מוחמד אל-קיק, התמונה באדיבות המשפחה.

היום החליטו שופטי בג"ץ "להתלות" את צו המעצר המנהלי של מוחמד אל-קיק, השובת רעב כבר 72 יום. להחלטה מעורפלת זו כמעט שאין משמעות. בפועל, אל-קיק יישאר מאושפז בבית חולים בישראל. על-פי פסק הדין, בני משפחתו יוכלו לבקרו "שלא כעצור", אולם אין בדברים אלה כדי לחייב את הגורמים הרשמיים להעניק להם היתרי כניסה לישראל. החוק מחייב לקיים ביקורת שיפוטית על צווי מעצר מנהלי אולם ברוב המקרים השופטים מאשרים את צווי המעצר ונמנעים מלהתערב בשיקול הדעת של מערכת הביטחון. סירובם של השופטים לבטל את צו המעצר של אל-קיק למרות מצבו ובחירתם בפתרון משפטי מתחמק וחסר משמעות – היא קיצונית גם בתוך מציאות זו.

דחפור של המנהל האזרחי הורס היום דיר צאן באל-מכסר שבצפון בקעת הירדן. צילום: עארף דראר'מה, בצלם.

הבוקר יום ה' ה-4.2.16 הגיעו בשעות הבוקר כוחות של הצבא והמנהל האזרחי לקהילת הרועים אל-מכסר שבצפון בקעת הירדן. הכוחות הרסו ארבעה אוהלי מגורים בהם חיו שתי משפחות המונות 19 נפשות, בהן 12 קטינים. בנוסף הרסו הכוחות גם שמונה דירים ומכלאות לצאן. משפחות אלו כבר איבדו את בתיהן במסגרת הריסה קודמת שביצעו הרשויות בחודש יוני 2015. בדרום הר חברון הגיעו בשעות הצהריים כוחות של המנהל האזרחי והצבא לח'ירבת סוסיא, שם פירקו והחרימו שני אוהלי מגורים של משפחה המונה 8 נפשות, בהן 6 קטינים. אוהלים אלו נתרמו למשפחה לאחר שהמינהל האזרחי והצבא הרסו לפני כשבועיים, ב-20.1.16, את שני אוהלי המגורים של המשפחה.

שדה שניזוק מריסוס של הצבא ברצועת עזה. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 31.12.15

בדצמבר דיווחו חקלאים מהרצועה שהצבא ריסס את גידוליהם בחומרים קוטלי צמחייה והסב נזקים כבדים בשטחים שבהם, גם לגרסת הצבא, מותר לחקלאים לעבד את אדמותיהם. לאורך השנים, שינה הצבא מספר פעמים את היקף השטח שהוא מגדיר כ"אסור בכניסה" ליד הגדר, אך לא טרח לסמנו ואף ירה בחקלאים שעבדו באזורים שנחשבו כבטוחים. ישראל אינה רשאית להתייחס לשטח הרצועה כחלק משטחה, תוך התעלמות מהאנשים החיים בו. ככל שמערכת הביטחון סבורה שיש צורך לקבוע "אזור ביטחון" בין רצועת עזה לבין ישראל, עליה לקבוע אותו בתוך שטחה של ישראל.

יום שישי | 5/2 | 12:00 בצהריים | האנגר 11, נמל תל אביב | כניסה חופשית!

אמנים וארגונים למען זכויות אדם ושלום. בעד שוויון לכולם, אמנות חופשית, חופש ביטוי וצדק. הצטרפו אלינו לצהריים של מוזיקה, אמנות ומחאה.

דחפור של המנהל האזרחי הורס מבנה בקהילת ח'ירבת ג'ניבה באזור שהצבא הגדיר כ"שטח אש 918" בדרום הר חברון, 2.2.16. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם.

אתמול, יום ג',  2.2.16, הגיעו כוחות של המנהל האזרחי והצבא לקהילות ח'ירבת ג'ינבה וח'ירבת אל-חלאווה בדרום הר חברון, בשטח עליו הכריז הצבא בעבר כשטח אש 918 והרסו 22 בתים כשהם מותירים 110 נפשות, בהן 64 קטינים ללא קורת גג. הכוחות אף החרימו חמישה פאנלים סולריים ששימשו את הקהילות. ההריסות בוצעו לאחר שהליך גישור בין הרשויות לתושבים הסתסיים ללא הסכמה. כעת צפוי להתחדש מאבקם המשפטי של תושבי הקהילות נגד הכרזת הרשויות על אדמותיהם כשטח אש והניסיון לגרשם.

מוחמד אל-קיק. התמונה באדיבות המשפחה.

מוחמד אל-קיק, עיתונאי בן 33, מוחזק במעצר מנהלי מזה יותר מחודש. אל-קיק שובת רעב כבר 65 יום במחאה על מעצרו. לפי הספרות הרפואית, שביתת רעב כה ארוכה מעמידה את חייו של אל-קיק בסכנה. אתמול דן בג"ץ בעתירה שהגיש אל-קיק בדרישה לשחררו. בית המשפט קבע כי הראיות הקיימות נגדו מצדיקות את החזקתו במעצר מנהלי ונמנע מלהכריע לעת עתה בשאלה האם יש לשחררו בשל מצבו הרפואי. נכון לסוף נובמבר 2015 החזיקה ישראל, לפי הנתונים המעודכנים ביותר שהעביר השב"ס לבצלם, 527 פלסטינים במעצר מנהלי, המספר הגבוה ביותר מאז שנת 2009.

הריסות בח'ירבת סוסיא. צילום: משפחת נוואג'עה, 20.1.16

מאז תחילת ינואר הרסו הרשויות הישראליות את בתיהן של שמונה משפחות בקהילות באזור שישראל מגדירה כ-E1 ומייעדת להתנחלות שתיצור רצף בין מעלה אדומים לירושלים. כמו כן הרסו הרשויות את בתיהן של שתי משפחות בקהילות בדרום הר חברון, אחת מהן מח'ירבת סוסיא, שתושביה נאבקים זה שנים נגד הכוונה לסלקם מאדמותיהם ולהעבירן למתנחלים. מעשי ההרס אלה הם חלק ממדיניות ישראל ליצירת עובדות שיקשו על שינוי בשטח C במסגרת הסדר עתידי. ישראל כופה על תושבי הקהילות מציאות חיים בלתי אפשרית באמצעות הפרה חוזרת ונשנית של זכויותיהם. מדיניות שיטתית ורבת שנים זו מהווה העברה כפויה של תושבי פלסטינים מוגנים בתוך השטח הכבוש.

הבוקר דווח כי שלומית קריגמן, בת 23, שנדקרה אתמול בידי פלסטיני בהתנחלות בית חורון, מתה מפצעיה. לפי הדיווחים הגיעו אתמול שני פלסטינים לבית חורון, טיפסו על הגדר המקיפה אותה והגיעו לאזור המכולת של ההתנחלות, שם דקרו שתי נשים, שלומית קריגמן, בת 23, ואישה נוספת בת 60, שנפצעה באורח בינוני. לאחר מכן פיזרו השניים מטעני חבלה וכשניסו להימלט נורו למוות בידי מאבטח של ההתנחלות ואזרח חמוש נוסף. בצלם מביע צער עמוק על מותה ושולח את תנחומיו למשפחתה ואיחולי החלמה לפצועה.התקפות מכוונות כלפי אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי. בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ישראלים ופלסטינים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.

נסר נוואג'עה מובא לדיון הארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס

השופט קבע כי לא הובאו ראיות מספקות שנוואג'עה סיכן סוחר קרקעות. בית המשפט הצבאי בעופר הורה אתמול (24.1.2016) על שחרורו של תחקירן בצלם נסר נוואג'עה, שנעצר בלילה שבין שלישי לרביעי, 20 בינואר 2016. עם זאת, השופט עיכב את ביצוע החלטת השחרור ב-24 שעות בכדי לאפשר למדינה לערער עליה. המשטרה הודיעה היום אחר הצהריים שאין בכוונתה לערער על ההחלטה, דבר שסלל את הדרך לשחרורו של נוואג'עה. השופט הצבאי כתב בהחלטתו: "לא הובהר בצורה מספקת ועל בסיס ראיות, כיצד פועלו של החשוד (ש)בפניי אכן יצר סכנה עבור אותו תושב ישראלי שלכאורה פעל למכירת קרקעות של פלסטינים".

שוטרי מג"ב מעכבים נער חולה אפליפסיה בדרך לביתו. צילום: נרמין חמדאן, דצמבר 2015

מאז תחילת אוקטובר מטיל הצבא הגבלות תנועה גורפות במרכז חברון, באופן המונע מהתושבים כל אפשרות לנהל שגרת חיים סבירה. הצבא הציב מחסומי בטון בכניסה לחלק מרחובות העיר העתיקה, סגר את שכונת תל רומיידה בפני כל מי שאינו גר בה, החמיר את הבדיקות ב-16 המחסומים הקיימים והציב מחסומים נוספים. עוברים ושבים נדרשים לעבור שוב ושוב בדיקות ממושכות ותושבי האזור מדווחים כי הם יוצאים מבתיהם, שהפכו להם לכלא, רק לצורך עבודה ולימודים.

בצלם פועל מזה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד.