חורבות מבנה שהרסו הרשויות בכפר אל-חדידייה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 26.11.15

במהלך היומיים האחרונים הגיעו נציגי המנהל האזרחי והצבא לקהילת אל-חדידייה, השחיתו את דרך הגישה לכפר והרסו מבני מגורים, דירי צאן ומחסנים. שלוש משפחות, המונות 19 נפשות, כולל שישה קטינים, נותרו ללא קורת גג. המנהל האזרחי כבר הרס את בתיהן של משפחות אלה בשנת 2011, והם הוקמו מאז מחדש. באמתלה של אכיפת חוקי תכנון מקדמת ישראל מדיניות שמטרתה לצמצם את מספר התושבים הפלסטיניים בשטח C באמצעות הפיכת חייהם לבלתי נסבלים. מדיניות ממשלתית זו, המיושמת בשיטתיות זה שנים, מהווה העברה כפויה של תושבים פלסטינים מוגנים בתוך השטח הכבוש. זאת, בין אם הדבר נעשה במישרין, באמצעות הריסת בתיהם, ובין אם בעקיפין, באמצעות יצירת מציאות חיים בלתי אפשרית.

בצלם פנה במכתב חריף לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה להפסיק שימוש בכוח קטלני כלפי בני אדם שפגעו, ניסו או נחשדו בנסיון פגיעה בבני אדם אחרים, כאשר לא נשקפת מהם יותר סכנה, ולעצור את הרצף המחריד של הוצאות להרוג ברחוב.

רועים מפנים את צאנם מח'ירבת חומסה, 10.11.15

בנובמבר הורה המנהל האזרחי ל-13 משפחות בח'ירבת חומסה להתפנות 7 פעמים מבתיהן בטענה שהצבא צריך לקיים אימונים ליד בתיהן. מאז תחילת השנה פונו תושבים מקהילה זו כבר 18 פעמים ועד סוף החודש הם צפויים לפינוי נוסף. פינויים אלו מאלצים את המשפחות, על טפן, לעזוב את בתיהן בהתרעה קצרה, לפרקי זמן ממושכים ולשהות ללא מחסה הולם בתנאי מזג אוויר קשים, כשהן לוקחות עמן את הצאן. האימונים התכופים של הצבא באזור זה, ופינויי המשפחות, הם חלק מהאמצעים שנוקטת ישראל כדי להקשות על חיי תושבי הקהילות, במסגרת מדיניות בלתי חוקית שמטרתה צמצום הנוכחות הפלסטינית בשטח C בכלל, ובבקעת הירדן בפרט.

שוטר יורה בנערה השוכבת על הקרקע ללא תזוזה היום (23.11.15) בירושלים. מתוך תיעוד הווידיאו

אתמול והיום תקפו נערות פלסטיניות אזרחים ישראלים וכוחות הביטחון ירו בנערות גם לאחר שאלה שכבו ללא תזוזה ולא נשקפה מהן סכנה. מראשית חודש אוקטובר אירעו 48 אירועים של דקירה או ניסיונות דקירה של ישראלים בידי פלסטינים שבהם התוקפים, או החשודים בתקיפה, נורו למוות. גל התקפות הדקירה של אזרחים ישראלים בידי פלסטינים מזעזע ועל כוחות הביטחון מוטלת החובה להגן על הציבור מפני ההתקפות ולעצור את החשודים. אולם אסור להם להפוך לשופטים ולמוציאים להורג. גורמים רשמיים בצבא ובמשטרה מעודדים את הציבור לירות כדי להרוג בכל מי שנחשד בתקיפת ישראלים, בלי קשר למידת הסכנה הנשקפת ממנו ועוררים דאגה שבמקום שמעשים כאלה ייחקרו, ויופקו מכך לקחים, ההורגים ימשיכו להוות מודל לחיקוי.

לאפי עווד. התמונה בעדיבות המשפחה.

ב-13.11.15 התקיימה בבודרוס צעדה נגד גדר ההפרדה שנבנתה על אדמותיו. עם סיומה התקרבו כמה צעירים לגדר, וחיילים שהגיחו ממארב אחזו באחד מהם, לאפי עווד. כשניסה עווד להיחלץ, הכו אותו החיילים וחבריו הגיבו ביידוי אבנים. עווד נמלט אך התקדם רק כמה צעדים לפני שחייל ירה בו בגבו. לפני שלוש שנים, נהרג באותו מקום, בנסיבות כמעט זהות, סמיר עווד. רק לאחרונה החליטה הפרקליטות הצבאית להגיש כתבי אישום בעבירות מינוריות רק נגד החיילים היורים ולא נגד שולחיהם. המדיניות המאפשרת שימוש במארבים חמושים נגד מיידי אבנים נותרה בעינה, והיא זו שהובילה שוב להרג נפשע ומיותר, בנסיבות שבהן לא הייתה כל הצדקה לשימוש בכוח קטלני.

הלוייתה של הדר בוכריס בירושלים. צילום: רונן זבולון, רויטרס, 23.11.15

הדר בוכריס המתינה בטרמפיאדה באזור גוש עציון בעת שפלסטיני תקף ודקר אותה. בוכריס פונתה במצב אנוש לבית החולים שערי צדק, שם מתה מפצעיה. התקפות מכוונות כלפי אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי. בצלם מביע צער עמוק על מותה ושולח את תנחומיו למשפחתה.  בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ישראלים ופלסטינים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.

ההתנחלות איתמר. צילום: עאבד עומר קוסיני, רויטרס, 12.3.11

ב-21.10.15 אישר ראש הממשלה בדיעבד תכנית בניין עיר להתנחלות איתמר. כשבוע לאחר מכן, אישר נתניהו תכניות כאלה בדיעבד גם לשלוש התנחלויות נוספות – שבות רחל, סנסנה ויקיר. בכך שוב הולבנה בחטף בנייה ישראלית בגדה המערבית שאותה הגדירו אפילו הרשויות הישראליות במשך שנים כבלתי-חוקית. בניגוד לניסיונותיה של התקשורת למסגר מהלך זה ככניעה של נתניהו ללחץ ראשי המתנחלים, מדובר למעשה במימוש מדיניות ישראלית ארוכת שנים של בנייה בלתי מוסדרת בהתנחלויות והכשרתה בדיעבד, תוך הטלת עוצר תכנוני על יישובים פלסטיניים. כל זאת, במטרה לספח דה-פקטו את אדמות הגדה המערבית לשטחה הריבוני של מדינת ישראל.

אימונים צבאיים בח'ירבת חומסה, 12.11.15. צילום: עארף דראר'מה, בצלם

בבוקר יום ה' ה- 19.11.15, נאלצו 13 משפחות מח'ירבת חומסה שבצפון הבקעה להתפנות מבתיהן בטענה שהצבא צריך לקיים אימונים בחלק של הכפר הסמוך לבתיהם. המשפחות, המונות 86 נפשות – בהם 48 קטינים, נאלצו לעזוב את בתיהן בשעה 6:00 בבוקר ולשוב אליהם רק לאחר שש שעות. זאת הפעם השישית מאז תחילת נובמבר שבה נאלצות משפחות אלו לעזוב את בתיהן, כאשר בשלוש מהן התיר המנהל לתושבים לשוב אליהם רק בחצות. בצווים שנמסרו לפני כשבוע לתושבים על ידי נציגי המנהל האזרחי נכתב כי עליהם לפנות את בתיהם בשני מועדים נוספים עד סוף החודש. מתחילת 2015 פינה המנהל האזרחי תושבים מהקהילה כבר 17 פעמים בטענה שהצבא צריך לקיים אימונים באזור.

היום (חמישי, 19.11.15) הרגו פלסטינים, ככל הידוע עד כה, חמישה בני אדם בפיגועי ירי ודקירה בתל אביב ובגוש עציון, ופצעו 11 בני אדם נוספים. בצלם מביע זעזוע וכאב על הרג האזרחים, שולח את תנחומיו למשפחות ההרוגים ומאחל החלמה מלאה ומהירה לפצועים. בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ישראלים ופלסטינים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.

חיילים משקיפים על מפגינים מצדה השני של גדר המערכת שבין ישראל לרצועת עזה. התמונה צולמה על-ידי מפגינים.

החל מה-9.10.15 התקיימו ברצועת עזה הפגנות הזדהות עם הפלסטינים בגדה המערבית. מבדיקת בצלם עולה כי בהפגנות אלה נהרגו 14 בני אדם ו-379 נפצעו, רובם מירי חי, וכי ככלל בהפגנות ובעימותים שתועדו לא נשקפה סכנה ממשית לחיי החיילים שחייבה אותם להשתמש בירי אש חיה. בכל האירועים החיילים ניצבו במרחק של עשרות מטרים מהמפגינים, מצדה השני של הגדר, והיו יכולים להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות כגון ירי גז מדמיע ורימוני הלם. מספר הנפגעים הגבוה בהפגנות מעיד על שימוש מופרז באש חיה ומעלה חשש לירי בלתי מידתי ולא חוקי, בנסיבות שאינן מצדיקות זאת.

לעבודה מאתגרת המאפשרת למידה והתפתחות אישית בתחום זכויות האדם במשרדי העמותה, שבירושלים. תיאור התפקיד: עזרה לכל מחלקות העמותה. העבודה במשרד שבתלפיות, ירושלים, בין השעות 9:00 ל-17:00. דרישות התפקיד: מחויבות עמוקה לזכויות האדם, חריצות, גמישות ויחסי אנוש מעולים. אנגלית ברמת שפת אם.

בצלם פועל מזה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד.