2016.

תושבים בקהילת ג'בע מר'אזי ליד בתיהם ההרוסים. צילום: איאד חדאד, בצלם, 30.8.16
27.7.16

מחריבים מהיסוד: ישראל הגבירה את קצב הריסת בתיהם של פלסטינים בשטח C

במחצית הראשונה של 2016 הרסו הרשויות הישראליות 168 מבני מגורים בקהילות פלסטיניות בגדה המערבית. 740 אנשים הפכו לחסרי קורת גג, מתוכם 384 קטינים, יותר מאשר בכל אחת מעשר השנים האחרונות (למעט 2013). ההריסות נעשות רק בשטח המוגדר "שטח C", המשתרע על כ-60% מהגדה ואשר נתפס בעיני ישראל ככזה שנועד לשרת בראש ובראשונה את צרכיה שלה ובמזרח ירושלים. מעשי ההרס הם נדבך מרכזי במדיניות שמיישמת ישראל בגדה המערבית לדחיקת וגירוש התושבים הפלסטינים במטרה להשתלט על אדמותיהם. ההריסות והחרבת הקהילות הן לא מימוש של "שלטון החוק" – אלא נישול שיטתי ומתמשך שכל רשויות השלטון בישראל שותפות לו.

23.6.16

בקעת הירדן: המנהל האזרחי החרים טרקטור ששימש להובלת מים והוציא צווי הריסה לבריכות אגירה

ב-14.6.16 בעת שבבקעת הירדן שרר חום כבד של 40 מעלות, הגיעו פקחי המנהל לבקעה, החרימו מתושב ח'ירבת סמרא טרקטור ששימש להובלת מכל מים להשקיית צאן והצמידו צווי הריסה לבריכה האוגרת מי מעיין המשמשים תושבים לצרכים ביתיים וחקלאיים בח'ירבת אל-מאלח. התנהלות זו ממחישה היטב את הפגיעה היומיומית של ישראל בתושבי הבקעה הפלסטיניים תוך ניצול לרעה של סמכויותיה באופן המחריף את מצוקת המים הקשה ממנה הם סובלים כיוון שישראל מונעת מהם להתחבר לרשת המים.

אחת מבריכות המים שהמנהל מתכנן להרוס בח'ירבת אל-מאלח. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 14.6.16
19.6.16

המנהל האזרחי הרס את בתיהן של שתי משפחות בעיצומו של הרמדאן

היום, יום א' ה-19.6.16, בשעות הצהריים הגיעו נציגים של המנהל האזרחי והצבא לקהילת ואדי אג'חיש, השוכנת כחמישה קילומטרים מדרום לכפר הפלסטיני ח'ירבת סוסיא ומכונה לעיתים 'סוסיא דרום'. הכוחות הרסו את בתיהן של שתי משפחות, המונות 21 נפשות, בהן ארבע נשים ו-14 קטינים. בנוסף הרסו הכוחות שתי מכלאות צאן. אחד הבתים שהרסו הכוחות נתרם על ידי סוכנות סיוע הומניטארית.

תושבים בוואדי אג'חיש צופים בהריסת בתיהם. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם, 19.6.16
6.6.16

המנהל האזרחי החרים שבעה קרוואנים בקהילת ואדי אל-קטיף והותיר 26 נפשות ללא קורת גג

אתמול 5.6.16 הגיעו כוחות של המנהל האזרחי ומג"ב לקהילת ואדי אל-קטיף (סטח אל-בחר),הממוקמת לאורך כביש 1, בין ההתנחלות מצפה יריחו לא-נבי מוסא. הכוחות פירקו והחרימו שבעה קרוואנים שנתרמו לפני מספר שבועות על-ידי ארגון סיוע הומניטרי, ונועדו להחלפת צריפים ישנים. שישה מבין הקרוואנים שימשו שש משפחות המונות  26 נפשות, בהם 13 קטינים למגורים, וקרוואן נוסף אשר שימש גן ילדים עבור 12 מילדי הקהילה. תושבי הקהילה חיים במקום המוגדר על ידי הצבא כשטח צבאי סגור מאז תחילת שנות ה-80.

1.6.16

הצבא קיים אימונים בבקעת הירדן – 375 פלסטינים, למעלה ממחציתם קטינים פונו מבתיהם

ב-26.5.16 הגיעו נציגים של המנהל האזרחי לחמש קהילות פלסטיניות בצפון בקעת הירדן והודיעו ל-58 משפחות כי בשל אימונים צבאיים שהצבא יקיים באזור בין ה-30.5.16 ל-1.6.16 הן נדרשות להתפנות מבתיהן לפרקי זמן משתנים. בשלושת המועדים הגיעו נציגים של המנהל האזרחי והצבא לקהילות לוודא כי התושבים אכן עזבו את בתיהם והתרחקו מהאזור. בקהילות עין אל-מייתה, אל-בורג' וח'ירבת אל-מאלח פונו 27 משפחות למשך תשע שעות. בקהילת ח'ירבת א-ראס אל-אחמר פונו 14 משפחות, כשחלקן נדרשו להתפנות בכל אחד משלושת ימי האימונים ואחרות רק באחד מהם. הפינויים נמשכו בין תשע ל-14 שעות בכל פעם. בקהילת ח'ירבת חומסה הייתה הגזרה קשה במיוחד - 19 משפחות נאלצו להתפנות לפרקי זמן ממושכים בכל אחד משלושת ימי האימונים, כשבאחד מהם נדרשו לשהות הרחק מבתיהם גם בשעות הלילה ובאחר הורשו לשוב לבתיהם רק בחצות.

בני משפחת אבו כבאש מח'ירבת חומסה שנאלצה להתפנות מביתה חוסים בצל הטרקטור שלהם בשדה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 30.5.16
18.5.16

המנהל האזרחי פירק והחרים קרוואנים שבהם חיו 49 נפשות מצפון-מזרח לירושלים

ביום ב', 16.5.16, הגיעו כוחות גדולים של המנהל האזרחי ומג"ב לקהילת בדו אל-באבא, הנמצאת בסמוך לאל-עיזרייה שמצפון-מזרח לירושלים. הכוחות פירקו והחרימו עשרה קרוואנים למגורים, בהם חיו 49 נפשות, כולל 23 קטינים. המבנים נתרמו לאחרונה על-ידי ארגון סיוע הומניטארי למשפחות שחיו קודם לכן בצריפים מעץ ומפח. קהילת בדו אל-באבא מונה כ-350 נפשות, כמחציתן קטינים. היא שוכנת בשטח שהוגדר על-ידי הרשויות הישראליות כמתחם E1, שבו מתכננת ישראל להרחיב את ההתנחלות מעלה אדומים כדי ליצור רצף בנוי בינה לבין ירושלים. המנהל האזרחי כלל שטח זה בתחום השיפוט של עיריית מעלה אדומים. פעולת הריסה זו של הרשויות מצטרפת להריסה קודמת שביצע המנהל בקהילה ב-21.1.16.

אנשי המנהל האזרחי מפרקים את הקרוואנים בבדו אל-באבא בחסות שוטרי מג"ב, 16.5.16. התצלום באדיבות הקהילה.
10.4.16

הרס נרחב בקהילות בסכנת גירוש ב-7.4.16. הריסה רביעית השנה בח'ירבת טאנא שבבקעת הירדן

ביום ה', ה-7.4.16, ביצעו המנהל האזרחי והצבא הריסות נרחבות בשש קהילות ברחבי הגדה המערבית, חמש הן באזור ההתנחלות מעלה אדומים. בנוסף הרסו הרשויות כמעט את כל המבנים בקהילת ח'ירבת טאנא שבסמוך לבית פוריכ. זוהי פעולת ההריסה הרביעית בקהילה זו מאז פברואר 2016. בששת הקהילות הרסו הרשויות 34 מבנים, בהם 19 מבני מגורים, 12 מבנים לצאן ושלוש כניסות למערות שבהן מתגוררות משפחות. כתוצאה מההריסות איבדו את בתיהם 112 בני אדם, בהם 55 קטינים. בכך מגיע מספר האנשים שאיבדו את בתיהם מתחילת השנה עקב הריסות בקהילות ל-563 בני אדם, בהם 305 קטינים.

חורבות מבנה שהרסו הרשויות בביר אל-מסכוב. צילום: מוסעב עבאס, בצלם, 7.4.16
7.4.16

שלושה ימים של הרס: המנהל האזרחי הרס עשרה מבנים בדרום הר חברון ובאזור ואדי אל-קלט, הבוקר הריסות נוספות בבקעה ובמרחב מעלה אדומים

החל משעות הבוקר (7.4.16) הורסים כוחות המנהל והצבא מבנים בכמה קהילות ברחבי הגדה המערבית. ההריסות מתבצעות באזור E1 ובחי'רבת טאנא שבבקעה, בה הורסים בפעם הרביעית בחודשיים האחרונים. בנוסף, הרסו הכוחות השבוע שישה מבני מגורים של משפחות באום אל-ח’ייר שבדרום הר חברון ושני מבני מגורים בקהילה השוכנת באזור ואדי אל-קלט. בכך הותירו הרשויות 43 בני אדם ללא קורת גג, בהן 26 קטינים. פעולות הריסה אלו מהוות חלק מגל הריסה שבו פתחו הרשויות הישראליות מאז תחילת 2016, שבמסגרתו הרסו הרשויות עד אתמול 128 מבני מגורים ו-138 מבנים נוספים בקהילות בסכנת גירוש. כתוצאה מההריסות איבדו את בתיהם 510 בני אדם, בהם 275 קטינים.

תושבי אום אל-ח'ייר שבדרום הרב חברון וחיילים על רקע דחפור של המנהל האזרחי ההורס מבנה בקהילה. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם, 6.4.16

X על הבלוג

אלפי בני אדם החיים בעשרות קהילות פלסטיניות הפזורות בשטח C של הגדה המערבית נמצאים בסכנה ממשית של גירוש ממקום מושבם בידי הרשויות, באמתלות שונות. כאן נרכז את הדיווחים השוטפים המגיעים מתחקירני בצלם על מצב הקהילות ועל ניסיונות הרשויות לגרשן. הקליקו על מקבצי הקהילות (המסומנים במספרים) ועל סמלי האוהלים על המפה כדי לקבל מידע נוסף על הקהילות הנתונות שבסכנת גירוש.

המידע המוצג בבלוג משקף את תמונת המצב כפי שהיא ידועה לנו כרגע, ואנו נוסיף ונעדכן אותו באופן שוטף במידע שיתקבל מהשטח. לרקע על קהילות בסכנת גירוש, הקליקו כאן.

להתמקד בקהילה: