אחת המכוניות שהותקפו בפיגוע. צילום: עמאר עוואד, רויטרס, 14.4.14

בצלם מגנה בחריפות את פיגוע הירי שביצעו אתמול פלסטינים ליד הכפר אידנא. לפי פרסומים בתקשורת בפיגוע נהרג אזרח ישראלי ואשתו נפצעה באורח בינוני בעת שנסעו במכוניתם. ילד בן 9 שנסע במכונית אחרת נפצע קל. אזרחים חייבים להישאר מחוץ למעגל הלחימה. כלל זה חל על כל מדינה, ארגון או אדם. בניגוד למה שנטען מדי פעם על ידי גורמים פלסטיניים, אין כל הבדל בין התקפות מכוונות על אזרחים בתוך תחומי ישראל, לבין התקפות כאלה על מתנחלים שחיים בגדה המערבית. בשני המקרים מדובר באזרחים, שאסור להתקיף אותם ויש להגן עליהם מפני התקפות. לעובדה שההתנחלויות עצמן אינן חוקיות אין כל השלכה על מעמדם האזרחי של תושביהן ועל האיסור המוחלט לתקוף אותם. גם הטענה כי הרג מתנחלים מוצדק במסגרת של מאבק בכיבוש נטולת בסיס משפטי ומוסרי.

לובנא אל-חנש. התמונה באדיבות המשפחה.

אביה של לובנא אל-חנש שנהרגה מירי חיילים ב-23.1.13 בקרבת מחנה הפליטים אל-ערוב עתר היום לבג"ץ ביחד עם בצלם בדרישה שהפצ"ר יחליט אם להעמיד לדין את האחראים להריגת בתו. אל-חנש, תושבת בית לחם, נפגעה מירי בראשה כשטיילה עם קרובת משפחה בגן הסמוך לכביש 60. תחקיר בצלם העלה שלא נשקפה מהן כל סכנה ולא הייתה הצדקה לירי. בחלוף למעלה משנה וחודשיים מהאירוע, הפרקליטות הצבאית טרם החליטה אם להעמיד לדין את החיילים היורים. העותרים טוענים, באמצעות עו"ד גבי לסקי, כי בכל יום שבו מתעכבת ההחלטה הולך ופוחת הסיכוי לקיום הליך פלילי אפקטיבי נגד האחראים למותה ומחריפה הפגיעה בזכויותיהם.

מוחמד יאסין מיד לאחר שנורה. צילום: דוד ריב, 4.4.2014

ב-4.4.14 נפצע מוחמד יאסין, צלם מתנדב של בצלם, מירי חי של כוחות הביטחון כשתיעד עימותים בביתוניה, ליד כלא עופר. יאסין נפגע במותנו ונגרם נזק רב לאיבריו הפנימיים. בתיעוד הירי שצולם על-ידי דוד ריב ניתן לראות בבירור שהוא לבש ווסט צהוב זוהר והחזיק מצלמה. הוא עמד במרחק של כמה עשרות מטרים ממוקד העימותים. יאסין נפגע מירי חי אולם לבצלם לא ידוע עדיין באיזה קליע מדובר. הצבא משתמש באופן תדיר בעימותים בתחמושת "טוטו", שהיא תחמושת חיה לכל דבר, גם כאשר לא נשקפת לחיילים סכנת חיים. זאת על אף התחייבותו שלא להשתמש בתחמושת זו לפיזור הפגנות. בצלם פנה אתמול לפרקליטות לעניינים מבצעיים ולמשטרת ש"י בדרישה לחקור את פציעתו של יאסין.

חייל מצלם את שאדי סידר בתוך הבניין שבו גרה משפחתו. מתוך תיעוד הווידיאו.

ב-28.3.14 נכנסו חיילים לבניין שבו מתגוררת משפחתו של שאדי סידר, עלו לגג הבית ומשם כיוונו נשק לעבר סידר, אחיו וחברו שישבו ברחוב, וצילמו את השלושה. דין ודברים שהתפתח לאחר שסידר דרש מהחיילים הסבר לנוכחותם במקום והם דרשו כי יסתלק, ואשר תועד במצלמתו, הסתיים במעצרם של השלושה ובעיכובם לשעות ארוכות ללא הצדקה. המציאות שבה חיילים רשאים להיכנס לבית פלסטיני כמעט ללא הגבלה ומבלי שיידרשו להסביר את מעשיהם לתושביו פוגעת קשות בתחושת הביטחון של התושבים, בפרטיותם, ברכושם ובשגרת חייהם. בצלם פנה ליועמ"ש איו"ש כדי להתלונן על העיכוב הלא מוצדק.

הפקק לפני מחסום קלנדיה, 05:50 בבוקר. תושבי שכונות שנותרו מעבר לגדר ירושלים בדרכם לעבודה בעיר. צילום: עאמר ערורי, בצלם, 19.3.14

הפרות זכויות האדם במסגרת הכיבוש מתבטאות לא רק במקרים של אלימות, מוות או הרס, אלא גם בשגרה היומיומית של התושבים הפלסטינים, המעוצבת על-ידי רשויות הכיבוש. מחסום קלנדיה הוא דוגמה מובהקת לכך: המחסום הוצב כך שהוא חוצץ בין שכונות שהופרדו זו מזו באופן מלאכותי על-ידי הגדר. רוב העוברים בו הם תושבי מזרח ירושלים, שצריכים להגיע לשאר חלקי העיר – למקומות עבודתם, לבתי הספר שלהם או כדי לקבל טיפולים רפואיים בסיסיים. ברוב המקרים מפרידים בין ביתם לבין מחוז חפצם קילומטרים ספורים בלבד אבל הם נאלצים להמתין מספר שעות במחסום בכל יום בשל התורים הארוכים. עאמר ערורי, תחקירן בצלם במזרח ירושלים, תיעד את המתרחש במחסום.

פינויו של סמיר עווד לבית החולים. צילום: עבד א-נאסר מוראר, 15.1.13.

אחמד עווד, אביו של הנער סמיר עווד, שנהרג מאש חיילים בסמוך לגדר ההפרדה בכפר בודרוס, עתר לבג"ץ יחד עם בצלם בדרישה שהפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, יחליט אם להעמיד לדין את החיילים שהרגו את בנו או יסגור את התיק. בעתירה מציינים העותרים, באמצעות באת כוחם, עו"ד גבי לסקי, כי עם כל יום שבו מתעכבת החלטתו של הפצ"ר, הולך ופוחת הסיכוי כי יינקט נגד האחראים לעבירה הליך פלילי אפקטיבי. לפיכך, מחריפה עם כל יום נוסף הפגיעה בזכויותיהם של העותרים ומתעצמת הפגיעה בשלטון החוק ובאינטרס הציבורי במיצוי הדין עם מפרי החוק.

יוסף א-שוואמרה. צילום: עבד אל-השלמון, EPA, אוקטובר 2013.

בבוקר ה-19.3.14 ירו חיילים למוות ביוסף א-שוואמרה בן ה-14 בעת שחצה את גדר ההפרדה ביחד עם שני חברים בדרכם לקטוף עשבי בר בחלקה של משפחתו שנותרה מעבר לגדר. מתחקיר בצלם עולה כי בניגוד לטענת דובר צה"ל הנערים לא חיבלו בגדר אלא עברו בפרצה הקיימת כבר כשנתיים וכי לא בוצע נוהל מעצר חשוד. בנוסף, עולה מהתחקיר כי כוחות הביטחון מודעים לכך שבעונה זו נערים חוצים את הגדר במקום לצורך קטיף צמחי בר. בנסיבות אלה ההחלטה להציב במקום מארב חמוש חמורה במיוחד ומלמדת לכל הפחות על שיקול דעת לקוי ביותר. בצלם קורא לצבא למצות את הדין עם המפקדים שהורו על הצבת המארב.

מתוך הסרט.

Hot Docs הוא פסטיבל סרטי התעודה הגדול ביותר בצפון אמריקה. הסרט התיעודי-שיתופי שיצרו משפחת אל-חדאד מחברון, איהאב טרביה ויואב גרוס, יוצרי קולנוע ואנשי פרויקט ״חמושים במצלמות״ של ארגון בצלם, הוקרן כבר בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בברלין, הברלינאלה. הסרט מתעד לילה חורפי אחד בחיי משפחת אל-חדאד. קבוצת חיילים מגיעה לבית המשפחה בחברון לערוך חיפוש לילי שגרתי, שסיבתו איננה ידועה לבני המשפחה. דיאא ושדא, אח ואחות, לוקחים את המצלמה הביתית ומתעדים את הלילה לכל אורכו. החיילים מעמידים את דיאא מול הקיר - ואומרים שלא ילכו עד שיפסיק לחייך.

הפסקות חשמל ממושכות ברצועת עזה עקב מחסור בסולר להפעלת תחנת הכוח. צילום: איבראהים אבו מוסטפא, רויטרס, 15.3.14.

הצבא ביטל אתמול (17.3.14) את ביקור בני המשפחות של כלואים מרצועת עזה במתקני כליאה בישראל. בני המשפחות מורשים לבקר רק אחת לחודשיים או שלושה. ב-12.03.14 הודיע הצבא על סגירת מעבר כרם שלום וצמצום מתכונת הפעילות במעבר ארז למקרים שהצבא מגדיר כהומניטאריים בלבד בעקבות ירי הרקטות לעבר יישובים בדרום ישראל. סגירת המעברים פגעה קשות באספקת החשמל בעזה בסוף השבוע. ישראל עיכבה ביומיים העברה של סולר להפעלת תחנת הכוח של הרצועה ובשל העיכוב הוארכו הפסקות החשמל ברצועה מ-8 שעות ביממה ל-12 שעות ביממה. בצלם קורא לישראל להימנע מענישה קולקטיבית של תושבי הרצועה.

על רקע ההתלקחות המחודשת של העימות בגבול ישראל עזה אנו חוזרים ואומרים כי ירי מכוון של טילים ורקטות לעבר אזרחים הוא אסור, ומהווה פשע מלחמה. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כללי המוסר והמשפט. על ממשלת חמאס בעזה לנקוט את כל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה כדי להפסיק את ירי הרקטות. מי שמעורב בביצוע התקפות כאלה, אחראי להן או שאמור היה למנוע אותן מתוקף תפקידו, נושא באחריות פלילית לירי זה. בצלם תובע מכל הצדדים המעורבים בלחימה לנקוט את כל הצעדים האפשריים כדי להגן על אזרחים מפני השלכותיה .דיני הלחימה מחייבים את כל הצדדים לעשות כל שביכולתם כדי למנוע פגיעה באזרחים. התקפות מכוונות על אזרחים אסורות מכל וכל.

בצלם פועל מזה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד.