אנשי המנהל האזרחי מפרקים את הקרוואנים בבדו אל-באבא בחסות שוטרי מג"ב, 16.5.16. התצלום באדיבות הקהילה.

ביום ב', 16.5.16, הגיעו כוחות גדולים של המנהל האזרחי ומג"ב לקהילת בדו אל-באבא, הנמצאת בסמוך לאל-עיזרייה שמצפון-מזרח לירושלים. הכוחות פירקו והחרימו עשרה קרוואנים למגורים, בהם חיו 49 נפשות, כולל 23 קטינים. המבנים נתרמו לאחרונה על-ידי ארגון סיוע הומניטארי למשפחות שחיו קודם לכן בצריפים מעץ ומפח. קהילת בדו אל-באבא מונה כ-350 נפשות, כמחציתן קטינים. היא שוכנת בשטח שהוגדר על-ידי הרשויות הישראליות כמתחםE1, שבו מתכננת ישראל להרחיב את ההתנחלות מעלה אדומים כדי ליצור רצף בנוי בינה לבין ירושלים.

מונזר אל-קסאס, במכונית החשמלית שבנה במו ידיו. מתוך הסרטון.

מה עושים כשאין חשמל או גישה לטכנולוגיה מתקדמת? יזמות, פתרונות מקוריים וכושר המצאה מנסים למלא את החלל. ח'אלד אל-עאזייזה, תחקירן "בצלם" ברצועת עזה, מראה לנו את עזה שלו. פרק שלישי בסדרה.

מסלול המכוניות שאליו נכנסו מראם אבו איסמאעיל ואיבראהים טהא. צילום: איאד חדאד, בצלם, 5.5.16

ב-27.4.16 נורו למוות במחסום קלנדיה אח ואחות שהתקרבו למחסום כשהאחות נושאת ככל הנראה סכין. מתחקיר בצלם עולה שהם נורו למוות ללא הצדקה וכי ניתן היה לעצור אותם. בנוסף, לא הוגש לנפגעים טיפול רפואי. מקרה זה נוסף על עשרות מקרי הרג בלתי מוצדק מאז אוקטובר 2015, שחלקם היוו הוצאות להורג ממש ועל מקרים רבים של מניעת טיפול רפואי. מעשים חמורים אלה מתאפשרים בשל האווירה הציבורית בישראל, המעודדת הרג תוקפים פלסטינים. מסר מסוכן זה זוכה לגיבוי מפורש או משתמע מגורמים בכירים – בהם ראש הממשלה, שרים, היועץ המשפטי לממשלה ודרגים גבוהים בצבא.

מפגינים פלסטינים על גדר המערכת שבין עזה לישראל. צילום: איבראהים אבו מוסטפא, רויטרס, 13.10.15

ב-10.10.15 עצר הצבא שישה צעירים פלסטינים מרצועת עזה שחצו את גדר המערכת לישראל במהלך הפגנה והחזיק בהם במשך שלושה ימים בבסיס צבאי. מעדויות שמסרו לבצלם שלושה מהם, כולם קטינים, עולה כי הם הוחזקו כבולים בחוץ, הוכו, הושפלו ונמנעו מהם מזון, שתייה ושינה. יכולתם של חיילים להפוך בסיס צבאי בקלות כה רבה לשטח אקס-טריטוריאלי, שבו הם עושים כרצונם בקטינים מבלי שאיש ירסן אותם, היא בין השאר תולדה של מערכת אכיפת החוק הצבאית המאפשרת מזה שנים ארוכות לאנשי כוחות הביטחון לנקוט אלימות כלפי עצורים, לרבות קטינים, מבלי שהדבר יוביל לנקיטת צעדים כלשהם נגדם.

מתוך תיעוד הווידיאו.

אתמול, 4.5.16, בשעות אחר הצהריים הותקפו שלושה פלסטינים בעת שאחד מהם, ראאיד אבו ארמיילה, מתנדב לשעבר בפרויקט המצלמות של בצלם, ניסה לתעד מתנחלים שהטרידו נערות באמצעות כלב. המתנחלים הכו את אבו ארמיילה בראשו באמצעות פחית שתייה סגורה והוא נפל ארצה. לאחר מכן תקפו המתנחלים את שני חבריו והם נמלטו מהמקום. חיילים שנכחו במקום לא עשו דבר על-מנת להפסיק את התקיפה, לעצור את המתנחלים או להגיש סיוע לאבו ארמיילה. אבו ארמיילה פונה בתום האירוע לבית חולים בחברון כשהוא סובל מפציעה קלה בראשו ומכאבי ראש, ושוחרר היום. הוא זומן למשטרת קריית ארבע שם מסר את תיעוד תקיפתו, הגיש תלונה, וזיהה את התוקפים בתמונות שהוצגו בפניו.

דאליה וויסאם עאשור, מתוך סרטון הוידיאו. צילום: מועתז אל-עזאייזה-

מזה תשע שנים שישראל מטילה מצור על רצועת עזה ומשתקת את שוק העבודה בשטח שבו גרים קרוב לשני מיליון בני אדם. זכויות האדם כוללות גם את הזכות לעבוד להתפרנס ולחיות בכבוד. ב-1 במאי 2016 הצגנו את סיפוריהם של ארבעה בעלי מקצוע נואשים לעבודה.

כלי-רכב צבאיים בשטח מחצבה פלסטינית בבית פג'אר. צילום: סעיד דירייה, מארס 2016

בחודש מארס פשטו הצבא והמנהל האזרחי על מחצבות פלסטיניות בשטח העיירה בית פג'אר שבמחוז בית לחם, הפסיקו את פעילותן, תקפו את עובדיהן והחרימו ציוד יקר החיוני לתפקודן. מעדויות שמסרו בעלי מחצבות עולה כי פשיטות כאלה מבוצעות מזה שנים אך לאחרונה הוגברה תכיפותן. ישראל נתלית בחוקי התכנון להצדקת מעשים אלה, אולם למעשה מדובר במניעה שיטתית של פעילות מחצבות פלסטיניות בעת שמחצבות ישראליות פועלות באזור ללא הפרעה תוך הפרת המשפט הבינלאומי. הפגיעה במחצבות הפלסטיניות היא חלק ממדיניות ישראלית של ריכוז פעילות פלסטינית באיים טריטוריאליים לאורך הגדה המערבית, וסיפוח דה-פקטו של כל השאר לשטחה הריבוני של ישראל.

חורבות בית משפחת אבו א-רוב בקבאטיה. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 4.4.16.

מאז אוקטובר 2015 הרסה ישראל או אטמה 37 דירות כאמצעי לענישת בני משפחותיהם של פלסטינים שביצעו או נחשדו בביצוע פיגוע, והותירה בכך 149 בני אדם, 65 מהם קטינים, ללא קורת גג. בתיהן של עשרות משפחות נוספות נמדדו כהכנה להריסתן, וכיום חיים 339 בני אדם, בהם 138 קטינים, בצל איום בהריסת בתיהם. על אף שמדיניות הריסת הבתים היא בלתי חוקית ובלתי מוסרית בג"ץ מאשר צווי הריסה כדבר שבשגרה. חלק משופטי בג"ץ קראו לאחרונה לבחון מחדש את הנושא, אך כיוון נשיאת העליון סירבה לקיים דיון עקרוני נוסף בסוגיה מוסיף בג"ץ לתת גושפנקא משפטית לענישה הקולקטיבית.

מוחמד עלי-כוסבה. התמונה באדיבות המשפחה.

בתגובה לסגירת תיק החקירה אומר בצלם, שחשף את תיעוד התקרית בה הרג מח"ט בנימין נער שיידה אבן על רכבו ונמלט, כי החלטת הפצ"ר היא חלק בלתי נפרד ממנגנון הטיוח שהוא מערכת החקירות הצבאית. אל"ם שומר הרג את מוחמד עלי-כוסבה בן ה-17 בשלוש יריות בפלג הגוף העליון, אחת מהן בראשו. קביעת הפצ"ר כי הירי היה חוקי שכן הקצין טען שכיוון לרגליים אולם לא דייק בירי, משקפת יותר מכל את נכונות מערכת החקירות להתעלם מהוראות הפתיחה באש ומהחוק, ובלבד שתוכל לפטור את אנשי כוחות הביטחון מאחריות להרג לא חוקי של פלסטינים.

חורבות מבנה שהרסו הרשויות בביר אל-מסכוב. צילום: מוסעב עבאס, בצלם, 7.4.16

ביום ה', ה-7.4.16, ביצעו המנהל האזרחי והצבא הריסות נרחבות בשש קהילות ברחבי הגדה המערבית, חמש הן באזור ההתנחלות מעלה אדומים. בנוסף הרסו הרשויות כמעט את כל המבנים בקהילת ח'ירבת טאנא שבסמוך לבית פוריכ. זוהי פעולת ההריסה הרביעית בקהילה זו מאז פברואר 2016. בשש הקהילות הרסו הרשויות 34 מבנים, בהם 19 מבני מגורים, 12 מבנים לצאן ושלוש מבואות של מערות שבהן מתגוררות משפחות. כתוצאה מההריסות איבדו את בתיהם 112 בני אדם, בהם 55 קטינים. בכך מגיע מספר האנשים שאיבדו את בתיהם מתחילת השנה עקב הריסות בקהילות ל-563 בני אדם, בהם 305 קטינים.

בצלם פועל מזה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד.