בצלם מפרסם היום דו״ח חדש: "נוהל טיוח: חקירתם לכאורה של אירועי 'צוק איתן'״. בקיץ ההוא הרגו כוחות הביטחון הישראליים 1,391 בני אדם שלא השתתפו בלחימה, 526 מהם קטינים. הדו"ח מתאר כיצד ישראל יוצרת מצג שווא של חקירת חשדות להפרת החוק במהלך הלחימה. בפועל, האחראים האמתיים להפרות – אלו שהתוו את המדיניות וניסחו את הפקודות – לא נחקרו מעולם. החקירות שמנהלת הפרקליטות הצבאית מתמקדות רק באחריותם של דרגי שטח נמוכים למקרים המכונים "חריגים" – כאילו לא אירעו עשרות מקרים כמעט זהים, עם תוצאות מחרידות. פרשנות הפצ"ר – המנקה אותו מאחריות ומאפשרת למקבלי ההחלטות להתעלם מתוצאות אלה שוב ושוב – היא בלתי חוקית ובלתי מוסרית.

מתוך תיעוד הווידיאו.

ב-16.8.16 פצע צלף צבאי קשה את מוחמד אל-עמסי, בירי של ארבעה כדורי טוטו, כשעמד על גג ביתו במהלך פשיטה של הצבא על מחנה הפליטים אל-פוואר. באותו יום הרגו צלפים של הצבא צעיר אחר בכפר ופצעו יותר משלושים בני אדם נוספים, כולם בירי כדורי טוטו. בשנתיים האחרונות מיישם הצבא מדיניות אשר מתירה ירי של תחמושת חיה מסוג טוטו על מיידי אבנים, גם כשאינם מסכנים חיים. באירוע הנוכחי הירי חרג אפילו ממדיניות בלתי חוקית זו: חיילים ירו ארבעה כדורים על צעיר שלא יידה אבנים ולא סיכן אותם בשום דרך, וסיכנו את חייו.

איאד חאמד ובתו. התמונה באדיבות המשפחה.

ב-26.8.16 ירו חיילים למוות באיאד חאמד, בן 36, ליד מגדל תצפית צבאי בסמוך לכפר סילוואד. הצבא טען תחילה כי חאמד ירה על המגדל, לאחר-מכן השתנתה הטענה ליידוי בקבוק תבערה, ולבסוף לכך שירו באוויר כשרץ לעברם, בעת שהיו מחוץ למגדל. תחקיר בצלם, שהפריך גם טענה אחרונה זו, העלה שחאמד, שתפקודו היה מוגבל, ניסה לפתוח פתח בגדר שמתח הצבא, החוסמת את הדרך הישנה לכפר יברוד. לאחר מכן שב על עקבותיו ואז ירו החיילים בגבו. חאמד לא סיכן איש, אך ניסיון העבר, כמו גם גיבוי מרומז שהעניק שר הביטחון לחייל היורה, מעמידים בספק רב את האפשרות שהאחראים להריגתו יידרשו לתת על כך את הדין.

החור שפער הצבא בקיר ביתו של באג'ס אל-חמוז ודרכו ירה צלף במוחמד אבו השהש והרג אותו. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 16.8.16.

במהלך הפשיטה על מחנה הפליטים אל-פוואר, ב-16.8.16, יידו צעירים, ובהם גם אבו השהש, אבנים לעבר חיילים. בשלב מסוים חזר אבו השהש לביתו, וכשיצא ממנו, ירה בו צלף מבית סמוך שעליו השתלטו חיילים. מתחקיר בצלם עולה כי אבו השהש לא סיכן איש כשנורה ולא הייתה כל הצדקה לירי הקטלני. אבו השהש נהרג מכדור "טוטו", שבו מותר רשמית להשתמש רק במצב של סכנת חיים. אולם, בשנתיים האחרונות הצבא משתמש בתחמושת זו כאמצעי לפיזור הפגנות באורח כמעט שגרתי, גם כאשר לא נשקפת לאיש סכנת חיים. בעקבות מדיניות זו, נהרגו ממארס 2015 חמישה פלסטינים ומאות נפצעו.

שוטרי מג"ב מביאים שני ילדים פלסטינים לזיהוי בפני מתנחל חמוש ובנו. מתוך תיעוד הווידיאו. צילום: מתנדב ISM

ב-10.8.16 התפתחה קטטה בין ילדים פלסטינים לילדי מתנחלים בעיר העתיקה של חברון, שפוזרה על-ידי שוטרי מג"ב. לאחר מכן אספו שוטרי המג"ב חמישה ילדים פלסטינים, לפחות שניים מהם מתחת לגיל האחריות הפלילית, ולקחו אותם למסדר זיהוי מאולתר בפני אחד מילדי המתנחלים, שתועד בחלקו בווידיאו על-ידי מתנדב ISM. בנוסף, הוציאו שוטרי מג"ב ילד בן שמונה מביתו באישון לילה ובתחנת המשטרה, החוקר דרש לחקור אותו ללא נוכחות הורה. התגייסות המערכת לאתר ילדים פלסטינים, חשודים בפגיעה במתנחלים, עומדת בסתירה מופגנת לכך שאינה עושה כמעט דבר כדי להגן על פלסטינים מפני מתנחלים אלימים, בגירים או קטינים, ולשמור על זכויות ילדים פלסטינים מתחת לגיל האחריות הפלילית.

עימאד אבו שמסיה. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 19.4.16

בצלם פנה למשטרת ישראל בתלונה על כך ששוטרי משטרת חברון מנעו ממתנדב הארגון, עימאד אבו שמסיה, שתיעד את הריגתו של עבד אל-פתאח א-שריף בידי החייל אלאור אזריה בחברון, להגיש תלונה על איומים שקיבל לאחרונה בפייסבוק. אבו שמסיה הגיע למשטרת חברון שלוש פעמים. השוטרים דחו אותו בלך ושוב ובפעם האחרונה חוקר אף הורה לו להסתלק ואיים לעצור אותו. במכתב למשטרה, שנשלח מטעם בצלם ואבו שמסיה כתבה עו"ד גבי לסקי "אין ספק כי התנהלות המשטרה אף עולה לכדי ביצוע של עבירות משמעת חמורות כלפי מרשי, ואף של עבירה פלילית של שימוש לרעה בכוח המשרה".

תושבת בדיוו אל-מוערג'את שביתה נהרס. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 1.9.16

אתמול (יום ד'), ה-31.8.16 בשעות אחר הצהריים הגיעו כוחות של הצבא והמנהל האזרחי לקהילת בדיוו אל-מוערג'את שמצפון-מערב ליריחו, ופירקו והחרימו שלושה קרוואנים למגורים, צריף לגידול צאן ומתקני שירותים ניידים. כל המבנים נתרמו למשפחות על-ידי ארגון סיוע הומניטארי לאחר שהרשויות הרסו את בתיהם ב-4.8.16. עקב כך איבדו את בתיהם 14 בני אדם, בהם 3 קטינים.

תושבים בקהילת ג'בע מר'אזי ליד בתיהם ההרוסים. צילום: איאד חדאד, בצלם, 30.8.16

ב-29.8.16 הגיעו כוחות צבא ומנהל אזרחי לקהילת מעאזי ג'בע שמצפון-מזרח לירושלים והרסו ארבעה מבני מגורים של שלוש משפחות, ושלושה מבנים לגידול צאן. כתוצאה מההריסה איבדו את בתיהם 28 בני אדם, בהם 19 קטינים. בשבעת החודשים הראשונים של השנה הרסו הרשויות הישראליות ברחבי הגדה המערבית 203 מבני מגורים והותירו 823 בני אדם, בהם 432 קטינים, ללא קורת גג. היקף מעשי ההרס בפרק זמן זה הוא הגדול ביותר מאז החל בצלם לתעד הריסת בתים בעילה של "בנייה ללא רישיון", והדבר משקף את ההחרפה במאמצי הרשויות לדחוק פלסטינים אל מחוץ לשטח C מאז תחילת 2016.

הדיל אל-פקיה. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 8.8.16.

בסוף יולי הרגו כוחות הביטחון את מוחמד אל-פקיה החשוד בביצוע פיגוע ירי. שבוע לאחר מכן הגיע כוח צבאי לבית הורי אלמנתו ההרה, שם שהתה. מעדות שמסרה הדיל אל-פקיה לבצלם עולה כי חיילת ערכה על גופה חיפוש כה אלים שהיא חששה לשלום העובר. אין זה ברור מדוע החליט הצבא להגיע לבית משפחתה בלילה במועד זה אולם עולה חשש כבד כי הדבר נעשה כדי להטריד את אלמנתו ואת משפחתה ולהטיל עליהם אימה. להתנהלות זו אין ולא יכולה להיות שום הצדקה.

בצלם פועל מזה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד.