במלאת שנתיים ללחימה מפרסם בצלם, בתום תחקיר יסודי, את הנתונים המלאים בנוגע להרוגים ב"מבצע צוק איתן". מהנתונים עולה כי כמעט שני שליש (63%) מהפלסטינים שהרגו כוחות הביטחון הישראליים במהלך הלחימה לא השתתפו בלחימה: 1,394 בני אדם מתוך 2,202. כרבע מהם – 526 במספר – היו ילדים מתחת לגיל 18. ממשלת ישראל התנערה כמעט לחלוטין מאחריותה לפגיעה העצומה באזרחים והטילה את מלוא האחריות לכך על חמאס. ואולם העובדה שצד אחד הפר את החוק בוודאי שאינה מתירה לצד השני להפר אותו. מעבר לכך: התוצאות הקטלניות של מדיניות הפתיחה באש שבה נקטה ישראל במהלך הלחימה היו ברורות כבר בימיה הראשונים. מקבלי ההחלטות התעלמו מתוצאות אלה והמשיכו ליישם את אותה מדיניות. משכך, האחריות – המוסרית והמשפטית – לפגיעה הכה קשה באזרחים מוטלת עליהם.

רגע הירי במוסטפא א-תמימי, 9.12.11. צילום: חיים שוורצנברג..

ב-15.2.16 הודיעה התביעה הצבאית לבצלם על דחיית ערר על ההחלטה לסגור את תיק החקירה בעניין הריגתו של מוסטפא תמימי, שנהרג מפגיעת רימון גז כשיידה אבנים על ג'יפ צבאי בדצמבר 2011. לצורך דחיית הערר נאחזה התובעת בכל בדל תרחיש, בלתי סביר ככל שיהיה. זאת כדי להימנע מהטלת אחריות פלילית כלשהי על החייל היורה ומפקדיו. החלטה זו – כמו רבות שקדמו לה – מעבירה לחיילים מסר ברור לפיו ייהנו מחסינות ביחס לכל עבירה כמעט שיבצעו בשטחים וממחישה שוב את מגבלות המערכת, שאינה בוחנת כלל היבטים מערכתיים ושאלות של מדיניות, ואת אחריות הקצונה הבכירה.

תושבים חוזרים למחנה הפליטים עם קניות ויורדים מהמוניות במחסום שבכניסה אליו. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם.

בעקבות הפיגועים בשבוע שעבר שבהם הרגו פלסטינים את הלל יפה אראל בת ה-13 ואת הרב מיכאל מרק, ופצעו את אשתו ושניים מילדיו, הטילה ישראל הגבלות תנועה קשות על אזורים נרחבים במחוז חברון. הגבלות אלה, שהוטלו ימים ספורים לפי תום הרמדאן ותחילת עיד אל-פיטר, שיבשו לחלוטין את שגרת חייהם של כ-900 אלף תושבי האזור ופגעו קשות בהכנותיהם לחג ובכלכלת האזור. מרביתן ההגבלות לא הוסרו והן נמשכות גם לתוך החג. ענישה קולקטיבית זו על קרוב למליון בני אדם שאינם נחשדים בדבר היא פעולת ראווה נקמנית שנוקטות הרשויות הישראליות לצרכים פוליטיים פנימיים, על חשבונם של תושבי מחוז חברון.

החדרון במתחם מערת המכפלה. מתוך תיעוד הווידיאו של האירוע, 1.7.16

ב-1.7.16 ירה שוטר מג"ב למוות בסארה חג'וג', בת ה-27 מבני נעים, במחסום במערת המכפלה בחברון, לטענת המשטרה לאחר שניסתה לדקור שוטרת. תחקיר בצלם ותיעוד וידיאו של האירוע מעלים כי הירי הקטלני היה חסר הצדקה. בעת שנורתה, חג'וג' הייתה לבדה בחדר, שבפתחו עמדו שוטרים חמושים, ותרסיס פלפל כבר הותז על פניה. ירי זה הוא חלק ממדיניות הזוכה לגיבוי גורף מהדרגים המדיניים והצבאיים הבכירים, ואשר מתירה ירי קטלני גם כאשר הוא אינו מהווה מוצא אחרון ומעניקה חסינות למבצעים אותו.

זירת הפיגוע בדרום הר חברון, 1 ביולי 2016. צילום: מוסא קווסאמה, רויטרס.

בצלם מביע צער עמוק על הריגתו של הרב מיכאל מרק, בן 48, ועל פציעתם של אשתו חוה מרק, שנפצעה קשה ושניים מילדיהם תהילה בת ה-13 שנפצעה באורח בינוני ופדיה בן ה-15 שנפצע באורח קל, בפיגוע ירי שביצעו פלסטינים בדרום הר חברון ביום שישי (1.7). בצלם שולח למשפחה תנחומים על מות האב ואיחולי החלמה לפצועים. התקפות מכוונות כלפי אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי. בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.

פינוי אחד מנפגעי הפיגוע הבוקר. צילום: עמאר עוואד, רויטרס

בצלם מביע צער עמוק על הריגתה של הלל יפה אריאל, בת 13, שנדקרה על ידי מפגע פלסטיני שנכנס לביתה הבוקר, ועל פציעתו של חבר כיתת הכוננות של ההתנחלות. בצלם שולח את תנחומיו למשפחתה ואיחולי החלמה לפצוע. התקפות מכוונות כלפי אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי. בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.

הנערים בבריכה לפי האירוע. מחמוד בדראן ראשון מימין.

ביום שלישי, 21.6.16, לפנות בוקר, ירו חיילים למוות במחמוד בדראן, בן 15, מבית עור א-תחתא ופצעו ארבעה מחבריו. מתחקיר שביצע תחקירן בצלם עולה כי, בניגוד לטענות הצבא, החיילים ירו ירי מאסיבי על המכונית ללא כל הצדקה. ירי זה תואם את מדיניות הצבא המאפשרת, על אף האיסור הרשמי שבהוראות הפתיחה באש, ירי קטלני גם במקרים שבהם לא נשקפת כלל סכנת חיים וגם כאשר ברשות החיילים נמצאים אמצעים אחרים, שאינם קטלניים. מדיניות זו מקבלת גיבוי מהדרגים הבכירים בצבא ומהדרג המדיני, שאינם עושים דבר לשנותה על אף תוצאותיה הקטלניות.

העד עבד א-רחמן ח'ליל מח'ירבת אל-מאלח עם צאנו בשנה שעברה צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 28.10.15.

ב-14.6.16 בעת שבבקעת הירדן שרר חום כבד של 40 מעלות, הגיעו פקחי המנהל לבקעה, החרימו טרקטור ששימש להובלת מכל מים להשקיית צאן והצמידו צווי הריסה לבריכה האוגרת מי מעיין המשמשים תושבים לצרכים ביתיים וחקלאיים. התנהלות זו ממחישה היטב את הפגיעה היומיומית של ישראל בתושבי הבקעה הפלסטיניים תוך ניצול לרעה של סמכויותיה באופן המחריף את מצוקת המים הקשה ממנה הם סובלים כיוון שישראל מונעת מהם להתחבר לרשת המים.

תושבים בוואדי אג'חיש צופים בהריסת בתיהם. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם, 19.6.16

היום, יום א' ה-19.6.16, בשעות הצהריים הגיעו נציגים של המנהל האזרחי והצבא לקהילת ואדי אג'חיש, השוכנת כחמישה קילומטרים מדרום לכפר הפלסטיני ח'ירבת סוסיא ומכונה לעיתים 'סוסיא דרום'. הכוחות הרסו את בתיהן של שתי משפחות, המונות 21 נפשות, בהן ארבע נשים ו-14 קטינים. בנוסף הרסו הכוחות שתי מכלאות צאן. אחד הבתים שהרסו הכוחות נתרם על ידי סוכנות סיוע הומניטארית.

לבצלם דרושים/ות רכז/ת מידע, עוזרת אדמיניסטרטיבית ובת/בן שירות לאומי. הקליקו לפרטים.

בצלם פועל מזה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד.