מונית ממתינה לנוסעים מחוץ לשער הסגור בכניסה הראשית לעזון. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 2.2.17

בסוף ינואר חסם הצבא לכלי רכב את הכניסות לכפר עזון למשך שבועיים וחצי כעונש קולקטיבי על יידוי אבנים, זריקת בקבוקי תבערה וירי בכביש הראשי העובר בסמוך לכפר. טענת הצבא כי מדובר במקרה חריג וכי שיקולי ביטחון חייבו אותו – בניגוד לרצונו – להגביל את תנועת התושבים היא משוללת כל יסוד. ראשית, אין בין חסימת כלי רכב לבין מניעת יידוי אבנים ובקבוקי תבערה ולא כלום וההגבלות נועדו להפעיל לחץ על תושבי הכפר כדי שיפעלו בעצמם להפסקתם של מעשים אלה. ושנית, הגבלות אלה אינן חריגות והצבא מטיל הגבלות דומות בכל רחבי הגדה מזה שנים ארוכות כחלק ממדיניותו המוצהרת.

תושבת הקהילה ליד שיירי הקרוואן שהרס המנהל האזרחי. צילום: חוסאם עאבד, בצלם, 20.2.17

הבוקר, יום ב' ה-20.2.17, הגיעו כוחות המנהל האזרחי לקהילת אל-מהתיוויש שבאזור ח'אן אל-אחמר. הקהילה שוכנת מצפון-מזרח להתנחלות מעלה אדומים ונכללת באדמות שישראל מייעדת להרחבת ההתנחלות. הכוחות הרסו את ביתה של קשישה תושבת הקהילה - קרוואן שנתרם על-ידי ארגון סיוע הומניטארי. בנוסף הרסו כוחות המנהל הבוקר בבקעת הירדן קו מים שהוביל מים לקהילות ח'ירבת אל-חדידייה וח'ירבת חומסה. קהילות אלה, סובלות ממחסור חמור במים מאחר שישראל מסרבת לאפשר להן חיבור לרשת המים. כוחות המנהל כבר הרסו ב-10.1.17 את קו המים, שהונח על-ידי תושבי האזור בסיוע ארגונים הומניטארים, ומאז שיקמו אותו התושבים.

יארה עאשור, סטודנטית לרפואה , לומדת בעזה לאור מנורה על סוללה. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 23.1.17

תושבי רצועת עזה סובלים ממחסור חמור בחשמל מזה עשור, מאז הפציצה ישראל את תחנת הכוח של עזה בשנת 2006. ישראל מונעת את שיקום התחנה, מעכבת תיקונים ושדרוגים במערכת החשמל ומחייבת את הרשויות לקנות דלק ממנה בלבד במחיר שהתושבים מתקשים לעמוד בו. עקב כל אלה, מקבלים תושבי הרצועה אספקת חשמל בתורות, למשך בין ארבע לשמונה שעות בכל פעם. בשנת 2017, ובמיוחד בקור השורר בעונה זו, קשה לדמיין כיצד חיות משפחות, במרחק של עשרות קילומטרים בלבד מתל-אביב, ללא אספקה סדירה של חשמל. נשים תושבות הרצועה סיפרו בעדויותיהן שמסרו לתחקירני בצלם ברצועה על הקושי להתמודד עם מצב זה.

איש המנהל האזרחי מצמיד צו הפסקת עבודה למבנה בקהילת ח'אן אל-אחמר. מתוך תיעוד וידיאו שצולם על-ידי תחקירן בצלם חוסאם עאבד, 19.2.17

אתמול, יום א' ה-19.2.17, הגיעו כוחות גדולים של המנהל האזרחי והמשטרה לקהילת ח'אן אל-אחמר, הסמוכה להתנחלות כפר אדומים. הכוחות חילקו 39 צווי הפסקת עבודה (המקדימים צווי הריסה) המתייחסים לכלל המבנים בקהילה, בהם בית הספר של הקהילה שהוקם בשנת 2009 ומשמש גם ילדים מקהילות נוספות באזור. הקהילה נמצאת בשטח שישראל מייעדת להרחבה עתידית של ההתנחלות מעלה אדומים. במהלך שנת 2016 הרסו הרשויות 12 מבני מגורים בקהילה והותירו 60 בני אדם, בהם 35 קטינים ללא קורת גג.

בצלם משיק היום פרויקט דוקומנטרי אינטראקטיבי חדש, "החומות השקופות של הכיבוש", באמצעותו מוזמן הציבור לסייר בבורקה, פרבר כפרי של רמאללה שנותק ממנה בשל הגבלות שונות שהטילה עליו ישראל. באמצעות סיור וירטואלי המובל על-ידי תושבות ותושבי הכפר המשמשים כמעין מדריכי תיירים, הפרויקט מציג את סיפורו של הכפר וממחיש היבטים שונים בשגרת חייהם של פלסטינים תחת הכיבוש. הפרויקט הופק על-ידי בצלם בשיתוף עם סטודיו פולקלור הקנדי, והוא מבוסס על דו"ח בצלם הנושא את אותו שם.

שפיקה ג'ומעה, בת 80, שנדחפה על-ידי חייל, נפלה ואיבדה את הכרתה. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 10.1.17

בינואר תיעד בצלם שני אירועים שבהם חיילים נכנסו במהלך הלילה לבתי תושבים בכפר קדום שממערב לשכם ואיימו עליהם לבל ישתתפו בהפגנות השבועיות המתקיימות בכפר מאז 2011, אז הועבר הכביש המחבר בין הכפר לשכם לשימושם הבלעדי של מתנחלים. מתחקיר בצלם עולה כי החיילים, שהיו רעולי פנים, התנהגו באלימות ובבריונות, איימו על תושבי הבתים – לרבות ילדים, ודחפו קשישה שנפלה ואיבדה את הכרתה. איומים אלה, הפוגעים בזכות הביטוי, המחאה וההפגנה בכפר, הם חלק ממדיניות שאינה חוקית, וככזו עליה להיפסק לאלתר.

בשנת 2016 הגיע מספר בתי המגורים שהרסו הרשויות הישראליות ברחבי הגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים, בתואנה של בנייה ללא רישיון, לשיא מאז החל בצלם לתעד את הנושא. 88 בתים במזרח ירושלים ו-274 בתים בשאר הגדה המערבית. זאת, בשעה שישראל היא המונעת מפלסטינים במכוון בנייה חוקית באזורים אלה. מדיניות זו, שכל רשויות המדינה שותפות ליישומה, פוגעת אנושות בזכויות האדם הבסיסיות ביותר של עשרות אלפי פלסטינים באופן ישיר ובמאות אלפים נוספים באופן עקיף – ובה בעת מעידה כאלף עדים על כוונותיה ארוכות הטווח של ישראל, להוסיף ולשלוט בשטח תוך דיכוי ונישול של תושביו.

מוחמד בורקאן. מתוך "הילד מ-H2". צילום: הלן יאנובסקי

הקרנת הבכורה לסרט קצר של הלן יאנובסקי, הילד מ-H2, שצולם בשיתוף עם תחקירני השטח ומתנדבי פרויקט המצלמות של בצלם בחברון, והופק על ידי מחלקת הווידיאו של בצלם, תיערך בפסטיבל הברלינלה ה-67, שיתקיים בין ה-9 ל-19 בפברואר 2017. הסרט ישתתף בתחרות הסרטים הקצרים של הפסטיבל. הסרט הדוקומנטרי עוקב אחר מוחמד בורקאן בן ה-12, החי באזור H2 בעיר חברון, הנמצא תחת שליטה צבאית ישראלית מוחלטת.

ילד על הריסות ביתו בחי'רבת א-ראס אל-אחמר. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 7.2.17.

הבוקר הגיעו כוחות של המנהל האזרחי לקהילת א-ראס אל-אחמר בבקעת הירדן. הכוחות הרסו שמונה מבנים השייכים לאחת ממשפחות הקהילה ובהם שני אוהלי מגורים והותירו את שבעת בני המשפחה, בהם חמישה קטינים, ללא קורת גג. בנוסף הרסו הכוחות שש מכלאות צאן בבעלות המשפחה. קהילת א-ראס אל-אחמר סובלת מהתעמרות קבועה מצד הרשויות הישראליות. בספטמבר 2016 הרס המנהל האזרחי 27 מבנים בקהילה, מתוכם עשרה מבני מגורים. בשנת 2016 פונו תושבים מהקהילה מבתיהם בעשרה מועדים בשל אימונים שהצבא מקיים בסמוך לבתיהם. בנוסף הרסו הכוחות בכפר כרדלה מכלאת צאן ושני מבנים לאחסון תוצרת חקלאית.

אחמד ח'רובי. התמונה באדיבות המשפחה

בלילה שבין ה-21-22.12.16 נכנסו כוחות הביטחון לכפר עקב כדי לאטום את ביתו של אדם שביצע פיגוע, וירו למוות באחמד ח'רובי, בן 19, תושב אל-בירה, שהגיע למקום עם חבריו כדי למחות נגד האטימה. מתחקיר בצלם עולה כי בניגוד לטענת הצבא, מהאזור שבו היו ח'רובי וחבריו לא נזרק מטען לעבר אנשי כוחות הביטחון, וכי בשל המרחק הרב בינו לבינם – שמונים עד מאה מטרים – לא נשקפה להם כל סכנה. הירי בח'רובי בצווארו והריגתו, והירי נוסף שבוצע לעבר חבריו כשניסו לפנותו, בוצעו ללא כל הצדקה ובניגוד לחוק, ממש כמו אטימת הבית, שלשמה הגיעו הכוחות למקום.

הדו"ח שמפרסם בצלם היום מתחקה אחר הדרך שבה ישראל משתלטת על המרחב הכפרי הפלסטיני, שוברת אותו לרסיסים, מנשלת את תושביו מקרקע ומים ומעבירה אותם לידי מתנחלים. מהלך ההשתלטות מתואר באמצעות שלושה כפרים במחוז שכם – עזמוט, דיר אל-חטב וסאלם – והתהליך שעברו מאז הקימה ישראל את ההתנחלות אלון מורה בסמוך אליהם. סיפורם של הכפרים ממחיש מדיניות רחבת היקף שמיישמת ישראל ברחבי הגדה המערבית זה עשרות שנים ושבה ממלאים המתנחלים תפקיד מרכזי.

במלאת 17,898 ימים: רגע לפני שנת החמישים

היום אנו מונים 17,898 ימים, 49 שנים לכיבוש. החוק הבינלאומי מגדיר כיבוש כמצב זמני, אך אחרי כמעט חמישים שנה, לא ניתן עוד להתייחס אל המציאות בשטחים כזמנית ומופרך לדבוק בתקווה שישראל תפעל לשינויה. בפתח השנה החמישים לכיבוש בצלם מפרסם מסמך המציג תמונה עדכנית של המצב בשטחים. העובדות המתוארות בו – ומשמעותן – ידועות. גם משמעותה של עמידה מנגד בחוסר מעש ידועה – המשך המצב הקיים. כיום נדרשת פעולה נחושה שתבטא את הפסקת שיתוף הפעולה בארץ ובעולם עם הכיבוש.

בצלם פועל מזה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד.