פינוי אחד מנפגעי הפיגוע הבוקר. צילום: עמאר עוואד, רויטרס

בצלם מביע צער עמוק על הריגתה של הלל יפה אריאל, בת 13, שנדקרה על ידי מפגע פלסטיני שנכנס לביתה הבוקר, ועל פציעתו של חבר כיתת הכוננות של ההתנחלות. בצלם שולח את תנחומיו למשפחתה ואיחולי החלמה לפצוע. התקפות מכוונות כלפי אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי. בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.

הנערים בבריכה לפי האירוע. מחמוד בדראן ראשון מימין.

ביום שלישי, 21.6.16, לפנות בוקר, ירו חיילים למוות במחמוד בדראן, בן 15, מבית עור א-תחתא ופצעו ארבעה מחבריו. מתחקיר שביצע תחקירן בצלם עולה כי, בניגוד לטענות הצבא, החיילים ירו ירי מאסיבי על המכונית ללא כל הצדקה. ירי זה תואם את מדיניות הצבא המאפשרת, על אף האיסור הרשמי שבהוראות הפתיחה באש, ירי קטלני גם במקרים שבהם לא נשקפת כלל סכנת חיים וגם כאשר ברשות החיילים נמצאים אמצעים אחרים, שאינם קטלניים. מדיניות זו מקבלת גיבוי מהדרגים הבכירים בצבא ומהדרג המדיני, שאינם עושים דבר לשנותה על אף תוצאותיה הקטלניות.

העד עבד א-רחמן ח'ליל מח'ירבת אל-מאלח עם צאנו בשנה שעברה צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 28.10.15.

ב-14.6.16 בעת שבבקעת הירדן שרר חום כבד של 40 מעלות, הגיעו פקחי המנהל לבקעה, החרימו טרקטור ששימש להובלת מכל מים להשקיית צאן והצמידו צווי הריסה לבריכה האוגרת מי מעיין המשמשים תושבים לצרכים ביתיים וחקלאיים. התנהלות זו ממחישה היטב את הפגיעה היומיומית של ישראל בתושבי הבקעה הפלסטיניים תוך ניצול לרעה של סמכויותיה באופן המחריף את מצוקת המים הקשה ממנה הם סובלים כיוון שישראל מונעת מהם להתחבר לרשת המים.

תושבים בוואדי אג'חיש צופים בהריסת בתיהם. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם, 19.6.16

היום, יום א' ה-19.6.16, בשעות הצהריים הגיעו נציגים של המנהל האזרחי והצבא לקהילת ואדי אג'חיש, השוכנת כחמישה קילומטרים מדרום לכפר הפלסטיני ח'ירבת סוסיא ומכונה לעיתים 'סוסיא דרום'. הכוחות הרסו את בתיהן של שתי משפחות, המונות 21 נפשות, בהן ארבע נשים ו-14 קטינים. בנוסף הרסו הכוחות שתי מכלאות צאן. אחד הבתים שהרסו הכוחות נתרם על ידי סוכנות סיוע הומניטארית.

בצלם הודיע היום כי יפסיק להפנות תלונות למערכת אכיפת החוק הצבאית. את ההחלטה הבלתי שגרתית עבור ארגון לזכויות האדם, אנו מנמקים בדו"ח חדש המתפרסם היום, עלה התאנה של הכיבוש: מערכת אכיפת החוק הצבאית כמנגנון טיוח. בדו"ח מפורטות מסקנות המתבססות על מידע שהצטבר ממאות תלונות שהגשנו למערכת, עשרות תיקי מצ"ח ופגישות רבות עם גורמים רשמיים. אנו נמשיך לתעד ולדווח על הפרות אך לא נסייע עוד למערכת המשמשת כמנגנון טיוח ואשר פוטרת מראש את הדרגים הצבאיים הבכירים ואת הדרג הפוליטי מאחריות למדיניות שהתוו.

לבצלם דרושים/ות רכז/ת מידע, עוזרת אדמיניסטרטיבית ובת/בן שירות לאומי. הקליקו לפרטים.

זירת הפיגוע בשרונה. צילום: עמאר עוואד, רויטרס

בצלם מביע צער עמוק על הריגתם של ארבעת האזרחים בידי מפגעים פלסטינים בפיגוע אתמול בערב: עידו בן ארי, בן 42, מרמת גן, אילנה נווה, בת 39 מתל-אביב, מיכאל פייגה, בן 58 ממדרשת בן גוריון ומילה מישייב, בת 32, מראשון לציון, ועל פציעתם של שמונה בני אדם, בהם אשתו של עידו בן ארי. בצלם שולח את תנחומיו למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה לפצועים. התקפות מכוונות כלפי אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי. בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.

ב-31.5.16 הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג שלושה בני אדם שהורשעו בביצוע מעשי רצח. אחמד שוראב, בן 43, תושב ח'אן יונס, יוסף אבו שמלה, בן 38, תושב דיר אל-בלח, ומוחמד עות'מאן, בן 28, תושב רפיח. מאז השתלט חמאס על הרצועה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 67 בני אדם, והוצאו להורג 33 בני אדם (לא כולל אנשים שהוצאו להורג במהלך "מבצע צוק איתן"), שחלקם נידונו למוות לפני ההשתלטות. בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי ומהווה פגיעה קשה בזכויות האדם. למדינה אסור ליטול חייו של אדם ולהפר את זכותו לחיים כאמצעי ענישה, גם אם הדבר נעשה לכאורה לצורכי אכיפת החוק.

מתוך תיעוד הווידיאו במצלמת הטלפון של אמאני אבו עיישה.

מעדויות שהגיעו לבצלם עולה חשד כי במהלך האירוע בחברון ב-24.3.16 שבו הוציא חייל להורג את עבד אל-פתאח א-שריף, מעשה שעליו עומד כעת חייל לדין, הוצא להורג קודם לכן גם רמזי אל-קסראווי. זאת לאחר שא-שריף ואל-קסראווי דקרו חייל, שעל-פי פרסומים בתקשורת נפצע באורח קל. מאז תחילת גל האלימות באוקטובר 2015 תועדו בווידיאו כמה וכמה מקרים שבהם הוצאו להורג פלסטינים שדקרו או שנחשדו בדקירה של אנשי כוחות הביטחון ואזרחים ישראלים. המשפט המתנהל כעת הוא החריג שאינו מעיד על הכלל, שכן בדרך כלל מערכות אכיפת החוק מקפידות לעצום עיניהן אל מול מציאות זו.

במלאת 17,898 ימים: רגע לפני שנת החמישים

היום אנו מונים 17,898 ימים, 49 שנים לכיבוש. החוק הבינלאומי מגדיר כיבוש כמצב זמני, אך אחרי כמעט חמישים שנה, לא ניתן עוד להתייחס אל המציאות בשטחים כזמנית ומופרך לדבוק בתקווה שישראל תפעל לשינויה. בפתח השנה החמישים לכיבוש בצלם מפרסם מסמך המציג תמונה עדכנית של המצב בשטחים. העובדות המתוארות בו – ומשמעותן – ידועות. גם משמעותה של עמידה מנגד בחוסר מעש ידועה – המשך המצב הקיים. כיום נדרשת פעולה נחושה שתבטא את הפסקת שיתוף הפעולה בארץ ובעולם עם הכיבוש.

אתמול 5.6.16 הגיעו כוחות של המנהל האזרחי ומג"ב לקהילת ואדי אל-קטיף (סטח אל-בחר),הממוקמת לאורך כביש 1, בין ההתנחלות מצפה יריחו לא-נבי מוסא. הכוחות פירקו והחרימו שבעה קרוואנים שנתרמו לפני מספר שבועות על-ידי ארגון סיוע הומניטרי, ונועדו להחלפת צריפים ישנים. שישה מבין הקרוואנים שימשו שש משפחות המונות 26 נפשות, בהם 13 קטינים למגורים, וקרוואן נוסף שימש גן ילדים עבור 12 מילדי הקהילה. תושבי הקהילה חיים במקום המוגדר על ידי הצבא כשטח צבאי סגור מאז תחילת שנות ה-80.

בצלם פועל מזה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד.