דחפור של המנהל האזרחי הורס מבנה באל-עקבה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 5.8.15

214 בני אדם ובהם 118 קטינים איבדו במהלך חודש אוגוסט את בתיהם, כחלק ממסע הרס של המנהל האזרחי והצבא ברחבי הגדה המערבית. מרבית המבנים נהרסו בקהילות קטנות של רועי צאן הנתונות תחת איום מתמיד בגירוש משטח C. באמתלה של אכיפת חוקי תכנון מקדמת ישראל מדיניות שמטרתה לצמצם את מספר התושבים הפלסטיניים בשטח C באמצעות הפיכת חייהם לבלתי נסבלים. מדיניות ממשלתית זו, המיושמת בשיטתיות זה שנים, מהווה העברה כפויה של תושבים פלסטינים מוגנים בתוך השטח הכבוש. זאת, בין אם הדבר נעשה במישרין, באמצעות הריסת בתיהם, ובין אם בעקיפין, באמצעות יצירת מציאות חיים בלתי אפשרית.

רכוש משפחה שנותר מושלך בחוץ. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 31.8.15

במידע שפרסמנו אודות ההריסה שביצע המנהל האזרחי בתאריך 31.8.15 בקהילה הבדואית אל-ח'דייראת נפלו טעויות מהותיות הנוגעות למספר המבנים שנהרסו ומספר האנשים שנותרו ללא קורת גג, וכן ביחס לגודל הקהילה. להלן המידע המתוקן: הכוחות הרסו חמישה עשר מבנים, בהם עשרה מבני מגורים וחמישה מבנים לגידול צאן, ולא עשרים וחמישה כפי שציינו בהודעה המקורית. הקליקו לנתונים המפורטים.

בחודש יוני, במהלך צום הרמדאן, פינה הצבא בשבעה מועדים שונים עשרות משפחות פלסטיניות מבתיהן בבקעת הירדן למשך שעות ארוכות, לצורך אימונים. בשובן, גילו חלקן כי אדמות המרעה והגידולים החקלאיים נרמסו על ידי כלי הרכב הצבאיים, וחלק מהשטחים נשרפו. עבור תושבי קהילות רבות בבקעה, פינויים כאלה הפכו כבר לשגרה. פינוי המשפחות אינו נעשה באופן אקראי. מפרוטוקול של דיוני ועדת המשנה של הכנסת לענייני איו"ש שפורסם ב"הארץ" עולה כי אחת המטרות של האימונים שמקיים הצבא בבקעה היא סילוק הפלסטינים הגרים שם. עארף דראר'מה, תושב הבקעה ותחקירן בצלם באזור, תיעד את השפעתה של מציאות זו על המשפחות שפונו.

בית משפחת דראר'מה בח'ירבת עינון היום, לפני הריסתו. צילום: עארף דראר'מה, בצלם

היום הותיר המנהל ללא קורת גג 19 נפשות, בהן עשרה קטינים בבקעת הירדן, בתנאי מזג האוויר הקשים מבלי לספק להן כל פתרון חלופי. זוהי הפעם השלישית בשבוע האחרון שהמנהל האזרחי והצבא הורסים בתי מגורים ומבנים המשמשים לפרנסה בקהילות פלסטיניות בשטח C. תכיפות מעשי ההרס האחרונים הותירה בבת אחת עשרות בני אדם ללא קורת גג בחום הלוהט ששורר בבקעה בחודש אוגוסט. מאז ה-5 באוגוסט הרס המנהל האזרחי 34 מבני מגורים ו-31 מבנים אחרים בקהילות פלסטיניות בבקעת הירדן, באזור מעלה אדומים ובדרום הר חברון. בפעולות אלה איבדו את בתיהן 167 נפשות בהן 101 קטינים.

מוחמד עלאן. התמונה באדיבות המשפחה.

אתמול, 19.8.15, קבע בית המשפט העליון כי נוכח מצבו הרפואי, צו המעצר המנהלי יותלה. אם יתברר כי הנזק הנוירולוגי שנגרם לעלאן הוא בלתי הפיך, צו המעצר יבוטל. עלאן, תושב עינבוס שבמחוז שכם, בן 30, המוחזק במעצר מנהלי כבר למעלה מתשעה חודשים, שובת רעב זה חודשיים במחאה על מעצרו השולל את חירותו ללא הליך משפטי. מעצר מנהלי הוא מעצר ללא משפט: נגד עלאן לא הוגש כתב אישום; לא הובהר לו מדוע הוא נכלא; ואין לו כל אפשרות אפילו לנסות ולהוכיח את חפותו. ביום שישי האחרון איבד עלאן את הכרתו. ביום ג' שב להכרה אך לחייו נשקפת עדיין סכנה. בצלם קורא לשחרר לאלתר את מוחמד עלאן.

תושבי פסאייל שביתם נהרס היום. צילום: עארף דראר'מה, בצלם,

הבוקר, 18.8.15 הגיעו נציגי המנהל האזרחי והצבא לכפר פסאייל שבצפון בקעת הירדן והרסו את בתיהן של 10 משפחות וכן שבעה מבנים לגידול צאן. ההריסות הותירו 48 נפשות, בהן 31 קטינים ללא קורת גג. ישראל מונעת מהפלסטינים ברוב הקהילות בבקעה, כמו גם באזורים נוספים בגדה המערבית, להקים בתי קבע ולחבר את בתיהם לתשתיות המים והחשמל, ובכך היא מותירה אותם חשופים לפגעי מזג האוויר לכל אורך השנה. מאז ה-5 באוגוסט הרס המנהל האזרחי 31 מבני מגורים ו-26 מבנים אחרים בקהילות פלסטיניות בבקעת הירדן, באזור מעלה אדומים ובדרום הר חברון. בפעולות אלה איבדו את בתיהן 167 נפשות בהן 101 קטינים.

ההריסות היום בקהילת א-סעידי. צילום: עאמר עארורי, בצלם

הבוקר הרס המנהל האזרחי את בתיהן של ארבעה משפחות המונות 32 בני אדם, בהם 21 קטינים בקהילת א-סעידי הסמוכה לכפר א-זעיים. הקהילה מונה בסך הכל 40 נפשות. משם עברו נציגי המנהל והצבא לקהילת אבו פלאח שם הרסו צריף מגורים ששימש שני בני אדם ואוהל אירוח ואז לקהילות ביכר אל-מכסוב וואדי שניסייל הסמוכות זו לזו, שם הרסו את בתיהן של תשע משפחות, המונות 60 נפשות, בהן 39 קטינים וכן שלושה מבנים לגידול צאן. אנשי המנהל הותירו את המשפחות ואת הצאן ללא קורת גג בתנאי החום הקשים השוררים עכשיו.

ילדים ממשפחת אידעייס שאיבדו את ביתם באל-עג'אג'. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 11.8.15

הבוקר, 11.8.15, הגיעו נציגי המנהל האזרחי והצבא לקהילת ח'ירבת חומסה הנמצאת בצפון בקעת הירדן והרסו בית בבנייה שנועד למשפחה בת ארבע נפשות ושתי מכלאות צאן של משפחה נוספת. לאחר מכן עברו הכוחות לקהילת אל-עג'אג', הסמוכה לכפר הפלסטיני אל-ג'יפתליק והרסו בה את בתיהן של שתי משפחות המונות 12 נפשות, מחציתן קטינים וכן שני מבנים לגידול צאן. משם עברו הכוחות לכפר א-זובידאת, שם הרסו מבנה לאחסון מזון לצאן.

לפני יותר משנתיים וחצי, הרגו חיילים את סמיר עווד, בן ה-16. שנה וחודשיים לאחר מכן, עתר אביו לבג"ץ, יחד עם ארגון בצלם, בדרישה שהפרקליט הצבאי הראשי יקבל החלטה בתיק ויכריע האם לנקוט צעדים נגד החיילים המעורבים או לסגור את תיק החקירה. עד היום ממשיכה פרקליטות המדינה את הסחבת בתיק תוך התעלמות חוזרת ונשנית מהחלטות ביניים בתיק.

הכפר קוסרה. התצלום באדיבות מועצת הכפר

בליל ה-22.7.15 נכנסו חיילים לבתי 19 משפחות בכפר קוסרה שמדרום לשכם ורשמו את פרטיהם האישיים של התושבים ואת מספרי הטלפונים הניידים שלהם. ככל הידוע לבצלם איש לא נעצר או זומן לחקירה. בתשובה לפניית בצלם בעקבות אירועים דומים אמר דו"צ כי מדובר ב"פעילות מבצעית למיפוי מבנים" המבוצעת "בהתאם לפקודות סדורות" ונועדה, בין היתר, "לצמצם את ההפרעה למרקם החיים התקין באזור". בצלם פנה לדובר צה"ל וביקש את נוסח הפקודות והבהרות נוספות לגבי תכליתן של הפעולות, שבהן משבש הצבא את חייהם של אנשים ללא כל הצדקה, חודר לפרטיותם ומבהיר להם כי חייהם, בתיהם ופרטיותם כפופים לשרירות לבו של הצבא בכל רגע נתון.

כתובות בדומא הבוקר. צילום: יוסף דירייה, מתנדב בצלם

הריגתו של תינוק בן שנה וחצי, עלי סעד דוואבשה, ופציעתם הקשה של אמו ריהאם ואחיו הפעוט אחמד אחרי שעל פי החשד אזרחים ישראלים הציתו את הבית על יושביו הייתה רק עניין של זמן. זאת, נוכח מדיניות הרשויות שלא לאכוף את החוק על ישראלים שפוגעים בפלסטינים וברכושם, המעניקה חסינות למבצעי פשעי השנאה ומעודדת אותם להמשיך במעשיהם, עד לתוצאה המזעזעת לפנות בוקר.

בצלם פועל מזה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד.