כביש ביתין המחודש חסום לתנועה. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.2.15.

בימים האחרונים השלימו הרשויות הישראליות את פתיחתו מחדש של הכביש המחבר את הכפר הפלסטיני ביתין ואת הכפרים שבצפון-מזרח מחוז רמאללה לעיר רמאללה דרך מחסום ה-DCO. הכביש נפתח רק למכוניות פרטיות ורק בכיוון אחד, אולם גם השיפור הקל הזה בחופש התנועה של תושבי האיזור היה קצר מועד: יום בלבד לאחר פתיחת הכביש המתוקשרת, חסמו אותו דחפורי הצבא בסלעים. הרשויות טענו שחלק מהנהגים הפלסטינים לא צייתו לתמרור עצור שהוצב עליו כדי לתת זכות קדימה למתנחלי בית אל. עצם הצבתו של התמרור ממחישה היטב את מדיניות הרשויות הישראליות, המעדיפה תמיד את האינטרסים של המתנחלים, מעטים ככל שיהיו, על אלו של האוכלוסייה הפלסטינית.

תושבים בקהילת איבזיק, 6.3.13. צילום: בצלם

אתמול, 25.5.15, הודיעו נציגי המנהל האזרחי לארבע משפחות מקהילת איבזיק שבבקעה כי הצבא יקיים היום (יום ג', 26.5.15) אימונים סמוך לבתיהן וכי עליהן לפנות אותם למשך כל שעות היום. המשפחות מונות 19 נפשות, בהן חמישה קטינים. בתחילת החודש הורה המנהל האזרחי למאות תושבים החיים בשבע קהילות שונות בבקעה לפנות את בתיהם, בהתראה קצרה, לפרקי זמן משתנים. גם אז נטען בפני התושבים ששטח מגוריהן נחוץ לצבא לצורך אימונים. בין המשפחות שפונו היו גם עשר משפחות מקהילת איבזיק, בהן ארבע המשפחות שנדרשו להתפנות היום. במהלך השנתיים האחרונות פונו תושבים מהקהילה למעלה מ-20 פעמים בשל אימוני הצבא.

מחסום שיח' סעד. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 11.2.15.

א-שיח' סעד וא-סאווחרה א-שרקייה הם כפרים שהופרדו ממזרח ירושלים באמצעות גדר ההפרדה. קודם לכן התקיים רצף אורבאני בינם לבין מזרח ירושלים ובפרט לג'בל אל-מוכבר וא-סוואחרה אל-ר'רבייה. בין הכפרים התקיימו קשרים משפחתיים, מסחריים ותרבותיים ענפים. מאז הקמת הגדר נותרו תושבי הכפרים מבודדים ומנותקים מבני משפחותיהם, ממקומות עבודתם וממוקדי השירותים שנותרו בצדה השני. בנוסף, הטילו הרשויות על התושבים שורת הגבלות שרירותיות שהחריפו את בידודם. על ישראל להסיר את הגדר הקוטעת באופן מלאכותי רצף אורבאני, היסטורי ותרבותי ומשבשת קשות את חייהם של עשרות אלפי בני אדם. כל עוד אינה עושה כן, עליה לאפשר מעבר סדיר בין הכפרים הללו למזרח ירושלים, באופן שיאפשר חיים תקינים לתושבי הכפרים שבודדו.

חיילים מעכבים את מאהר אבו חיה, בן 14, מתוך תיעוד הווידיאו.

בתחילת חודש אפריל האחרון עברו בני משפחת אבו חיה מסכת הטרדות ואיומים ממושכת מצד כוחות הביטחון בחברון. במסגרת מסכת ההטרדות, חיילים עיכבו את מאהר אבו חיה בן ה-14 בטענה שהיה מעורב ביידוי אבנים שהתרחש בקרבת בית המשפחה. לאחר שדחה את טענת החיילים ואף הסביר שאינו מכיר את מיידי האבנים, איימו החיילים על מאהר כי אם יבחינו בו באזור פעם נוספת בעת שמתרחש יידוי אבנים, הם יעצרו אותו גם אם לא יהיה מעורב. בנוסף, הגיעו החיילים במהלך השבוע שוב ושוב לבית המשפחה והטרידו את יושביו. בני המשפחה, שברשותם מצלמות וידיאו של בצלם, תיעדו חלק מאירועים אלה.

אימונים צבאיים ליד קהילת א-ראס אל-אחמר. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 5.5.15.

באפריל הורה המינהל האזרחי למאות פלסטינים בצפון בקעת הירדן להתפנות מבתיהם לפרקי זמן שונים לצורך אימוני הצבא. למשפחות לא היה מקום מוסדר לשהות בו והפינוי היה כרוך בקשיים רבים, ואף הסב נזקים כספיים לקהילות, המתפרנסות מגידול צאן וחקלאות: חלק מבני הצאן שנותרו מאחור מתו בהיעדר טיפול והשגחה. דלקות התפתחו עקב האימונים ואדמות מרעה ושדות מעובדים נשרפו. שדות אחרים נרמסו על-ידי הכוחות. הצבא הגביר בשנים האחרונות את אימוניו בבקעה באופן מוצהר, כדי להקשות על חיי התושבים הפלסטינים בשטחים שישראל הגדירה "שטחי אש", שהם 46% משטח הבקעה. על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים הזמניים של קהילות לצורכי אימונים, וכל פעולה אחרת שהיא נוקטת בניסיון לכפות על התושבים הפלסטינים להתפנות מהאזור.

אישה יורדת במחסום אייל מאוטובוס המשרת נוסעים פלסטינים בלבד. צילום: בז רטנר, רויטרס, 4.3.13.

בעקבות הנחיית ראש הממשלה לשר הביטחון להקפיא את תכנית הפיילוט להורדת הפועלים הפלסטינים מאוטובוסים המשמשים מתנחלים, נראה כי הביטוי המוחצן והגלוי ביותר של משטר ההפרדה והאפליה יידחה לעת עתה, ככל הנראה בשל הנזק ההסברתי הכבד שהוא מסב. אולם יש לזכור שמדיניות ההפרדה והאפליה נגד פלסטינים קיימת בשטח כבר מזמן, והיא המשכו הישיר של משטר הכיבוש וההתנחלות. לאחר 48 שנים בהן יצרה מדינת ישראל שתי מערכות חוק נפרדות למתנחלים ולפלסטינים בשטחים, כולל מדיניות רשמית של הפרדה במרכז העיר חברון וכבישי הפרדה במקומות אחרים, אין זה מפתיע שעכשיו אדוני הארץ דורשים הפרדה גזענית באוטובוסים.

עריכת מחקרים וכתיבת דוחות במגוון נושאים הקשורים לזכויות האדם בשטחים. העבודה כוללת: תכנון וביצוע של כל שלבי המחקר, לרבות איסוף המידע ולימוד ההיבטים המשפטיים. הצגת הממצאים בפני קובעי מדיניות, הקהילה הבינלאומית וכלי התקשורת. הקליקו כאן לפרטים נוספים.

נציג המנהל מלווה בחיילים בסמוך לאחד מאוהלי הכפר. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם

הבוקר הגיע נציג המינהל האזרחי עם חיילים לכפר ח'ירבת סוסיא שבדרום הר חברון, הנתון בסכנת הריסה מידי, צילם את המבנים בכפר וערך מדידות. התושבים חוששים כי מנהל נערך להריסה קרובה של הכפר ולגירושם מאדמותיהם. זאת לאחר ששופט בג"ץ נעם סולברג החליט שלא להוציא צו ביניים שימנע את ההריסות. ההחלטה התקבלה בעתירה שהגישו תושבי הכפר באמצעות ארגון שומרי משפט, שבה טענו שהמינהל האזרחי פסל את תכנית המתאר שהגישו מנימוקים לא ענייניים תוך הצבת סטנדרט כפול בתכנון ואפלייה בוטה נגד האוכלוסייה הפלסטינית. צעד אכזרי ולא חוקי זה הוא חלק ממדיניות ישראל בשטח C, שנועדה לאפשר להתנחלויות להשתלט על אדמות נוספות ולגרש קהילות פלסטיניות משטחי C לשטחי A ו-B כהכנה לסיפוחם.

ח'רבת סוסיא, דרום הר חברון: כפר שלם בסכנת הריסה. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 15.6.2012

המינהל האזרחי עלול להרוס בכל רגע את בתיהם של תושבי ח'ירבת סוסיא ובכך לגרשם מאדמותיהם. זאת, בעקבות החלטתו של שופט בית המשפט העליון, נעם סולברג, שלא להוציא צו ביניים שימנע את ההריסות. ההחלטה ניתנה במסגרת עתירה שהגישו תושבי הכפר באמצעות ארגון שומרי משפט, שבה טענו שהמינהל האזרחי פסל את תכנית המתאר שהגישו מנימוקים לא ענייניים תוך הצבת סטנדרט כפול בתכנון ואפלייה בוטה נגד האוכלוסייה הפלסטינית. צעד אכזרי ולא חוקי זה הוא חלק ממדיניות ישראל בשטח C, שנועדה להקל על סיפוחם של אזורים שלמים לישראל.

מילאד עייאש, התמונה באדיבות המשפחה.

ב-13.5.11 נפצע אנושות הנער בן ה-17 מילאד עייאש מירי חי שנורה לעברו מההתנחלות בית יהונתן שבשכונת סילוואן במזרח ירושלים. למחרת היום מת עייאש מפצעיו. הירי נחקר הן בידי המחלקה לחקירות שוטרים והן בידי המשטרה, ושתיהן סגרו את תיקי החקירה בעילה של "עבריין לא נודע". בצלם הגיש ערר לפרקליטות המדינה על ההחלטה לסגור את החקירות, ובו עמד על מחדלי חקירה חמורים. הרשלנות שבה בוצעו החקירות וסגירת התיקים מעידות על זילות חיי פלסטינים בעיני הרשויות הישראליות.

בצלם פועל מזה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד.